Eva N E: Otvirám nové téma. Jedná se o určenií rostlin,které jsem nezvládla. Budete mít víc štěstí? Koukám,že obrázky nejsou v pořadí, jak jsem je vkládala, takže popis vždy nesouhlasí. Ale nevadí, však vy to poznáte
Editoval Eva N E (04.04. 2011 19:32:12)
cz
Kasie (Senna artemisioides)
Kasie (Senna artemisioides)
Eva N E: YOS.děkuji jako vždy .Doplnila jsem,co si myslím,že je správně.Ta Pistacie je terebinthus,ne atlantica, ta má jiné plody. A tím,že jste mně navedla, kde hledat, poznala jsem i jinou pistácii, kterou mám na fotkách,ale hledala jsem ji marně.Ještě jednou dík.
Ta Senna je také správně,ale nesedí mi Calicotome infesta,nebo také spinosa. Ta má jako semena lusky Posílám snímek semen tohoto keře.
A ještě něco na ukrácení dlouhé chvíle,když už se pokazilo počasí.A dík předem.
cz
Květy (Koelreuteria paniculata)
Květy (Koelreuteria paniculata)
cz
Semena (Koelreuteria paniculata)
Semena (Koelreuteria paniculata)
Eva N E: Nechci se pořát opakovat,ale co říct? D.............. Zajimalo by mě,to tohle všechno víte,nebo Vám to něco připomene a pak už víte,co asi hledat?
Později Vám dám zase něco jiného,tedˇmusím běžet.Zatím nashle.
YOS: Evi, myslím si, že nikdo nezná všechny rostlinky a jejich latinské názvy. Hledám podle různých znaků. Tak např. rostlina se žlutýma, motýlovitýma květama patří do čeledi fabaceae. Tam začnu. Hodně jich znám, např. fazole, akát, čilimník, janovec......Znám i  Medicago sativa - Tolice setá, čili vojtěšku se stočenýma luskama.  Když jsem uviděla později ty stočené lusky, bylo mi to jasné. Tyto jetele nejsou vysoké a už vůbec ne keře, takže jsem ani na tento rod nemyslela. Medicago arborea - Tolice křovitá u nás neroste, protože by u nás zmrzla. Je skutečně jak malý keř.

Všechno jde tak, jak má jít.
Jan Kolman: Nejsem děvče, tudíž prosím za prominutí, že se mezi děvčata pletu, ale zkusím hádat.

Obr. č. 1 - Euphorbia pulcherrima (syn. Poinsettia ), ještě bez zbarvených listenů.U nás se prodává před vánocemi jako t.zv. "vánoční hvězda", s červenými nebo bílými listeny, vytvářejícími hvězdu.
obr.č.  2 - tady opravdu hádám, protože jen z listů nedokážu přesně určit. Tedy : buď pajasan žláznatý, Ailanthus glandulosus, nebo škumpa - Rhus typhina, nebo některý z druhů Pterocarya, možná Pterocarya rhoifolia - paořech škumpolistý, což je právě mohutný strom.
obr.č. 3 - Acalypha hispida, český název ( pokud je ) neznám.

Doufám, že nám správné řešení sdělíte.
Editoval wochozsky (20.10. 2011 21:08:01)
YOS: Wochozsky - Acalypha hispida je tropický keř, u nás  pokojová s českým názvem  Palnice žláznatá, lidově kočičí ocásek.  EVI -  1. obrázek určil pan Wochozsky výborně. 2.obrázek by mohl být Carya illinoinensis - ořechovec pekanový. (pekanové ořechy miluji). 3. obrázek je podle mne Tabebuia chrysotricha - Lapacho, které kvete žlutě.

YOS: Evi, dnes jsem náááhodou narazila na jiné květy pajasanu žláznatého - Ailanthus altissima. Pajasan je totiž dvoudomý. Na Vaší fotografii jsou asi zbytky samčích květů. Pekanový ořech to tedy nebude hmm Mohla jste si je jít nasbírat tongue.  Pan Wochozský to taky tak určil, takže mrkněte na to a dejte nám vědět.
Editoval YOS (23.10. 2011 09:14:25)

Eva N E: Wochozsky a YOS,dík za spolupráci. Na Pryšci jste se shodli, v druhém případě jsem se přiklonila k názoru YOS. Kočičí ocásek to nebude,má jiné listy. To,co je na fotografii jsou už lusky,kvést jsem to neviděla.A le listy odpovídají Tabebui. Až mi to vyjde,zaskočím se podívat na ten Pajasan,či co to je,co je na něm nového. Mohla bych si prinést list z obou stromů a porovnat je ,jestli nebude mít žádně plody. Uvidíme,co to nakonec bude.
Eva N E: YOS a Wochozsky,tak jsem na to mrkla,na ten mohutný strom,a hádejte,jak to dopadlo smile ?Byla jsem mile překvapena,protože na něm byla spousta ořechů. 3 jsem si dovolila utrhnout,je u někoho na zahrádce,a musím souhlasit s YOS,opravdu jsou výborné.Tak jsem 1 slupla a ty zbývající 2 zasadím.Uvidím,jestli mi vyrostou.
cz
Ořechovec pekanový (Carya illinoinensis)
Ořechovec pekanový (Carya illinoinensis)