YOS: Bresticova - Ty naše babičky byly opravdu šikovné. Ještě poslouchaly přirozený instingt, který se u nás vytrácí.
Nenapadlo mne spojit pampeliškové listy s vajíčky. Jak jednoduché. Kopřivy se taky kombinují s vajíčky. Jarní bylinky s velikonocemi. Salát Vaší babičky byl vynikající. Zajímavé je, že vajíčka jakoby vytáhly tu nahořklou chuť. Do velikonoc zbývají 3 týdny a pár dnů, tak snad se tohoto salátu stačím nabažit.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
pampeliškový salát s vajíčky - březen
pampeliškový salát s vajíčky - březen
cz
pampeliškový salát s vajíčky a jehněčí kotlety - březen
pampeliškový salát s vajíčky a jehněčí kotlety - březen
cz
pampeliškový salát s vajíčky už není
pampeliškový salát s vajíčky už není
bresticova: Recept pre YOS. Púpavové listy sa riadne poumývajú a nekrájajú, iba jednotlivo odtrhnú. Nálev: olej, ocot, soľ, trošku čierneho korenia, 2 strúčiky cesnaku a voda. Podľa vlastnej chuti, netreba sa báť, že sú v náleve olejové oká, po pridaní listov sa to stratí. Treba nechať pol hodiny postáť, občas premiešať. Listy trošku  v náleve zavädnú, sú chutnejšie. Navrch ozdobiť osminkami vajíčka uvareného natvrdo.
ospravedlňujem, že odpovedám tak neskoro. Aj som zabudla, že som o púpave (pampeliške) písala.
Želám dobrú chuť.
YOS: Bresticova moc Vám děkuji za typy -  nekrájet, jen potrhat, česnek, pepř a nechat 1/2h stát. Ostatní (voda,olej,sůl...) je můj standard. Srdečně Vás zdravím.

YOS: Když byla řeč o pampeličce, tak nedávno na našem dvoře rostly u země listy, které se velice podobaly pampeliškovým. Pampeliškové listy mají po utržení trubkovitý hlavní nerv a mléčí, podobná locika to má placaté. Původně jsem chtěla, aby jste zkusili uhodnout, ale zdá se mi to příliš těžké. Dobře si obě rostlinky prohlédněte. Vyfotila jsem tu lociku  trochu větší, aby byl vidět chlupatý stonek a zespodu na listu několik pichlavých chloupků.
Editoval YOS (05.05. 2012 20:05:22)

cz
Locika kompasová (Lactuca serriola)
Locika kompasová (Lactuca serriola)
cz
Locika kompasová - horní list, pampeliška lékařská - spodní list (Lactuca serriola Taraxacum officinale)
Locika kompasová - horní list, pampeliška lékařská - spodní list (Lactuca serriola  Taraxacum officinale)
cz
Locika kompasová - list (Lactuca serriola)
Locika kompasová - list (Lactuca serriola)
cz
Pampeliška lékařská - list (Taraxacum officinale)
Pampeliška lékařská - list (Taraxacum officinale)
YOS: Eugenie, víte určitě, že používáte lociku jedovatou? Jestliže ano, tak potom Vaše morčata jsou pěkně ospalá. Dříve se tato bylina používala na uklidnění nervů a bolestí. Má mírné opiové účinky bez drogových vedlejších účinků. Čaj před spaním prý zajistí klidnou a krásnou noc. Předávkování je jedovaté i pro zvířata. Zrychlí se jim dýchání a tlukot srdce. Přikládám foto mléč zelinný.

cz
Mléč zelinný (Sonchus oleraceus)
Mléč zelinný (Sonchus oleraceus)
YOS: Ještě jsem to tak podrobně nezkoumala. Přesně podle semen, ale pro nás laiky stačí rozlišení mléčení rostliny. Mléč mléčí bílé mléko a u lociky toto mléko na vzduchu hnědne a tuhne. To je to opium.

YOS: Genicka, díky Vám a znamení přírody jsem se více seznámila s mléči a locikou. Není to náhoda, že ve měste Málaga jsem pod velikánským fíkusem viděla růst pohromadě tyto dvě rostliny. Výše jsem lociku pojmenovala jedovatou, ale ta to není.  Už jsem to opravila. Locika jedovatá vypouští mléko, které se po 3 minutách zbarví do oranžova a voní po máku - opium. Poranila jsem obě rostlinky, ale žádná se nezbarvila. Nejjednoduší poznávací znamení pro mléč zelinný je, že jeho listy mají velké koncové úkrojky. Mléč rolníten má zase špice listů velice dlouhé. Pak je ještě mléč drsný, ale ten určitě pro morčata netrháte, protože jeho větší listy jsou velice pichlavé. Locika kompasová je pravděpodobně původce dnešního hlávkového salátu a její mladé listy jsou jedlé. Stářím přibývá jedovatost. Nakonec Locika jedovatá není tak častým plevelem jako locika kompasová.

cz
Locika kompasová, Mléč zelinný (Lactuca serriola Sonchus oleraceus)
Locika kompasová, Mléč zelinný (Lactuca serriola Sonchus oleraceus)
genicka: Tak už vím, co trhám jak morčatům, tak i třeba agamám - je to locika kompasová. Má to chlupatý stonek, na spodku listů taky drobné ostny. Nečiní to zvířatům žádné obtíže, protože toho není tolik a většinou se jedná o velice mladé rostlinky, které mají pár lístků, vyšší mi to na zahradě nestihne narůst. Jsem ráda, že mám další plevel pojmenovaný, ráda jim na zahrádce nadávám konkrétními jmény wink
YOS: Ještě Vás možná bude zajímat proč se jí říká kompasová. Její listy se otáčí sever-jih, aby se co nejméně odpařovaly. Na rostlince je to vidět, že má některé listy přetočené. Lze podle ní určit tedy sever nebo jih? To je otázka. hmm

YOS: Na první pohled si řeknete 'JAHODY'. Jedny jsou jedlé a druhé ne. U nás v lese máme dva druhy jedlých jahod. Lesní jahody ajahodník truskavec. Kvetou bíle a jejich plody na dlouhém květním stonku visí dolů. Jahodník truskavec má plody více než do poloviny přikryté kališními lístky a plody jsou červené jen na místě, kde na ně svítí sluníčko. To co vypadá jako jahoda patří do stejné rodiny, ale do jiného rodu Duchesnea, český název je jahodka indická. Kvete žlutě a nechutné plody na krátkém květním stvolu směřují vzhůru a mají nápadně velký dvouposchoďový kalich. Její plody milují ptáci. Pěstuje se jako půdokryvná. Ještě poprosím zda nemáte někdo fotku jahodníku truskavec. Děkuji
Editoval YOS (08.05. 2012 15:19:24)

cz
Jahoda lesní (Fragaria vesca)
Jahoda lesní (Fragaria vesca)
cz
Jahodka indická (Duchesnea indica)
Jahodka indická (Duchesnea indica)