YOS: Syrové plody sklaníků jsou mírně jedovaté. Obsahují malé množství kyanovodíku - jedovatý plyn. Vařením se tyto látky vytratí.

Všechno jde tak, jak má jít.
Ota Beran: Nedoporučuji dítěti vařit marmeládu z plodů skalníku, i když jeho jedovatost varem mizí.smile

Na téma dětí a jedovatých rostlin (i když většinou pokojovek) jsem napsal článeček: http://www.bmprofit.cz/jedovaterostliny.php  Pokud ho stručně shrnu, tak doporučuji spíše než pátrat co je a co není jedovaté, brzkou výchovu o tom, že nic z toho, co dítě najde venku, se do pusy nestrká.
Editoval Ram (10.05. 2011 22:20:49)
Marvella: Tak to snad ví skoro každý ne?! Ikdyž při dnešní výchově, kdy děti mohou všechno. To je ale o něčem jiném než o rostlinkách. Musím se přiznat, že jsem nikdy zahradu neosazovala s ohledem na děti. Prostě veděly, že se to nebaští a pak jsem je také hlídala a přežily to všechny čtyři ve zdraví!
Ota Beran: Že to ví každý jsem si myslel taky, ale jen do té doby, kdy mi od jedné starostlivé maminky do zahrádkářské poradny přišel sáhodlouhý seznam pokojových rostlin, abych jí určil které jsou jedovaté, aby se jich zbavila kvůli malému dítěti. Poté jsem na tuto myšlenku rezignoval a napsal výše uvedený článek, jednoduše vysvětlující, že dítě je třeba vychovávat a nikoli před ním odstraňovat nebezpečí a hlídat jej 24 hodin denně. To je dost vysilující. smile
Další informace v článcích o rostlinách
Cotoneaster horizontalis Cotoneaster horizontalis DECNE. -- skalník vodorovný
Pochází z Číny. Vytváří rozložité keře, které mohou být 40 -- 60 cm vysoké a 2 až 2,5 m široké. Hlavní větve se obloukovitě sklánějí k zemi. Na nich vyrůstající vedlejší větve připomínají strukturou rybí kostru …
Architektura zahrady | 26.11. 2002
Cotoneaster buxifolius 'Nana' - skalník zakrslý Cotoneaster buxifolius 'Nana' - skalník zakrslý
Pomalu rostoucí, poléhavý keřík; tvoří hustý, stálezelený koberec do výšky 10 cm. Patří mezi nejdrobnější stálezelené skalníky. Kvete bíle, plody jsou jasně červené. Ideální rostlina pro kobercové výsadby, do svahů, skalek, vřesovišť, předzahrádek …
Cotoneaster salicifolius 'Gnom' - skalník vrbolistý Cotoneaster salicifolius 'Gnom' - skalník vrbolistý
Pomalu až středně rostoucí, rozložitý až poléhavý keř, vysoký 15-25 cm, stálezelený. Kvete bíle, plody jsou světle červené. Velmi osvědčená pokryvná odrůda, spolehlivá. Původ: Rozsáhlý sortiment pěstovaných skalníků pochází převážně z horských …
Cotoneaster salicifolius 'Rothschildianus' - skalník vrbolistý (READERS DIGEST VÝBĚR) Cotoneaster salicifolius 'Rothschildianus' - skalník vrbolistý
Velký stálezelený keř s obloukovitými větvemi a úzkými kopinatými listy. Drobné bílé květy ze začátku léta jsou vystřídány velmi trvanlivými trsy nejedlých, krémově žlutých plodů. Mrazuvzdorný …
Cotoneaster frigidus 'Cornubia' - skalník chladnomilný (READERS DIGEST VÝBĚR) Cotoneaster frigidus 'Cornubia' - skalník chladnomilný
Statný poloopadavý keř nebo malý strom s obloukovitými větvemi a tmavě zelenými listy, které se v zimě barví do tmavě fialově bronzových odstínů. Květenství malých bílých letních květů se na podzim přemění v úžasnou úrodu nejedlých jasně červených …
Cotoneaster adpressus 'Little Gem' - skalník přitisklý Cotoneaster adpressus 'Little Gem' - skalník přitisklý
Pomalu rostoucí, poléhavý keřík; tvoří hustý koberec do výšky 10 cm. Patří mezi nejnižší opadavé skalníky. Kvete bíle, plody jsou jasně červené, listy na podzim vybarvují oranžově. Ideální rostlina pro kobercové výsadby, do svahů, skalek, vřesovišť …
Cotoneaster microphyllus - skalník drobnolistý Cotoneaster microphyllus - skalník drobnolistý
Skalník je jeden z nejvděčnějších keřů na našich zahradách, je průměrně 50 cm a výjimečně až 1 mn vysoký, větve jsou klenuté a vytvářejí elegantní stavbu keře …
Cotoneaster dammeri Coral Beauty - skalník Dammerův Cotoneaster dammeri - skalník Dammerův
Výška: záleží na odrůdě; ’Skogholm’ asi 1,5 m, ’Coral Beauty’ 60 cm, plazivá varieta radicans 15 cm Růst: silně rozvětvené, dlouhé výhony; zčásti poléhavý, zčásti převislý Listy: drobné (1 až 3 cm dlouhé) leskle zelené, vejčité; stálezelené; starší …
Cotoneaster dammeri - skalník Dammerův Cotoneaster dammeri - skalník Dammerův
Pochází ze střední Číny. Je nejznámější ze skalníků, často se používá jako vzpěrná dřevina. Pokud nemá oporu, chová se jako plazivý keřík. Je to vždyzelená rostlina, která není náročná na stanoviště. Délka výhonků závisí na klimatu a péči, při …
Computer Press, a.s. | 19.11. 2007