YOS: Evi, moc děkuji za objasnění. To máte teda štěstí, že si je můžete nasbírat. tongue  Dnes jsem přiletěla do NL z rodinných důvodů a nemám čas se přesně podívat, co to je za neznámý strom, ale typuji Pittosporum, Slizoplod. Většinou to bývají keře a mají červená, lepkavá semínka.  Na Vaší fotografii jsou dobře vidět jen listy a to je pak těžké.

Všechno jde tak, jak má jít.
Eva N E: Slizoplod s červenými lepkavými semeny znám.Toto není ono. Jedině že by to byl jiný druh. Fotila jsem to v místě, kde je focení zakázané, vyhnali mě vojáci. Takže jiný snímek bohužel už asi neudělám. No,nedá se nic dělat. Také tam kvetla krásná Senna co jsem jinde neviděla,ale fotky nejsou kvalitní.Ti vojáci si nedali říct sad
YOS: Evi, po porovnání Vašeho květenství a květenství slizoplodu opravdu nesouhlasí.  Nevím, jak přesně vypadá květenství na Vašem stromě, není to k rozpoznání, ale možná by to mohla být  Arbutus unedo - planika velkoplodá.  Říká se mu jahodový strom. Na stromě se objeví nejprve oranžové a pak červené, kulaté, ježaté plody. Další strom s podobnými listy neznám. Zdravím z Holandska.

YOS:

Eva N E napsal(a):

YOS, dvoudomý strom znamená,že jsou samčí a samičí stromy? Jako např. cykas ?To je potom dvoudomý i kharoub, svatojánský chléb,ale i když jsem to všude hledala,nikde o tom není zmínka.

Evi, chápete to výborně. Dvoudomý znamená, že rostliny mají dva domy. Jeden dům (strom) s mužskými květy a jeden s ženskými květy. On jim totiž jeden nestačí  big_smile.  Podle mne je Karob  skromný a oba dva druhy květů má na jednom stromě, tedy je jednodomý.  Samčí květy mají jen 5 květních tyčinek a samiččí jen pestík, oboum dvoum chybí krounní lístky. Např. rakytník nevypěstujete bez samce nebo naopak, musí být na zahradě oba dva. Naštěstí 5 samičkám stačí většinou jen jeden samec.

Eva N E:

YOS napsal(a):

Eva N E napsal(a):

YOS, dvoudomý strom znamená,že jsou samčí a samičí stromy? Jako např. cykas ?To je potom dvoudomý i kharoub, svatojánský chléb,ale i když jsem to všude hledala,nikde o tom není zmínka.

Evi, chápete to výborně. Dvoudomý znamená, že rostliny mají dva domy. Jeden dům (strom) s mužskými květy a jeden s ženskými květy. On jim totiž jeden nestačí  big_smile.  Podle mne je Karob  skromný a oba dva druhy květů má na jednom stromě, tedy je jednodomý.  Samčí květy mají jen 5 květních tyčinek a samiččí jen pestík, oboum dvoum chybí krounní lístky. Např. rakytník nevypěstujete bez samce nebo naopak, musí být na zahradě oba dva. Naštěstí 5 samičkám stačí většinou jen jeden samec.

YOS, Ceratonia siliqua - rohovník obecný nebo též svatojánský chléb je dvoudomý. Jsou stromy se samčími květy a stromy se samičími. Zítra přidám popis a obrázky. Tedˇ právě kvete. A teprve dnes jsem přišla na to, že i papája je dvoudomá. Já nevěřila svým očím, na co to koukám. Vyfotila jsem si papáji a jdu o pár domů dál, a tam stojí 3 metrová rostlina obalená poupaty a nějakými otevřenými květy, ale úplně jinými než ta první. Krásně voní, podobně jako plumerie. Budu tam muset ještě jednou zajít, až bude plně rozkvetlá. To musí být nádhera, hlavně ta vůně smile Ale byla dost daleko v zahradě, tak fotky nejsou moc kvalitní . Myslela jsem,že je to nějaký jiný druh papáji, ale dočetla jsem se, že je jen jeden. Ale tady v krámech prodávají 2 druhy, veliké a potom menší. Těm malým říkají  balady , něco jako domácí,místní. Ale podle toho co jsem dnes viděla bych řekla, že ty veliké plody , které mají přes 1 kg váhu, jsou plody ze samičího stromu a ty menší ze samčího. Protože na tom samčím stromě 2 plody visely. Člověk se pořád učí smile