bala: Škoda že jste je přenesla do skleníku, mohla jste je nechat na stejném místě,kde zimovaly a v dubnu je vynést ven........já je mívala v pokoji s teplotou okolo 17st. a dokonce vydržely zimu i v pokoji s při tepl.20-22st. Na podzim jsem si je nařízkovala a napíchala do truhlíků na husto a vydržely všechny, na jaře, už v půli dubna jsem je vynesla ven a nechala osudu....Vydržely......
jitula: Zřejmě opravdu došlo k tomu, že rostlinky jednoduše utrpěly teplotní šok. Chce je nejprve otužovat a nenásilně přizpůsobit jiným teplotám. Mně se naopak letos povedlo několik řízků zakořenit a pomalinku už začínají růst. Tak nám dělají velkou radost. Akorát bych je myslím měla zaštípat, aby se rozkošatily.
Marie Fárová: Renato, nenapsala jste bohužel, jak Vám pelargonie odešly. Já to s nimi dělám přibližně jako Vy a přežijí dobře. V zimě jsou v dílně na policích u okna. V březnu je muž ostřihal a ostřihané konce zasadil do sadbovačů. Truhlíky přenesl do skleníku a tam velmi rychle obrazily. Ani jsem nedoufala, že vyrazí begonie, protože jsem je nechala venku hodně dlouho, ale povedlo se.
Staré pelargonie jsou v truhlících na nejspodnější polici. Víc už jich muž ve skleníku nenechal (okurky mají přednost) a tak se další otužují na zahradě.
Editoval Marie Fárová (20.04. 2011 16:13:12)
cz
Pelargonie - duben 2011
Pelargonie - duben 2011
cz
Pelargonie - duben 2011
Pelargonie - duben 2011
cz
Pelargonie - duben 2011
Pelargonie - duben 2011
cz
Pelargonie - duben 2011
Pelargonie - duben 2011
cz
Pelargonie - duben 2011
Pelargonie - duben 2011
cz
Pelargonie - duben 2011
Pelargonie - duben 2011
Marie Fárová: YOS, to jste mě rozesmála. To opravdu není. V dílně není zdaleka místo na všechny truhlíky, které mám přes léto osázené a tak tam jdou jen ty muškáty, které chci uchovat a na jaře nařízkovat. Hodně truhlíků mám ale surfinie a jednoduché převislé pelargonie a ty mám každý rok nové sazenice.
Eva N E: Dobry denTedy to jsou krasne muškáty!.Uz jsem tu cetla spoustu prispevku,jak se množí muškáty,a vsechny vypadaji,ze je to hracka.Tak cim to je,ze me se to nedari?Udelala jsem vse,o cem pisete,dokonce jsem si koupila i ten hormon,co se pouziva na zakořeňování řízků.A stejne nic.Ani ve vode nepusti korinky.Kdyz vodu nevymenim,zcernaji a jsou pryc.Kdyz ji vymenuju,uhnijou a jsou pryc taky.A jen tak v hline chvili vydrzi,pak zacnou vadnout,i kdyz je zalevam,vydrzi i mesic,a pak jsou pryc Kdyz je vyndam ze zeme,tak zadne korinky nemaji.V cem je chyba?Zkousela jsem hlinu s piskem,u nas je trochu jilovita.Pak jsem koupila zahradni substat s raselinou,nakonec jsem to vse smichala dohromady a je to porad stejne.Mohlo by to byt vodou?
Marie Fárová: Řízky muškátů zásadně nedávám do vody. Z matečné rostliny řízky odlámu v kolínkách a den nechám zaschnout. Teprve druhý den je popráším stimulátorem a šup do sadbovače. Velmi málo zalévám. Loni jsem si koupila speciální substrát na zakořeňované sazenice, letos jsem je dala do substrátu na pelargonie, muž je sází do země s příměsí písku.
YOS: Evi, jakou máte vodu? Myslím si, že muškáty jsou jak plevel. Dosud vše co jsem s nimi prováděla, bylo úspěšné. Když to tady tak pročítám, tak jediná dedukce je, že v době vegetace mají muškáty sílu růst a ne tvořit kořínky a v době odpočinku to zřejmě nebude žádný problém nechat je zakořenit ve vodě jak píše gapok. Stříhat se mají v únoru, takže s odřezky do vody a mělo by to vyjít. Koncem léta, kdy už nemají takovou sílu růst už je lze taky rozmnožovat.
Editoval YOS (22.04. 2011 21:33:02)

Všechno jde tak, jak má jít.
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
Eva N E: Tak ja to jeste zkusim.Dik za rady.Ale jak to vidim,letos uz je stejne pozde.A jestlize se strihaji v unoru,ja bych je asi mela ustrihnout uz v lednu,protoze tady zacina jaro driv.Nebo ne?Takze letos uz zadne nebudou.A v lete si privezu z CR koniky na pristi rok.Take jsem nevedela,ze se maji nechat zavadnout.Mohlo by to byt i tim?A mistni vodou je nezalivam,je trochu slana,tak vozime vodu na vareni z hor a tou take zalivam.Ale jaka je, to nevim.Destovou nevedem sad
Marie Fárová: Evo, není pozdě. Já řízkuji pelargonie celý rok. Jakmile vidím u kamarádek druh pelargonie, který nemám, tak měníme. Zakoření velmi rychle. 9. dubna jsem byla ve Strakonicích a přivezla jsem si 20 úlomků pelargonií. Dnes jsem ve skleníku viděla, že už začínají růst - u listů odnožují. Pelargonie, které už mám na okně kuchyně, jsem řízkovala někdy v září, přes zimu byly na vypnutých radiátorech v ložnici. Pozdě jsem je začala víc zalévat, jiné roky už byly mnohem rozrostlejší. Nějak nestíhám.
To zavadnutí nám poradili v zahradnictví a opravdu to pomáhá - velmi málo se mi stane, že by řízek uhnil.
Možná, že u vás je problém opravdu voda? Moc vám přeji, aby se vám začaly pelargonie dařit. smile
Editoval Marie Fárová (22.04. 2011 22:16:41)
cz
Pelargonie - duben 2011
Pelargonie - duben 2011
Další informace v článcích o rostlinách
Muškáty - jak probudit zazimované muškáty (NOVA PG) Muškáty - jak probudit zazimované muškáty
Během zimy jste pravděpodobně kontrolovali muškáty, které strávili zimu ve sklepích a ve skladech a už jste přemýšleli nad jarem, kdy už opět budou na svých místech. Nyní je vhodné období na podrobnější obhlídku a zpětný řez muškátů …
Muškáty Muškáty - rostliny z vlastního výsevu
Kdo se chce pokusit vypěstovat pelargonie ze semen, má nejvyšší čas k jejich výsevu! Předpěstování trvá čtyři až pět měsíců …
PRO VOBIS, s.r.o. | 13.01. 2011
Únor - muškáty z vlastních řízků (PROVOBIS) Únor - muškáty z vlastních řízků
Začátkem února přeneseme pelargonie přezimované na chladném místě do tepla, nejlépe na jižní okno. Brzy začnou rašit a vytvoří výhony, které můžeme použít pro vegetativní rozmnožení …
PRO VOBIS, s.r.o. | 06.02. 2012