jitula: Potřebovali bychom poradit s řezem višně, což je vzrostlejší strom na obrázku a potom s řezem třešně (kupovali jsme ji v supermarketu s tím, že se jedná o sloupovitou zakrslou třešeň), podle plodů a jejich chuti se nám zdá, že se ale bude nejspíše jednat o višeň. Zatím jsem je řezala podle toho, co jsem uznala za vhodné, ale vůbec tomu nerozumím, zdá se mi, že višeň nemá žádný tvar. Byla chyba, že u ni nebyl udělán výchovný řez, který by určil jeden hlavní terminál. Kmínek se tak teď dělí na 3 a není to hezké. Poraďte prosím podle fotografií, co by se mělo odřezat.
cz
Třešeň
Třešeň
cz
Višeň
Višeň
cz
Višeň (Prunus cerasus)
Višeň (Prunus cerasus)
ludanecek: tu višen může takhle nechat,stromek nemusí mít vždy terminál,tohle je styl  dutá koruna ,takhle se to dá bez problémů taky pěstovat.u sloupovité třešně ,vyvázejte terminál, boční výhonky -větvičky zakracujte,aby nepřerůstaly terminál,pochybuji ovšem,že se jedná o pravou sloupcovitou třešen,prodovájí se normální odrůdy,musí se pracně řezem držet ve tvaru sloupu,ale není to dáno geneticky.vyšlechtěno,je to podvod na zákazníky. Geneticky vyšlechtěné sloupcovité/ ne sloupovité/ jsou pokud vím na trhu jen jabloně a  ted i nějaká hruška z Polska.zahradník z Uničova
jitula: Jenom se divím, že ta višeň je jakž takž správně. Mě se nelíbí, jak je to moc zahoustlý. Pod stromem jsou záhony a na nich téměř nic neroste, protože je tam teď stín a mokro. Tak bych chtěla korunu ci nejvíce prosvětlit, aby se zde dařilo i jiným plodinám. Dřív zde byly krásné záhonky. Když jsem větev ustřihla, vždy mě z řezu vyrazilo tisíc dalších větviček. Co s tím? Mám pak vybrat jen nějakou? Jak začala koruna obrážet listy, tak strašně zahoustla a musím ji už druhým rokem pravidelně řezat.
YOS: Nejsem odborník na řezání ovocných stromů, ale podle selského rozumu, když stříháte v době, kdy strom začíná být v největší síle, vyroste hodně nového dřeva. Uvidíme, co na to odborníci. Jabloně a hrušky bych stříhala v zimě (leden,únor), kdy stromy ještě spí a peckovice až se sklidí úroda, tedy na podzim.
Stříhám tím způsobem, že si strom delší dobu prohlížím a přemýšlím, které větve můžu vyřezat atd.
Používám jen své pocity. Samozřejmě střihnout se musí čistě a dobře, trochu šikmo, aby voda mohla stéci
dolů a těsně nad okem, aby nebylo zbytečně moc dřeva na odumření nebo málo pro ochranu očko. Očka by měla směřovat ven. Rány zamazávám vlhkou hlínou. Plivnu si na prst a namočím ho do hlíny pod stromem. smile
Editoval YOS (10.04. 2011 15:02:54)

Všechno jde tak, jak má jít.
V. Smetana: Vážená paní Jitko,
    co se týká té třešně i višně, podle obrázku je řezaná vcelku dobře, ale uvědomte si, že je to ovocný strom a nemůžete koukat na krásu. Zde je důležitý účelný řez. Višeň bude jednou pro vždy veliká a se záhony pod ní se rozlučte. Doporučuji Vám do budoucna řez omezit na nezbytné minimum, t.j. odstraňovat pouze větve a vlky mířící dovnitř koruny. Jde i o hrozbu klejotoku (smolnatý tvrdnoucí výtok) při dalším radikálním řezu. Rozhodně nedoporučuji další průklest. Navíc záleží i na půdních podmínkách. Těžké mokré jílovité a studené "hladové" půdy jej podporují. Pak už jen rakovina.
    Ta třešinka má hezky na květ a není důvod ji jakkoli dále řezat. S názory ostatních příspěvků vcelku souhlasím vč. podvodu na zákazníky a je zajisté i důležité mít selský rozum a cit. Např. elektřina či plyn se při neodborném zásahu dokáží "bránit". Ovocný strom pouze nárůstem množstvím výhonů (vlků) kdekoli v koruně (tisíc dalších větviček). S tím se jako laik budete těžko vyrovnávat. Např. takto mnoho let pizděnou jabloň dávám  opatrným řezem "dohromady" 5 i více let.
    Co se týká nákupu jakýchkoli výpěstků, a to i okrasných v těchto supermarketech. Jejich přístup k rostlinám je čistě obchodnický a podle toho také zaměstnanci (mizerně proškolený personál) k nim přistupují. Pokud má zákazník štěstí a "kápne" na čerstvou dodávku příště tam nakoupí zase. Pokud ne, zkusí to opět, neboť se jedná pouze o jeho pohodlnost a neochotu jet do zahradnického podniku, když je to tady pod jednou střechou. I za to se platí a že se to nevyplatí...? Dnes už se hospodaření s penězi nenosí.
Nashle, V. Smetana, Mníšek pod Brdy
sedin: Dobrý den,
chtěl bych se zeptat na konkrétní řez slivoně viz obrázek, nejsem si jisty jak ji dobre ted po sklizni strihnout.
Editoval sedin (09.09. 2015 19:45:26)
cz
Slivoň - jak ji řezat
Slivoň - jak ji řezat