FraMauro: Dobrý den,
jako začínající zahrádkář se na Vás obracím pro radu. Zdědila jsem záhon starých růží a jedna (nejméně 15let stará) má jakousi chorobu. Vypadá jako rez růžová, jak jsem si ji našla na netu, ale není na listech, ale na stoncích, převážně na dřevnaté části. Dnes jsem to objevila, ale asi už je to tam dlouho a je to rozeseté v ložiskách po celé velmi košaté růži.
Dá s tím něco dělat? A je to nakažlivé pro ostatní růže?
Chtěla jsem ji přesadit, protože mi v tomto místě nevyhovuje, ale vzhledem k jejímu stáří jsem váhala. Teď si říkám, jestli ji nemám prostě vykopat a spálit.
FraMauro: Přijde mi to dost rozšířené - tak na 30% plochy kmínku a větviček.
Jak by se to dalo řešit, pokud bych ji ještě vyhodit nechtěla? A je to nebezpečné pro ostatní růžičky, nebo jiné rostliny kolem?
YOS: O růže se starám už několik let. Znám jen rez na listech, na větvích jsem tuto rez ještě nikdy neviděla. Jak moc jsou větve napadené a hlavně jak vysoko od země? Možná by se daly větve s napadením ostříhat a spálit. Je možné vyfotit? Růži lze připravit na přestěhování tím, že ji nejprve ostříháte, pohnojíte a asi 25 cm od kmene zaryjete rýč a odtlačíte zeminu směrem ven. Takto pokračujete kolem dokola celé růže. Uděláte tzv. kořenový bal. Tím poraníte jemné kořínky a během několika měsíců si růže utvoří  nové (v balu). Na podzim pak můžete růži klidně přesadit. Takto jsem před rokem přesazovala vzrostlý jehličnatý strom Juniperus media - Jalovec prostřední, fotku přikládám. Za pokus to stojí. Růže je královna květin a jestli má krásné růže, byla by jí škoda.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Jalovec prostřední (Juniperus media)
Jalovec prostřední (Juniperus media)
FraMauro: Já právě nevím, jestli jde o rez - taky jsem to nikde nenašla jinak, než na listech. Ale toto je výhradně na dřevnaté části stonku - spíše u země. Pokud bych to chtěla vyřezat, tak vezmu v podstatě celou růži 15cm od země. Netuším, jestli by takový radikální řez přežila.
Vypadá to takto:
IMG_8598.jpg
Editoval FraMauro (28.02. 2011 18:39:21)
YOS: Zdá se, že to je ta zmíněná rez. Vidím napadenou jen jednu větvičku.  Tu bych vyřezala a zlikvidovala, nejlépe do popelnice nebo spálit. Zbytek větviček bych umyla hustou mýdlovou vodou. Rozpustit mýdlo v trošce vodě.

FraMauro: Bohužel na fotce to sice vypadá jinak, ale ve skutečnosti je napadená tak třetina větviček, poměrně pravidelně rozmístěno. Na téhle fotce to bylo jen nejlépe vidět - fotila jsem už v šeru s bleskem.
Nenašla jsem nikde, jak je to rezistentní a jestli je to nakažlivé pro kolem posazené rostlinky.
YOS: Tato rez napadá Proskurník - Růže topolová, Slézy, některé druhy trav, Jahodku indickou. Na jiných rostlinkách jsem ji zatím neviděla. Rezistentní není, existují i postřiky, ale já je raději nepoužívám. Moje heslo je: buď půjdeš smile, nebo půjdeš sad. Taky mám napadané listy na spodní straně oranžovými kupkami  letních výtrusů a na podzim černými kupkami zimních výtrusů. Když takový list vidím, utrhnu a hodím do popelnice. Moc se tím nezatěžuji, protože vedle sousedi mají silně napadené Topolové růže a větrem nebo hmyzem se na moje růže opět přenesou.

haska: Dobry den, moje ruze maju sotva mlade listy
a uz su okusane listy a maju dierky, tiez ich vzdy znici skvrnitost ruzi. Uz som skusala viacero postrekov, no nic nepomohlo.

Ach růže nezná proč: ta kvete jen a voní
a nedbá nikterak, zda lidé vědí o ní.
cz
Listy s dierkami
Listy s dierkami
cz
Listy s dierkami II
Listy s dierkami II
YOS: Haska - obávám se, že na kořenech se líhnout brouci lalokonosce a dospěláci vyžírají díry v listech a larvy ožírají kořínky. Podívala bych se růži na kořeny. Snese i přesazení. Můžete nejprve v noci s baterkou Vaše růže prohlídnou, zda nějakého vetřelce najdete. Brouk je tmavý a asi 1cm velký. Já dám pod keř staré prostěradlo a s keřem zatřepu. Mám okousané listy na Brslenci - Euonymus. Z Vaší fotky se mi zdají některé věvičky, hlavně konce nemocné. Vše co je nemocné ostříhejte a spalte nebo utopte (nechte ponořené ve vodě, dokud nezkvasí) a vylejte do kompostu. Nebojte se stříhat, růže rychle obrazí. Když tak napište.

haska: To som aj mala v pláne, pozriet sa na ružu v noci, a máte pravdu, aj niektoré konáriky na koncochi sú asi choré, sú nahnedlé,  a dnes som našla aj úplne mladé lístky že z bledozelenej farby menia na žltú. Dakujem krásne za vaše riadky a rady. Senková ludmila.

haska: Dobry den, tak konečne sa mi podarilo niečo v noci najsť, boli to male zelené húseničky, mám na ne skúsiť calypso ?

YOS: Můj názor Liduško jen žádnou chemii. Na housenky je nejlepší ruční sběr. Pokud sem tam nějaká dírka, tak to nevadí. Bude to asi
bělásek, ten má zelené housenky. Píšete malé. Jak malé? Ty od běláska jsou dospělí 2,5cm dlouhé. Nejlepší by byli ptáčci sýkorky, kosi, ty by je posbírali všechny. Kolem růží má proudit dostatek čerstvého vzduchu a vítr. Střídmě hnojit.
Editoval YOS (10.05. 2015 13:42:47)

haska: Skúsim ich zbierat, ale sú hlavne v noci. Ešte som chcela poprosiť o názor na tieto nafialovelé lístky.

cz
Nahnedle , fialovo sfarbené, scrvknuté listy
Nahnedle , fialovo sfarbené, scrvknuté listy
YOS: Liduško, co to máte za krásnou pokojovou? Já ji neznám. Víte jak se jmenuje? Asi bude pocházet z tropických oblastí a Vy se o ni chcete co nejlépe starat, poctivě ji zaléváte. Podle mého názoru má moc mokrou hlínu a uhnívají jí kořínky. Nebo přebytečná voda nemůže ven. Zastrčte tužku nebo nějakým klacík do díry na dně květináče a tím uvolnit průchod. Nejlépe by bylo ji vyndat z květináče a prohlídnou jí kořeny. Pokud to tak není tak se zaměřit, kde stojí, zda nemá moc slunka nebo málo, dostatek světla atd.