jitula: Přišel mně do e-mailu nabídka na rychle rostoucí živý plot, připadla mi zajímavá a tak jsem překopírovala i sem. Někdo se na rychle rostoucí živý plot ptal, tak se mu třeba budou informace hodit.

Turkestánský brest Ulmus pumila celer

Ulmus pumila celer. Nejrychleji roste a má nejmenší nároky! Tento živý plot je mimořádně odolný a snese jakoukoliv zahradní půdu. Roční přírůstek dosahuje 1,2 - 1,8 metru, přitom se bohatě rozvětvuje. Plot dorůstá celkově do výšky kolem 4 m. Hotový živý plot tak můžete snadno vypěstovat v průběhu 2 let! Samozřejmě lze podle libosti zkracovat či tvarovat. Zasíláme silné rostliny. Stanoviště slunné, dorůstá podle řezu.

Turkestánský brest (Ulmus pumila celer)

v případě nabídky rostlin pro rychlerostoucí živý plot z Turkestánského brestu / Ulmus pumila celer / se jedná o nekvetoucí živý plot

není sice stálezelený, listy na zimu opadávají, jeho růst je však velice bujný a spleť větví v konečné velikosti plotu je dostatečná, aby i v zimních měsících plnil plot svoji ochrannou funkci

rostlina je velice odolná a nenáročná na ošetřování

snáší jakoukoli, i chudší půdu

půda by měla být především dobře propustná

nároky na vláhu jsou střední

pravidelná zálivka je nutná pouze po výsadbě, než rostlina dobře zakoření

po dokonalé adaptaci na stanovišti si rostlina dobře poradí i s dlouhodobějším letním suchem

plot v konečné požadované velikosti pomaleji přirůstá, když je přísun vody omezen

naopak pokud požadujeme růst zrychlit, zaléváme pravidelně

stanoviště by ale nemělo být nikdy trvale přemokřené

růst této rostliny je velice bujný a roční přírůstek dosahuje 1,2 až 1,8 m a přitom se bohatě rozvětvuje

zcela funkční plot je tedy možné vypěstovat ve velice krátké době

množí se řízikováním

výsadbu je možné provádět v jedné řadě na vzdálenodst asi 30 cm

běžně se však vysazuje do sponu, tedy do dvou řad vzdálených asi 25 až 30 cm , rostliny vysazujeme na vzdálenost 30 – 40 cm

tímto způsobem získáte hustý nepropustný plot skutečně za velice krátkou dobu

po výsadbě rostliny zakrátíme zhruba na 15 cm, aby došlo k větvení a houstnutí plotu už od nejnižších pater

dostatečná vzdálenost výsadby od sousedního plotu či pozemku je nutností, jelikož je třeba počítat s tím, že budeme pravidelně řezem plot upravovat a bude tedy nutný volný přístup ze všech stran

pro pohodlný přístup bychom doporučovali alespoň 1,5 m

tvaruje se velice snadno a snaší jakýkoli hluboký řez

listy jsou drobné proto lze plot udržovat v požadovaném tvaru a plot zustává stále atraktivní
YOS: Jitulo, ještě jsem o kultivaru 'celer' neslyšela. Na holandských webových stránkách jsem ho nikde ani nenašla. Holanďani totiž mají strach z nemoci jilmů, která doslova jilmy zabíjí. Na živé ploty používají raději Caprinus betulus- habr obecný. Habrové živé ploty jsou odolné proti nemocem, zasolení a rostou taky celkem rychle. Nabízený Jilm sibiřský, je plevelový strom. V Americe je dokonce považován za invazivní strom. Rychle roste (musí se často stříhat), hodně vyseměňuje a je napadán jilmovou nemocí a navíc listy chutnají všelijakým broukům. Myslím si, že tento  cultivar je komerčně pro někoho zajímavý. Nenechme se zamořit jilmovou nemocí a brouky, kteří tuto nemoc zapřičiňují. Vybírejme raději odolné druhy.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marvella: YOS všimla jsem si, že v Holandsku jsou z habrů nejen živé ploty, ale i celé zelené stěny.  Řekla bych, že i u nás se hodně využívají habry na ploty, ale moc se o tom nepíše a nerostou zase tak rychle, tedy podle mě. Je to ale jeden z těch živých plotů, který je potřeba neustále tvarovat a udržovat střiháním.
YOS: Marvella, ten nabízený jilm, který vyroste za rok víc jak 1m se musí stříhat 2x za rok a toho odpadu? Za 2 roky máte sice vysoký živý plot, ale máte zajištěné na několik let, že se budete 2x za rok dřít a navíc strachovat se, kdy onemocní. a aby vám nevysemenil. Na internetu není dosud ani jeden živý plot z naší republiky z tohoto jilmu, jen nově vysázený, dokonce s videem. Není těžké ho najít.

janko39: Dívky, jak vás tak pročítám, tak se divím. Ani jedna z vás už není nejmladší ( ani já ne, mně je 71 roků ), tak si myslím, že jsme v průběhu let mohli dojít ke  zjištění, že na děti obecně a na zahradě zvlášť, se spoléhat nemůžeme, tudíž nějaký ten centimetr v růstu živých plotů nás nemůže rozházet. Nějaký rychle rostoucí jilm - to je jen reklamní trik. V našem věku už jsme se doufám naučili na něco umět počkat.
  Živé ploty, pokud mají k něčemu vypadat, musejí se od bodu výsadby dobře zalévat a hnojit,nejméně 2x ročně stříhat, prostě zapěstovat, a nezáleží pak tolik na tom, jaká dřevina byla k tomu zvolená.
Mohu-li na základě svých dlouholetých zkušeností přidat svůj poznatek, tak nejlepší dřeviny na živé ploty jsou, s přihlédnutím k daným podmínkám tyto tři : habr obecný - Carpinus betulus, hlohyně šarlatová - Pyracantha coccinea a tavolník Van Houtteův - Spiraea vanhouttei.
V současnosti také není problém pořídit si ( nebo vypůjčit ) motorové stříhací stroje ( plotostřihy ), které práci velice usnadní a odpad, pokud budete stříhat pravidelně, se může použít do kompostu. Doporučuji plotostřih s benzinovým motorem, u něhož nehrozí, že přestříhnete kabel.
Marvella: Dobrý večer pane Janko, asi jsem to špatně napsala, ale pro jilm nejsem ani náhodou. Plot z jilmu jsem ani nikde neviděla a jen o něm čtu na internetu. Jsem toho názoru jako Vy, že když chci mít pěkný živý plot, je potřeba ho 2x ročně stříhat a to také dělám. Ikdyž máme elektrické stříhací nůžky, stejně většinou používám nůžky klasické plotové (protože tahání a hlídání kabelu mě pěkně štve) a protože máme velkou zahradu, tak si to docela "užiji". A máte naprostou pravdu, že s dětmi se opravdu počítat nedá. Ale co chce mít člověk pěkné, není nikdy bez práce a vyžaduje úsilí. A ten výsledek, tak ten mě těší!
tuzka2: Dobrý den,
budeme se stěhovat do RD a potřebujeme vysadit živý plot. Četla jsem si různé příspěvky, ale nemohu se rozhodnout, jaká varianta by byla nejlepší (popř. i návrh na jinou vhodnou variantu). Jedná se spíše o slunnou zahradu se suchou půdou. Z toho co jsem si přečetla bych volila z těchto možností:

- Jilm sibiřský, nevýhoda - hodně vysemeňuje a je napadán jilmovou nemocí a listy chutnají všelijakým broukům
- Zimostráz obecný nebo malolistý, nevýhoda - pomalu roste, na slunci hnědnou listy
- Ptačí zob, nevýhoda - vytváří jedovaté plody (ale nevím, zda i v případě, že se zastřihává)

Prioritou pro nás je - rychlý růst živého plotu, vzhledem k tomu, že máme děti - bez jedovatých plodů. Nechtěli bychom keře jehličnaté.

Děkuji za radu. Strakoňová smile
YOS: Úplně nejrychleji roste Zlatice, která se může po odkvětu všelijak stříhat.
Foto jak vypadá v živém plotu najdete na tomto vebu, když vepíšete vpravo nahoře do kolonky fotoforum ZLATICE. Nevýhodou je, že na zimu opadá.
Pro včeličky a čmeláky byste hodně udělala.

Vyndaan: Dobrý den,

také chceme letos, nebo příští rok na jaře zakládat živý plot. Nejvíce mě uhranuly bambusy, ale bojím se, abych nechytil nějakou odrůdu, která v příštích pár letech vykvete a celý plot půjde do kopru. Navíc je to docela drahé. Zatím se tak spíš rozkoukávám, nechci s tím mít zase moc sraní, už jen výkop záhonu mi dává zabrat a nechci pak zastřihávat 2x roka, jen 1x. Našel jsem pár základních tipů k pěstování a zakládání živého plotu v článku Zakládání živého plotu, může to někdo doplnit? nebo naopak říct, že je to nesmysl?
Editoval Vyndaan (30.09. 2015 09:43:49)