jitula: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v jakém stavu by nyní měly být rostlinky sporýše po přezimování. Dívali jsme se na ty naše a jsou jako kdyby celé suché, ostříhané je máme už od podzimu, asi 7 cm vysoké a nic na nich není zeleného, je to tak dobře? Obrazí teprve? Nebo spíše budou na vyhození? Nemáme s tím zkušenosti, vždycky jsme je kupovali jako nové rostlinky, protože nám přes zimu nevydrželi, letos jsme je ale zkusili nechat a tak nevíme, co se s nimi má dít.
YOS: Nevím jaký druh sporýše máte a kde přezimovaly. Řekla bych, že se zatím nachází v zimním stavu. Verben je několik druhů. Většina okrasných jsou trvalky s krátkou životností a většinou neotužilé. Dobře vysemeňují, takže máte naději, že budete mít potomky.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Sporýš zahradní Lanai Lavender star, (Verbena hybrid)
Sporýš zahradní Lanai Lavender star, (Verbena hybrid)
YOS: Sporýše pěstujete v bytě? Myslím si, že by měl být alespoň na balkoně. Verbeny -sporýši nemají rády přelití a málo hnojiva.  Malý dodatek - toto téma bylo otevřené jako sporýš - železník. Jedná se o úplně jiný druh než je sporýš zahradní.  Přikládám foto.
Editoval YOS (05.08. 2011 14:20:50)

cz
Sporýš argentinský, železník (Verbena bonariensis)
Sporýš argentinský, železník (Verbena bonariensis)
jitula: Letos ty sporýše v truhlících máme také otřesné. Počasí jim vůbec nepřeje. Máme na nich padlí, mšice a fleky od vytrvalých dešťů. Chtěly by schovat někde pod stříšku. Nevím, kde je pěstujete, asi máte na mysli ty klasické, co prodávají předpěstované jako letničky? Řekla bych, že to je hodně tím počasím, a také mají rádi hodně hnojiva a lehký substrát, ne však přemokření.
Marvella: Dobrý den, koupila jsem si již krásně vzrostlý sporýš argentinský - Verbena bonariensis jako trvalku. Sice jsem vyčetla, že v našich podmínkách nemá téměř žádnou šanci přezimovat. Nemáte prosím někdo zkušenost konkrétně s touto rostlinkou? Verbeny jinak pěstuji jako klasické letničky. Děkuji. Marcela
jitula: O sporýše se staráme podobně jako o muškáty, Všechny suché a nevzhledné vytáhlé stonky a listy ostříháme, uložíme na chladnější místo, tam, kam muškáty, snížíme zálivku, přestaneme hnojit. Občas kontrolujeme. Po zimě přesadíme, popřípadě sestřihneme, začneme s vydatnější zálivkou a pravidelným hnojením.
YOS: Jitulo, napsala jste to velice stručně a jasně. Nedá mi to Vám toto Jitulo nenapsat. Doufám, že se Vás nedotknu. To bych nerada. Při čtení Vašeho příspěvku jsem se musela trochu zasmát a byla jsem ráda, že nejsem sama, která přehazuje písmenka.  ' O sporýše se satráme'. Stává se mi to totiž poslední dobou častěji a nevím co to znamená. Neví to někdo? Snad rychlejší myšlení než ruce???

Další informace v článcích o rostlinách
Sporýš zahradní Verbena x hybrida - sporýš zahradní
Existuje mnoho druhů verben, nejznámější jsou převislé, pnoucí odrůdy, které jsou oblíbenými květinami pro osázení okenních truhlíků a závěsných květináčů. V poslední době jsou na trhu odrůdy Temari v červené,bílé, fialové a růžové barvě. Kromě …
Verbena bonariensis - sporýš argentinský Verbena bonariensis - sporýš argentinský
I odkvetlým hnědofialovým květenstvím působí dekorativně. Vzrůst: Vzpřímená, drsně plstnatá a řídce větvená trvalka se u nás pěstuje jako letnička. Květy: Drobné nachové, nahloučené v hustých vidlanech …
Verbena officinalis - sporýš lékařský Verbena officinalis - sporýš lékařský
Lidově se nazývá také verbena. Najdeme jej v blízkosti silnic, příkopů, na štěrkovitými březích potoků, často však roste i jako plevel na zahradách. Nejlépe se mu daří na vlhkých písčito-hlinitých půdách bohatých na živiny …
Martina Loduhová | 02.09. 2010
Verbena bonariensis - sporýš klasnatý Verbena bonariensis - sporýš klasnatý
Výsadba sporýše Sporýš klasnatý (Verbena bonariensis) přináší od července do podzimu velké množství levandulově zbarvených květů uspořádaných v přisedlých klasech …
Verbena bonariensis - sporýš argentinský (PROVOBIS) Verbena bonariensis - sporýš argentinský
Poměrně neznámá vysoká trvalka (Verbena bonariensis) vytváří až 180 cm vysoké, vzdušné a bohatě rozvětvené lodyhy zakončené kulovitým květenstvím růžovofialových nálevkovitých květů, které lákají motýli a včely. Navzdory své výšce nepůsobí rostlina …
PRO VOBIS, s.r.o. | 14.07. 2012