Jakub Krulich: Dobrý den, nezmiňujete se o tom,zda provádíte řez. Clematis montana patří do skupiny plaménků,které se řežou pouze vyjímečně a ponechávají se přirozenému vzrůstu. Tvoří květy na dřevě z minulého roku,takže pokud jej ostříháte na jaře,tak tyto výhony odstraníte. Pokud je třeba vyjímečně rostlinu zmladit silnějším řezem,tak se tak činí po odkvětu,tedy začátkem léta. S pozdravem Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
bala: The President je jeden z nejznámějších plaménků. Má velké, 10-15 cm široké, tmavě modré květy s podlouhlými, nápadně oddělenými okvětními plátky. Tyčinky jsou bílé a příjemně kontrastují s barvou květů.

Patří do skupiny 2, jejíž květy se objevují ze začátku léta na bočních výhonech loňského dřeva; a ve druhé fázi na konci léta a ze začátku podzimu již na vrcholech nových přírůstků. Na začátku jara vyřežte všechny suché a slabé výhony a ponechte jen silné. Boční výhony seřízněte až k páru viditelných, silných pupenů. Poslouží jako konstrukce pro tvorbu časně letních květů v další sezóně.

Plaménky mají rádi hlubokou, živnou půdu, vlhko a stín na kořeny. Sázejte je do polostínu nebo na plné slunce s tím, že k jejich kořenům vysadíte jiné rostliny, které budou stínit jeho kořenům a tím udržovat zem chladnou. Nové rostliny vysazujte tak, aby vrchní část kořenového byla ještě asi 8 cm pod zemí, čímž zajistí tvorbu nových silných kořenů a nebudou vadnout. Pěstujte zamulčovaný a každoročně na konci zimy přidejte trochu kompostu nebo jiného hnojiva. Plně mrazuvzdorný do min. -34°C.

Tenhle odkaz na pěstování tohoto druhu Clematisu jsem našla na stránkách p. Milana Havlise...já mám tentýž Clematis a kvete mi i dvakrát do roka,zalévám jej v době květu Kristalonem - Plod a květ...
Přeji hodně úspěchů v pěstování...
katkastill: Dobrý den,prosila bych o radu, co s mým plaménkem, téměř nekvete a já jen tiše závidím, když vidím na zahradách bohatě kvetoucí plaménky.... - mám Clematis Nelly Moser (bílé květy). Asi před 2 měsíci měl dva květy a od té doby nekvetl. Mám ho zasazený u pergoly na slunném místě, kořeny má schované za obrubou pískoviště, nyní má jeden, asi 2m dlouhý šlahoun. Máme tu jílovitou půdu, proto jsem ho (před 2roky) zasadila do zahradního substrátu. Na jaře jsem hnojila Kristalonem start a nyní občas přihnojím, když zalévám muškáty. Nestříhala jsem ho. Předem děkuji za rady.
cz
Clematis u pergoly (Clematis Nelly Moser)
Clematis u pergoly (Clematis Nelly Moser)
Další informace v článcích o rostlinách
Plaménky - Clematis (3)
Záplavou nádherných květů může plamének krásně ozelenit pergolu nebo opticky zvýraznít vchody. V pokračování seriálu o plaméncích vám přínášíme srovnávací tabulku začátkem léta kvetoucích zahradních velkokvětých plaménků …
HomeDeco SMP a.s. | 27.06. 2004
Plaménky - Clematis (4)
Barva květů plaménku je podle odrůdy různá. Usnadnit rozhodování vám mohou tabulky kultivarů velkokvětých plaménků kvetoucích v létě …
HomeDeco SMP a.s. | 27.06. 2004
Přirozený šarm plaménků... Plaménky - Clematis (1)
Plaménky jsou flexibilní rostliny vhodné k pěstování v jakémkoliv terénu, jsou schopny růst s jinými rostlinami a porůstat je - tak je můžeme vidět v nejkrásnější podobě. Hodí se na slunce i do stínu. Většina z nich potřebuje oporu, jiné, u nás méně známé …
Architektura zahrady | 03.07. 2003
Clematis integrifolia Plaménky - Clematis (2)
Vhodnou oporou pro plaménky jsou stromy a keře. Mohou zdobit holý kmen a vytvářet záplavu květů v koruně. Aby nedocházelo ke konkurenci v příjmu vody a živin ze strany stromu, vysazujeme plamének dále od základny hostitele. Nevhodnými partnery jsou stromy s hustým …
Architektura zahrady | 03.07. 2003
Clematis hybrida 'Blue Light' - plamének Clematis hybrida 'Blue Light' - plamének
Novější odrůda plaménku s nápadným světle modrým hustě plným květem. Růst je méně bujný, kompaktní, vhodný na slunné stanoviště do menších zahrad, předzahrádek atd. Modré květy vynikají zvláště v kombinaci se žlutými květy či olistěním …