jitula: Koupili jsme si Monardu. Podle obrázku v katalogu se nám zdají jiné listy než jaké u ní jsou. Mysleli jsme si, že třeba došlo k záměně štítku v zahradnictví. Ale potom jsme vyčetli, že se jí říká také nějak jako meduňka, a ta naše opravdu tak voní. Je podle Vás na obrázku opravdu Monarda? Nejdříve jsme si mysleli, že jsme koupili nějaký druh tymiánu, protože lístky jsou velmi malé. Ale možná je to jiná odrůda. Ta se kterou jsme porovnávali na obrázku v katalogu má listy jiné, ale je červená.
cz
Monarda
Monarda
cz
Monarda
Monarda
Marvella: Dobrý večer, s rostlinkou nemám zkušenost, ale našla jsem něco o ní na internetu. Marcela

Monarda 'Prärienacht' - zavinutka . Odrůdy zavinutek ze skupiny Bergamot jsou aromatické trvalky, které koncem léta a začátkem podzimu po dlouhou dobu kvetou. Kvetoucí lodyhy kultivaru ‘Prärienacht’ jsou zakončené lichookolíky nachově slézových květů. Listy jsou výrazně žilkované. Mrazuvzdorná.

Výška: 1 m Šířka: 45 cm

Nároky: Plné slunce, polostín. Humózní a vlhká, ale propustná zem.

Využití: Prosluněné nebo mírně zastíněné lemy a záhony.
Jan Kolman: Použití Monardy jako léčivky máte dole na konci stránky -  podobně jako meduňka má uklidňující účinky na zažívací trakt, povzbuzuje chuť k jídlu a pro obsah tříslovin se výluh může použít k obkladům na rány. Květy možno zdobit saláty.
Editoval wochozsky (03.05. 2011 10:35:10)
bresticova: Ja som Monardu pestovala, ale veľmi sa jej nedarilo. Je to naozaj aromatická rastlina. Podľa fotky si myslím, že vám skutočne predali Monardu, medovka (meduňka) má listy iné a má aj inú vôňu. Aspoň podľa mňa, lebo pestujem aj medovku.
jitula: Na štítku je napsáno, že má dorůst do výšky 120cm a proto se mi to nezdá, že by byla ještě teď tak malá. Ale třeba pak narůstá rychle.
bresticova: Tak tých 120 cm je prehnaných, myslím, že max 60 cm. Ja som ju mala asi do 40 cm a mala bledoružovú farbu.
elain: Dobrý den
Také pěstuji Monardu - závinutku. Mám ji asi 150 cm vysokou a voní opravdu nádherně. Mám světle a tmavší fialouvou. Dávám obrázek ze zahrady - nevím, jestli se ukáže- zda jsem zvolila spávný kód
obr735078_kytky004400.jpg
YOS: Elain, Vaše zahrádka je výstavní. smile Líbí se mi i Váš plot smile. Vaše monardy jsou neskutečně krásné a vysoké. Na mé zahradě v těžší půdě se jí moc nedaří a mám ji řídkou a asi 50cm vysokou jako paní bresticová. Jakou Vy máte půdu? Sluníčkem to nebude, toho má určitě dost, hnojím jen kompostem a občas jen trochu hovězími granulemi.

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Monarda 'Donnerwolke' - zavinutka, monarda Monarda 'Donnerwolke' - zavinutka, monarda
Zavinutka (monarda) je letní trvalka původem ze Severní Ameriky, která od července vykvétá střapatými květy na cca 60-70 cm vysokých stoncích. Odrůda Donnerwolke se pyšní opravu výjimečnou barvou – nese pastelově fialově purpurové květy. Listy jsou středně …
Monarda fistulosa ssp. menthifolia - monarda, zavinutka Monarda fistulosa ssp. menthifolia - monarda, zavinutka
Výška: 80 cm Květ: fialový, VII. - VIII. Nejen pro okrasu, ale i jako bylinku lze používat tento druh monardy. Pochází ze Severní Ameriky, kde bylo její užívání jako bylinky při vaření,ale i pro léčivé schopnosti využíváno mnoho indiánskými kmeny …
Monarda 'Squaw' - zavinutka (PROVOBIS) Monarda - zavinutka
Jedna z typických trvalek „indiánského léta“ rozkvétá uprostřed prázdnin a obohatí zahradu svými pestrými, vonnými květy nesenými na hranatých stoncích až do začátku října. Po odkvětu je není třeba odstraňovat, naopak mohou být vítanou ozdobou zahrady …
PRO VOBIS, s.r.o. | 04.06. 2012
Monarda didyma - zavinutka podvojná Monarda didyma - zavinutka podvojná
Hluchavkovité; Výška: 50–90 cm; Období květu: červenec–září; Růstová forma: vytrvalá rostlina Výskyt: Domovem je Severní Amerika, v Evropě pěstována jako okrasná rostlina …
Euromedia Group k.s. | 05.03. 2010