bresticova: Prosím o radu. Neviem, čo začalo likvidovať moje srdcovky (asi týždeň). Jednoducho nájdem poodhrýzané listy. Aj so stopkami. Už pred mesiacom mi "niečo" takto poodhrýzalo žlté korunky (řebčík královský), boli to iba nekvitnúce mladé výhonky. Najviac ma mrzí, že tých listov srdcovky nachádzam stále viac a viac. Žiadne stopy, ani diery v zemi. Nevie niekto, čo by to mohlo byť?
Jan Kolman: Ačkoliv první podezření by mohlo padat na hlodavce - hraboše, hryzce, eventuálně divoké králíky, je třeba hledat i jinde. Jeden moudrý pán, který napsal vynikající knihu o skalkách a skalničkách, zařazuje  mezi škůdce skalniček i kosy, vrabce, pěnkavy a bažanty.
Asi by bylo dobré si všímat, jestli k těm škodám dochází spíš v noci, nebo ve dne. Hlodavci vycházejí na pastvu v noci, ptáci škodí ve dne.
  Přestože srdcovky a řebčíky mají charakteristický pach a člověk by si myslel, že to zvířatům nemůže chutnat, zvířecí chutě mohou být odlišné.
Marvella: Dobrý den, zrovna včera jsem v časopise vyčetla o chřestovníčku liliovém. "Přezimující červeně zbarvení brouci vykusují v listech jen drobné dírky a způsobují malé škody, žravé larvy, které se objevují od května, škodí podstatně víc. Silné oranžově zbarvené larvy se maskují černými výkaly, které je téměř celé pokrývají. Rostliny pravidelně prohlížejte, zejména těsně nad povrchem půdy. Když objevíte larvy, rozmačkejte je." Mezi jmenovanými rostlinkami byly konvalinky, řebčík...Třeba je to ono?! Marcela
Jan Kolman: Paní Bresticová píše o ukousaných listech i se stopkami. Na brouky chřestovníčka je ještě brzy a chladno - ti se vyskytují od června a za teplého, slunečného počasí. Kromě lilií se vyskytují i na pažitce a na cibuli. Jsou velmi ostražití, i při slabém otřesu rostliny padají k zemi a dělají "mrtvého brouka". Proto při jejich sbírání vždy raději jednu ruku podložím pod list s broukem a druhou se ho snažím sebrat. Je dobré rovněž prohlížet i spodní stranu listů, jestli už tam nejsou oranžová vajíčka.
Larvy, podobné larvám mandelinky bramborové, dokáží při větším současném výskytu ožrat listy lilií dohola, proto kontrolujte denně.
bresticova: Stopy som nenašla žiadne, ani po slimákoch. Larvy tiež nie, srdcovky sú úplne zdravé. A asi je to nočný škodca. večer som schovávala kvety - hlásili mráz, no a srdcovky boli v poriadku. Našla som to ráno. Posielam foto ako to vyzeralo. Ďakujem za všetky reakcie na moju otázku.
sk
Srdcovka - následky
Srdcovka - následky
sk
Srdcovka - poškodenie
Srdcovka - poškodenie
YOS: Tak tady je každá rada drahá. Škůdce ukousne stonek nebo řapík u stonku a jde pryč. Poškozená je jen srdcovka bílá podle obrázků. Růžové si nevšímali. Paní Bresticová, nebuďte smutná, vidím vyrážet nové výhonky. Možná budou o to silnější a pak vám to vynahradí. Jsem zvědavá na další ohlasy.

Všechno jde tak, jak má jít.
Sampac: Trochu mi to připomíná můj orlíček - poměrně pěkně narostlý a najednou mi zbyly jen řapíky, listy nikde. Oči mám dobré, ale musela jsem se podívat velmi pozorně, abych se dopátrala příčiny. Snad na každém řapíku spinkala drobounká zelená housenka, přitisknutá k řapíku tak, že nebyla skoro vidět. Na rostlině jich byly desítky. Podívejte se pořádně na zbytky srdcovky, nejlépe po ránu, třeba to bude totéž. Potom pomůže jen pečlivý sběr, ale alespoň víte, kdo to má na svědomí. tongue
Další informace v článcích o rostlinách
Dicentra spectabilis 'Alba' - srdcovka nádherná Dicentra spectabilis 'Alba' - srdcovka nádherná
Výška: 60 - 80 cm Květ: čistě bílý, V. Odrůda s netradičním čistě bílým květem. Srdcovka pochází z východní Asie (Sibiř až Japonsko). Vytváří pěkné keříčky o šířce 40 - 60 cm a výšce 60 - 80 cm. Listy svěže zelené, působí vzdušným dojmem …
Srdcovka - Dicentra spectabilis Dicentra spectabilis LEM. - srdcovka
Tato středně vysoká rostlina, u nás známá především z venkovských zahrádek, pochází z východní Asie. Má velmi křehké, dužnaté lodyhy s dvakrát až třikrát dělenými šedozelenými listy. Jemné, vzdušné keříky bývají 60 až 80 cm vysoké. Kvete v květnu …
Architektura zahrady | 28.01. 2002
Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná
Trvalky se stále více udomácňují v nejrůznějších zahradách. Nenápadní průkopníci, rostliny pro exponovaná stanoviště do stínu a na slunečný úpal, otevřeli posléze cestu pro širokou škálu druhů. Naštěstí postupně ubývají strohé zahrady s jednolitým …
Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná
Každým rokem se znovu objevují neobyčejně tvarované květy srdcovky nádherné (Dicentra spectabilis). Je to krásný pozdrav jara – srdíčka na tenkém poutku zavěšená na ohnuté lodyze. Rostlina hned po odkvětu začne žloutnout a zatahovat. Místo, kde roste, si raději …
Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná (READERS DIGEST VÝBĚR) Dicentra spectabilis - srdcovka nádherná
Oblíbená rostlina venkovských zahrádek, která ale působí stejně elegantně v jakémkoli místě díky atraktivně děleným světle zeleným listům. Duté skloněné lodyhy nesou spoustu růžových „srdíček“ s bílou špičkou. Bujně rostoucí kultivar ‘Alba’ …