YOS: Z holandské televize jsem se dozvěděla, že výzkumy ohledně vymírání včelstev financují chemické koncerny. např. Bayer. big_smilebig_smilebig_smile  Není to žádný vtip, ale nebezpečné jednání vysoce postavených, kde hraji velikou roli peníze. Samozřejmě peníze, které zaplatíme my za drahé chemické postřiky ROUNDUP, prášky proti plísním, mechu, dokonce proti pavoukům.  Dokonce doporučují preventivně používat jejich produkty, abychom měli krásnou zeleninu a ovoce. O tom psát nechci, toto všechno víme.
Musíme si uvědomit, že včeličky jsou velice citlivý hmyz a pro nás nepostradatelný.
I nevzdělanec chápe, že jakmile budeme kolem sebe sypat a stříkat jedy, že se nám to někde vrátí a to ve ZLÉM. Zničíme jednu plíseň a příroda vymyslí jinou a horší, vniká začarovaný kruh. Vysazujme takové rostliny, které na naší zahrádce rostou a ne ty, které bezpodminečně chceme. Na místě trávníku plný mechu, můžeme zkusit pěstovat třeba brusinky, borůvky, nebo kapradiny.
Všechny Vás prosím, pomožte ochránit včeličky alespoň na Vašich zahrádkách. Používejte chemii jen v nejnutnějších případech. Nesahejme ihned po cheimii, ale vraťme se k babičkovským receptům.  Chtěla bych zde otevřít diskusi o Vašich zdárných zkušenostech.  Pište přírodní recepty, které Vám pomohly proti škůdcům, nemocem atd. Co říkáte na odstraňování plevele mezi dlažbou vařící vodou? Stačí  rostlinku malinko polít vařící vodou. Za 2 dny zvadlé jen posbírat. U odolných trvalek (pampelišky) horkou sprchu opakovat.

Všechno jde tak, jak má jít.
bala: YOS, naprosto s Vámi souhlasím, vařící vodou polévám trávu mezi dlažbou, na chodníku a likviduji ji úspěšně, ovšem ne jen dvakrát, ale vícekrát, což mně nevadí, ale zlikvidovala jsem ji.....ovšem, po čtyřech letech marné likvidace nežádoucí trávy v trávníku, jsem musela, chtě nechtě, použít chemii, ač jsem zásadně proti jejímu používání...jinak, máme rozvěšeny ptačí budky, které každoročně obývají ptačí obyvatelé, tudíž mšice na květinách nemáme, ale na mladých stromcích si je mršky mravenci opečovávají, budeme muset oblepit kmen lep.náplastí k tomuto určenou....na naší zahradě žijí ještěrky, ježci, hadi, v jezírku žáby a jiní vodní obyvatelé...listí na zahradě shrabu na větší hromadu, ve které zazimují berušky,sluníčka sedmitečná, která,  i s ptáčky,  pomáhají likvidovat  mšice, které se snažím ničit i  kopřivami,  nasekám je a na 14 dnů je dám do barelu s vodou a rostliny tímto polévám... tyto taky slouží jako vynikající hnojivo na rostliny, ale ten odér potom.....:-))) A tak bych mohla pokračovat.............jen krtka se nemůžu zbavit, ten rošťák je nezničitelný.....:-))))))
Zdar Biozahradám !!!!!!!
Editoval bala (13.03. 2011 22:05:07)
YOS: Bala, potěšila jste mne. Taky namáčím kopřivy, vím tedy jak smrdí. Dalo by se to přirovnat ke skutečnému hnoji, když se rozhrábne. Lepící pásky proti mšicím neznám. Děkuji za informaci. Krtci jsou velice užiteční, chtějí Vám pomoci se škůdci. Zkuste jen hromádky zašlapat, možná pochopí a odejdou. Když ne, dejte jim do chodbičky tabletky proti molům. Nemají rádi pryšce, česnek a smradlavé cibule řebčíku královského. Plastovou láhev bez dna zahrabat 'dnem' do země nad jejich chodbičku jste asi už vyzkoušela.

Všechno jde tak, jak má jít.
bala: YOS, na krtečka, který mimochodem, je roztomilým tvorečkem, na jehož pohádách vyrůstaly naše děti od malinka, byla to totiž jejích nejoblíbenější postavička z pohádek, jsem již nastražila snad všechny pasti a dokonce i mech.past, kterou však obezřetně obejde, uličnki jeden, a to tam jistě není sám, je tam snad celá rodinka....dala jsem do jejich chodbiček i skleněnou láhev, jejíž dno jsem zastrčila do chodbičky,  hrdlo sloužilo jako komín, když foukal vítr, zněla v jeho chodbičkách meluzína, dělalo to velký randál...na tři,čtyři roky jsem měla pokoj a zase se vrátil, rarášek jeden...nevadili by mi vůbec, pokud by mi neničili květiny, keře, které nadzvedávají, podhrabávají a ty následně uschnou...už mi zničili několik keřů, stromků, které nebyly vůbec levné...nepomůže zašlapávat krtince, uděají si je zase jinde....je to pro mne bezúspěšný boj, kdy vždy vyhrává krteček, ten roztomilý tvoreče, leč, na zahradě absolutně nevítaný, byť je to užitečné zvířátko.......ještě, nepomohou ani cibuloviny, které jste jmenovala, mám je všechny a ve velkém množství, okolo řebčíků /10cm /  si udělali chodbičku.....ale tablety na moly jsem nezkoušela...zkusím, díky za radu......