YOS: Jako první jsem vybrala 2 podobné, které nesmíme zaměnit. Před rozkvětem jsou si hodně podobné. Jedna je pro nás nebezpečná a druhá užitečná. Kdo je od sebe rozezná, prosím ozvěte se. Příště dám jen 2 listy vedle sebe zda je taky poznáte. Upozornění: když jsem fotky vkládala bez názvů byly v opačném pořadí, po vložení názvů rostlin se fotky přehodily podle abecedy.
Editoval YOS (08.05. 2012 08:18:22)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
cz
Náprstník červený, listová růžice (Digitalis purpurea)
Náprstník červený, listová růžice (Digitalis purpurea)
YOS: Jani souhlasí. V levo je náprstník. Nezdá se, že byste bylinky neznala. Považuji tuto hádanku za obtížnou i pro znalce.  Náprstník je vynikající, silný lék na srdce. Je tak silný, že nepřiměřená dávka umí srdce i zastavit. Farmacie z něj vyrábí léky na srdce. 
Messner souhlasí, v pravo je kostivalMandragora naštěstí u nás neroste. To bychom měli ještě složitější. Koukám jaké máte široké znalosti!!!   Upozornění: po vložení názvů je to naopak Kostival je vlevo, Náprstník vpravo.
Editoval YOS (08.05. 2012 08:20:06)

YOS: Messner jste znalec.  wink  Používáte kostival na něco? Já jsem si jednou přiskřípla palec a myslela jsem si, že mi sleze nehet. Napadlo mne dát si na to roztlučený list kostivalu  a zabalit do igelitu (obs.hojivý purinový derivát alantoin a fosfor důležitý při stavbě kostí a měkkých tkání ). Palec přestal za 2 hodiny bolet, byl celý hnědý, ale nehet mi neslezl. Od té doby před ním smekám. smile

janko39: Myslím, že přímo na nalezišti záměna nehrozí, neboť každá z uvedených rostlin roste v diametrálně odlišných biotopech. Kostival lékařský preferuje spíše vlhčí louky, kdežto oba  u nás rostoucí náprstníky, náprstník červený a náprstník velkokvětý rostou ve světlých lesích, navíc náprstník velkokvětý ve volné přírodě roste jen na Slovensku. Záměna by mohla nastat teprve při sbírání listů obou druhů rostlin, kostivalu a náprstníku současně.
Navíc - člověk, který by se chtěl léčit náprstníkem sám, bez lékařského dohledu, nebo doporučení, je hazardér. Už při požití nepatrného množství listů působí prudké průjmy, co by způsobil nálev, je lépe si nepředstavovat.
cz
Náprstník červený (Digitalis purpurea)
Náprstník červený (Digitalis purpurea)
cz
Náprstník velkokvětý (Diditalis grandiflora)
Náprstník velkokvětý (Diditalis grandiflora)
YOS: Janko děkuji za doplnění.  U mne na zahradě rostou obě dvě a vzdálenost mezi nimi je asi 6m. V Holandsku jsou oplocené lesy a na loukách se pasou krávy a ovce, proto si pěstují tyto bylinky doma. Nejen pro sebe, ale pro jiné živočichy na této planetě. Je pravda, že kostival se tlačí do stínu a náprstník na sluníčko. Janko, líbí se mi fotografie náprstníku se žlutými květy, prosím, prosím můžu si fotku uložit do mých map? Předem děkuji.  Z kostivalu používám jen mladé listy do salátu a květy (obsahují B12). Z kořenů jsem kdysi ve slivovici vařila revmatické mazání, ale nikdo ho doma nepotřebovatl, takže zestárlo a na konec lol  Kořen kostivalu je černý jak bota a uvnitř bílý a je nesmírně slizský. Lepí se všude a na všechno. Taky jsem slyšela, že smrt náprstníku není vůbec příjemná. big_smile

jitula: Náprstník poznávám až poté, co bylo tajemství vyzrazeno. Pěstovali jsme ho na zahradě. Objednali jsme si ho z katalogu, ale rostlinka dělala jenom ostudu, byla celá flekatá na listech a květ byl bledý a malý. Nevím, čím to bylo. Taky se pod ní dost drželi mravenci. Jaké chce podmínky? Měli jsme ho na slunečném místě, ani ne sucho ani ne moc mokro. Ničím jsme ho myslím nehnojili.
YOS: Jitulo, jediné co mne napadá, tak měl asi móóóc sluníčka. Má rád trochu zastínění. Jinak roste v každé normální půdě bez hnojení.

janko39: Náprstník velkokvětý ( se žlutými květy ) roste na slunci, i v polostínu. V Tatrách, odkud mám semena, rostl ve světlém lese, na plném slunci.
Náprstník červený roste v polostínu i v plném stínu ( měně kvete ), ale v Krušných Horách jsem jej viděl růst i na plném slunci.
  U mne na zahradě jsou oba v částečném polostínu - jde tam slunce asi od 10 do 17 hodin. Nepozoroval jsem žádné choroby, ani poruchy růstu.
Podotýkám, že náprstník velkokvětý je trvalka, náprstník červený je dvouletka, ale pokud jej seříznete po odkvětu, než stačí vytvořit semena, vydrží někdy i do třetího roku.
YOS: Přízemní listy barborky obecné jsou sice nahořklé, ale jsou velice zdravé. Obsahují  vit.C, provit.A., vit.B1 a vit.B2, vápník, hodně železa, hořčík, mangan. Možná  ji máte na zahrádce jako já. Donesli mi ji ptáci. Typ na jeden salát: do mísy nastrouháme mrkvičku a červenou řepu, na menší kousky nakrájené listy barborky a zalejeme dresinkem z oleje a octu nebo s majonézou. Na misce ozdobíme např. několika černými olivami nebo vlašskými ořechy a můžeme přidat kousky sýru.    (Listy jsou hladké a lesklé)

cz
Barborka obecná (Barbarea vulgaris)
cz
cz
cz
Barborka obecná 29.3. (Barbarea vulgaris)
Barborka obecná 29.3. (Barbarea vulgaris)
bresticova: Ja som si náprstník dopestovala zo semiačka. Bol krásny. YOS klobúk dolu pred Vašimi znalosťami nielen botanickými, ale aj kulinárskymi. Mňa tiež láka takáto "bylinková strava", len mojich chlapov by som týmto neuživila. Šalát z mladých púpavových listov (ešte pred kvitnutím) s vajíčkami uvarenými natvrdo nám robila moja stará mama. Išli sme sa za ním "umlátiť"! Len teraz už zohnať tie púpavové (pampeliškové) listy je dosť veľký problém.
YOS: Bresticova - Vaše hodná babička se starala o Váš dobrý základ.  Nalákala jste mne a dnes si natrhám pampeliškové listy, uvařím 1 vajíčko, pokapu citronem, osolí, opepřím a přidám trochu majonézy nebo šlehačky. Ráda bych od Vás věděla, jak Vaše babička tento salát připravovala, jestli si ještě vzpomenete. Budu Vám velice vděčná. Mám ráda změny a různorodost. Vy asi bydlíte ve velkoměstě, že je problém sehnat pampeliškové listy, že jo? V mých zahradách jak tady, tak v ČR jich mám pro celou dědinu. Určitě i pro Vás smile Ani by jich tolik být nemuselo. big_smile
Editoval YOS (29.03. 2011 17:52:50)