Rose: Zahradní hnízdiště - Hotel pro hmyzí pomocníky
Kromě medonosných včel, kterých v zahradách ubývá, žije u nás  několik druhů samotářských včel (kutilek).  Kutilky  dovedou opylovat některé stromy a rostliny lépe než včela medonosná.  Žijí  v různých hnízdech  (trámy, ulity, stébla…).
Čmeláci mají schopnost létat i za chladného počasí, opylují rostliny, které mají květy, do kterých včely nedosáhnou.
Slunéčka sedmitečná a další druhy zkonzumují mnoho mšic. Kladou vajíčka na spodní stranu listů, z nich se vylíhnou larvy, které se živí mšicemi. Zimují ve škvírách , pod kameny, ve dřevě, pod kůrou, pod mechem a starou trávou.

Zvířátkům můžeme připravit  účtočiště – kupku kamení, klacků, trávy nebo jim postavit na zahradě  přístřešek: Zahradní hnízdiště pro včely samotářky, čmeláky a další živočichy -  Domečky pro berušky - Domeček pro ježka.

Inspiraci a návody najdete například:
- V říjnovém  časopise „naše krásná Zahrada“  č.10/2010
- V Zahradnickém kalendáři 2010 na str.65,153,
Dále na webových stránkách:
.htm
.htm
.htm
.php?detail=1294

.aspx

.html
Editoval Rose (14.03. 2011 22:55:31)
YOS: Silnější ostříhané haluze házím pod keř Aucuba k plotu. Ze zahrady není nic vidět, protože větve keře směrem do zahrady sahají až k zemi. Bydlí tam ježek, už jsem ho několikrát v noci slyšela funět a dupat. Rose, na Vaši radu jsem otevřela  Zahradnický kalendář na str. 65. Na této stránce je reklama na chemické postřiky. Cituji: 'K dobrému výsledku je nutné sledovat poslední trendy v biocidních přípravcích, které jsou určeny k vyhubení veškerého hmyzu.' Dále 'K velmi účinným přípravkům, které hubí veškerý létající a lezoucí hmyz....' Co na to říkáte Rose? Včelky, pestřenky, srpice, berušky a další jsou přece taky létající hmyz. big_smile  Našla jsem tam jediný typ na straně 137  jak přilákat škvory tam, kde je potřebujeme, ne tam kde škodí. Škvoři pojídají mšice a spory padlí.  Projdu si důkladně všechny Vaše typy. Děkujeme.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Ježek pod tímto roštím.
Ježek pod tímto roštím.
Rose: V Zahradnickém kalendáři 2010 na straně 65 je skutečně článek „Včely, které možná neznáte“, fota včel a  jednoduchého přístřešku. Není zde uvedena žádná reklama na chemické postřiky. O pravdivosti mých slov se můžete přesvědčit na těchto internetových stránkách: .
Nepoužívám v zahradě  žádnou chemii. Nemám tak velkou zahradu, abych to vše nezvládla a snažím se vše řešit přirozenou cestou.smile
Editoval Rose (15.03. 2011 10:40:17)
YOS: Milá Rose, já jsem listovala v Zahradnický kalendář 2011. To vše vysvětluje. Loňský kalendář nemám.  smile

YOS: Kolik berušek vidíte na tomto obrázku? Letos jich mám na zahradě tolik, že mám strach, abych je nezašlápla. Jsou všude a je jich abnormálně hodně. Asi to bude tím, že jsem na podzim vůbec nic na zahradě nedělala, protože jsem tady nebyla.
Berušky měli dost úkrytů pod zaschlýma trvalkama a ostatním mrtvým materiálem.
Editoval YOS (17.03. 2011 11:15:08)

cz
Berušky se po zimě probudily a vyšli se na slunku pářit
Berušky se po zimě probudily a vyšli se na slunku pářit
jitula: Taky máme na zahradě hromadu berušek, z trvalek jsme již odstraňovali rostlinné zbytky a tak už se nemají kam schovat, doufám, že když přijde ještě mráz, že se jim nic nestane. Snad sei najdou rychle ještě jiný úkryt.
YOS: Jitulko, taky jsem si kladla tuto otázku, ale myslím si, že pokud země není příliš udusaná, že zalezou do půdy u nějakého kmínku. Zahlédla jsem jejich červené křidýlka v hlíně u kmínku šalvěje, yzopu, rybízu atd. Nechtěla jsem tam vrtat, ale měla jsem pocit, že je jich tam celá rodinka. Už tak mrznout nebude, takže tento úkryt jim bude stačit. Jen vyleze sluníčko, vylezou taky. Ne nadarmo se jim říká sluníčko. Dále si kladu otázku, na čem se bude tolik berušek živit? Mám jednu blumu, která bývá obsypaná mšicemi, tak snad i tento rok. Přikládám foto vajíček a jejich larev

cz
Slunéčko sedmitečné, Beruška - její žlutá vajíčka na spodní straně listu (Coccinella septempunctata)
Slunéčko sedmitečné, Beruška - její žlutá vajíčka na spodní straně listu (Coccinella septempunctata)
cz
Slunéčko sedmitečné, Beruška-její larva, (Coccinella septempunctata)
Slunéčko sedmitečné, Beruška-její larva, (Coccinella septempunctata)