ambra: Pěstuje zde někdo nocenky? V jakých barvách, pěstujete ze semínek nebo z hlízek? Kdy vysazujete případně vyséváte a jak hluboko?
Já jsem nocenku objevila teprve vloni a letos ji chci zkusit vypěstovat ze semínek tak jsem zvědavá zda se mi to povede.
Pokud někdo máte zkušenosti podělte se. Ráda se přiučím.
YOS: Když jsem tyto voňavé květy pěstovala, často přiletěl večer lišaj smrtihlav - tažný motýl z jihu. Opravdu velikánský motýl. Krásný pohled jak rychle přelétává z jednoho květu na druhý a saje z květů nocenky med. Je to vděčná, nenáročná i ozdobná rostlina. Zdobí i dům na jeho úpatí, kde vyrůstá i z malé škvíry mezi kamením. Zkuste na takové místo hodit semínko a uvidíte. Nezkoušela jsem, ale prý se dají kořeny přechovávat ve sklepě jako hlízy jiřin. Tato rostlinka má tolik semen, které snadno klíčí, že není třeba se starat ještě o kořeny.

Všechno jde tak, jak má jít.
ambra: pro bala tak v bílé barvě jsem necenku ještě ani nikdy na internetu vyfocenou nenašla, nemáte náhodou fotku?
Já mám doma semínka růžové nocenky a semínka a hlízku žluté. S tou hlízkou uvidím, vloni jsem ji zakoupila na výstavě květin tak ji zkusím zasadit jestli proste.
pro YOS: můžu se zeptat z kterého koutu republiky jste? S tím motýlem je to opravdu zajímavé.
YOS: Ambra, bydlím na Jižní Moravě u Znojma. Já jsem rostlinky nepoznala. Jsou to první lístky a ty jsou skoro po každé stejné. Až bude mít pravý list, tak možná to rozeznám.

Všechno jde tak, jak má jít.
jituška: ambra, nocenky jsou velice nenáročné a večer překrásně vonící letničky, jak říkám já, protože semínka, kamkoliv zapadnou i do malinké skulinky, jak píše YOS, tak roste a lišaj smrtihlav ji miluje a je nádherné ho pozorovat,jak svým dlouhým sosáčkem pije z květů. Loni se tady objevil "maxi veliký",měl průměr křídel snad 8cm. S hlízami bych se nezabývala, můžete si sbírat semínka, ale ty mráz v zimě nespálí a na jaře bez problémů opět vyklíčí.
bresticova: Ja som pestovala nocovky (Mirabilis jalapa) minulý rok. Kúpila som si semiačka v obchode - farebnú zmes. Vysiala som ich v druhej polovici apríla, rýchlo vzišli, no pravidelne som ich polievala. Zem piesočnatá, vylepšená kompostom, poloha juhozápad. Riadne sa rozrástli. Hľuzy som vyhodila, mám dosť odložených semiačok. Tie klíčiace rastlinky by mohli byť nocovka, no lepšie sa to dá rozoznať až pri prvých pravých listoch.
Kvitli mi v troch farbách - bielej, ružovej a žltej. No foto ružovej nemám.
cz
Nocenka (Mirabilis jalapa)
Nocenka (Mirabilis  jalapa)