wiloow: Dobrý den,loni na jaře jsme dostali Vistárii,zatím ještě nekvetla,ale snad ještě bude,ale můj dotaz se týká listů-loni bylo vše v pořádku,přes zimu se také zdál keřík vpohodě a teď se mi na větvičkách objevili skroucené mladé lístky-až usychající a jakoby průhledné,poradí někdo co s tím? Vistérie prý na škůdce netrpí,tak nevím,moc děkuji za odpověď...
jitula: Ke škůdcům Vistárie jsem našla tohle. Je tedy možné, že jde o nějakou hubovou chorobu.
Obvykle chorobami a škůdci netrpí, avšak poškozené, oslabené rostliny, nebo rostliny na nevhodném stanovišti mohou napadat houbové choroby např Verticillium a Botrythis, nebo mohou trpět fyziologickými chorobami. Proti askomycetám z rodu Verticilium mohou pomoci systémové fungicidy, avšak vhodnější je prevence - rozmnožovat zdravé jedince, zvolit vhodné stanoviště, napadené jedince odstranit, desinfikovat nářadí, v případě napadení se doporučuje vyměnit velké množství půdy.
YOS: Já se jen pokusím něčím přispět. Vistárie má ráda sluníčko, vlhkou, vápenitou půdu s větším obsahem fosforu. Když chybí fosfor, listy jsou bledě zelené a rostlina má zakrnělý růst. Fosfor se dodává jen brzy na jaře a v zimě ve formě buď superfosfátu nebo kostní moučky. Doufám, že ty Vaše větve nejsou plané větve, které rostou pod roubováním. Tyto větve se musí odstranit. Vistárii stříháme až v červenci nebo srpnu. Na zimu je nutné kořeny zakrýt kůrou, aby kořeny byly vlhké a chráněné proti mrazu. V mé zahradě se vistárii nechtělo růst. Máme dost těžkou a trochu kyselou půdu. Třeba si z těchto informací něco vyberete.
Editoval YOS (05.05. 2011 20:22:29)

Všechno jde tak, jak má jít.
Eva N E: Ja mam Vistarii uz spoustu let a nikdy nijakou chorobou netrpela.Mam ji za seminka a striham,jak je potreba.Dokonce i najare pred kvetenim.Jakmile nasadi květní pupeny,zastrihnu ji za poslednimi poupaty.Vetve,ktere dal rostou do delky.Mam ji uz az do druheho patra a protoze jsem ji puvodne vysadila proto,aby stinila balkon v lete,aby se na nem dalo sedet,musim ji hodne strihat,aby nebyla zase v baraku tma.Jedini skudci,kteri ji napadaji jsou skvori.Jeden rok mi ji pomalu zlikvidovali.To jsem kazdy vecer,kdyz se setmelo,zatrasla rostlinou a svori se sypali jak kdyz prsi.Nestacila jsem je zaslapovat .Potom jsem musela vydrbat chodnik.Ale byla to jedina cesta,jak se jich zbavit.
wiloow: Dobrý den všem,moc děkuji za rady,možná to budou ty svilušky, zkusím postřik,ale moc dobře to nevidím,loni bylo vše vpořádku ,byla nádherná a letos to vypadalo také tak a až teď jsem si všimla svěšených listů celých pokroucených a skoro suchých...půdu máme spíše jílovitou,ale říkám si,že by se jí přeci ndařilo už loni...A nevíte prosím,kdyby to byla nějaká houba jak to poznám a jak keřík ošetřit?Předem děkuji...
jitula: O škvorech ve všech časopisech píší, že jsou to užiteční tvorové, dříve jsme je také likvidovali, ale prý se jim má dokonce vytvářet jakýsi úkryt pomocí květináče zavěšeného do stromu. Až na vyjímky jsou užiteční, okusují např. lístky, ale to pouze tehdy pokud svojí potravy mají málo. Jinak se po většinou živí škůdci.
wiloow: :)tak škvoři to nejsou,ty tam nemám,schválně jsem koukala...ale asi jsou to svilušky,takže jsme radikálně zastřihli a postřikem ošetřili,snad to pomůže,bylo by mi keříku líto,kdybych jej musela zlikvidovat...krásnou neděli;)
wiloow: Ano,ještě postřik zopakuji,je to ale hrůza,loni to byl tak pěkný keřík a letos zatím nic moc,snad se po tom mém radikálním zásahu vzpamatuje:-)....ale škvory zatím nemáme...tak snad bude příznivé období a budou mít dost toho svého a nepolezou na naše big_smile
Další informace v článcích o rostlinách
Vistárie čínská - Wisteria sinensis Wisteria - vistárie (modrý déšť bez kapek)
Jednou z nejmnohostrannějších skupin okrasné zeleně jsou popínavé rostliny. Poskytují široké pole možností tvůrčího designu v zahradě a dokáží milosrdně zakrýt i ty prvky, které nejsou pro zahradu právě estetickým přínosem. Hlavním smyslem pěstování …
HomeDeco SMP a.s. | 09.08. 2004
Wisteria x formosa 'Issai' - vistárie úhledná Wisteria x formosa 'Issai' - vistárie úhledná
Vistárie úhledná (nebo také sličná) je křížencem W. sinensis a W. floribunda a je levotočivá. Kvete dříve než ostatní, v 25-35 cm dlouhých hroznech fialových květů. Plody jsou ukryté v luscích a jsou jedovaté. Listy jsou velké, lichozpeřené, jasně zelené …
Wisteria floribunda 'Violacea Plena' - japonská vistárie Wisteria floribunda 'Violacea Plena' - japonská vistárie
Jestli máte rádi luxusní květy sytých barev a okázalých tvarů, jste tu dobře. Tato japonská vistárie je dechberoucí nádherou s 30-40 cm dlouhými hrozny tmavě fialových květů, které jsou navíc plné (tuplované). V anglicky mluvících zemích se prodává pod názvem …
Wisteria floribunda 'Violacea Plena' - vistárie květnatá Wisteria floribunda 'Violacea Plena' - vistárie květnatá
Ojedinělá plnokvětá odrůda se středně dlouhými světle modro-fialovými hrozny květů. Kvete postupně v květnu až červnu. Vyžaduje chráněné a teplé stanoviště a dostatek prostotu …
Wisteria brachybotrys 'Showa Beni' - vistárie vznešená Wisteria brachybotrys 'Showa Beni' - vistárie vznešená
Vistárie vznešená. Opravdu trefný název. Tato vistárie se vzhledově nápadně liší od ostatních zejména skladbou a tvarem květů. Showa Beni („Aka-kapitana“) je velmi novou odrůdou s bílorůžovými květy a nápadnou žlutou skvrnou uprostřed květu. Jsou uspořádané …
Wisteria floribunda 'Alba' - vistárie květnatá Wisteria floribunda 'Alba' - vistárie květnatá
Vistárie květnatá byla odvozena od wistárie čínské. Její kmen se obtáčí kolem své opory po směru hodinových ručiček. Kvete o něco později a má až půl metru dlouhé hrozny vonných bílých květů. Plody jsou ukryté v dlouhých luscích a jsou jedovaté. Husté …