Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,
na jaře se chystám vysadit menší plantáž rakytníku, cca 70 keřů na Českomoravské vrchovině u obce Bystřice nad Pernštejnem. Chtěl bych se Vás tímto zeptat, jaké odrůdy rakytníku  by byly do těchto klimatických podmínek nejvhodnější. Na internetu se různí informace o vysazovací vzdálenosti mezi keři, jaká je podle Vás nejvhodnější vzdálenost výsadby? OL
Dotaz zaslaný mailem na Garten.cz
YOS: Tento plán velice podporuji!!! Velice zdravé ovoce se zázračným olejem.
Nejdůležitější je dobře propustná, písčitá půda, která musí být výživná a vlhká. Dále světlo a slunce. Nesmí růst ve stínu. V létě, když je sucho prolívat vodou, aby plody byly pěkně šťavnaté. Vysazovat ve skupinkách s  5 - 10 ženskýma a 1 pánem.  Jednotlivá vzdálenost 2m. Vzdálenost řádků 3m. 'Dorona' se vysazuje hustěji, není tak bujná. Pozor na pány, kořeny se rozlízají. Rodit začíná za 2-3 roky. Přeji hodně úspěchů.

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Sbírala jsem je v říjnu až byly pěkně zralé. Keř je trnitý, bobulky jsou těsně na sobě, tak se špatně trhají. Zkuste si vzít  vidličku a stahovat bobule do nádoby. Zamezit styk s kovy. K bobulím jsem přidala trochu jablíček a rychle uvařila marmeládu. Dají se i sušit, pak drtit a užívat po špetičkách nebo vařit  čaj. Jako lék používat nejdéle 2-3 týdny. Nejlepší jsou však čerstvé - vitamínová bomba. Obsahují 20% vitamínu C, je to poznat i na kyselé chuti.

Všechno jde tak, jak má jít.
jarunka23: zdravím všechny pěstitele rakytníku, letos jsem poprvé sklízela úrodu a někde jsem se dočetlta, že můžu ořezat větve, aby se mi lépe bobulky otrhávaly. Teď mám trochu strach, aby keř dostatečně na jaře obrostl.
Má s tím někdo zkušenost ?
děkuji
jarunka23
bala: Mám rakytník již třetím rokem, ještě mi nerodil...ale kamarádka mi každým rokem uřízne několik větviček tohoto elixíru a já si je dám zamrazit a pak se mi lépe sundávají plody...rakytník takto ořezává každým rokem a plodů má stále dost a dost...
Jan Kolman: Žádné strachy - rakytník obroste i z pařezu. Literatura dokonce  sestříhnutí větévek s plody ( pro snadnější sklizeň ) doporučuje.
Mé osobní doporučení pro správný termín sklizně : Nečekejte do října. Správný termín je od konce srpna nejdéle do poloviny září, než začnou měknout. Přezrálé plody kvasí už na keři a ohavně páchnou ( a ruce pak hodně dlouho ).
aknelka.ms: Z rakytníkových plodů lisuju šťávu a rozmíchám v medu. Zdravé a dobré. Ze zbytků po vylisování se dá vyrobit olej. Ale už nemám tak ohebné prsty, na podzim jsem plody ostříhávala nůžkami a šlo to docela dobře a rychle, že jsem na to nepřišla dřív. Moje sestřenice mi však tvrdí, že s tím jejím rakytníkem to tak nejde, že má plody přisedlé, ten můj na krátké stopce.
Další informace v článcích o rostlinách
Rakytník řešetlákový - rostlina budoucnosti Rakytník řešetlákový - rostlina budoucnosti
Monotematická publikace, ve které se autoři věnují unikátní a neprávem přehlížené rostlině. Vždyť plody rakytníku mají například 10x větší obsah vitaminu C než pomeranč a mnoho dalších léčivých látek. Rakytník má biostimulační účinky, výrazně …
Architektura zahrady | 31.03. 2009
Hippophae rhamnoides 'Krasavice' - rakytník řešetlákový Hippophae rhamnoides 'Krasavice' - rakytník řešetlákový
Rakytník keřovitého růstu, samice, roste rozložitě do 1,5 - 2m výšky, Větévky jsou středně otrněné. Plody jsou červené a mají střední velikost, váhy asi 0, 5 g. Chutnají sladkokysele …
Hippophae rhamnoides - rakytník řešetlákový Hippophae rhamnoides - rakytník řešetlákový
Tento opadavý trnitý vzdušný a řídký keř nese jednoduché, úzké, šedozeleně chlupaté a stříbřitě lesklé listy. Dorůstá výšky okolo 3 - 4 metrů a vytváří plazivé kořenové výmladky; květy jsou dvoudomé, nenápadné zelenavé, ale je velmi ceněn pro své …
HomeDeco SMP a.s. | 20.09. 2007
Hippophae rhamnoides - rakytník řešetlákový Hippophae rhamnoides - rakytník řešetlákový
Keř: 2-3m vysoký, se slabě otrněným obrostem. Samičí rostlina kvete drobnými žlutavými květy v úžlabí listů. Květy opylovače jsou hnědé. Původ: Odrůdy využívané v ovocnářství pocházejí ze Sibiře.U nás zastoupený odrůdou „Hergo“, „Frugana“ a …
Hippophae rhamnoides 'Leikora' - rakytník řešetlákový Hippophae rhamnoides - rakytník řešetlákový
Rakytník je keř nebo menší strom vyskytující se hlavně v Číně, Mongolsku, Nepálu, Indii a na Sibiři, nyní rozšířený po celé Evropě. Je trnitý, obvykle 2metry vysoký, má zeleno-stříbrné listy a oranžové bobule …
Jaroslav Svoboda | 17.07. 2008
Hippophae rhamnoides - rakytník řešetlákovitý  (READERS DIGEST VÝBĚR) Hippophae rhamnoides - rakytník řešetlákovitý
Hustý, trnitý opadavý keř s úzkými stříbřitými listy, který se někdy pěstuje jako stromek. Pokud je poblíž samčí rostlina, větve samičí rostliny se hustě pokryjí jedlými oranžovými plody s vysokým množstvím vitaminu C. Plody přitom zůstanou na větvích …