Gabka: Dobrý den, potřebovala bych poradit co vysadit na balkón paneláku na jížní stranu. Měla jsem tam už muškáty a surfinie, dařilo se jim tam výborně, ale během zimy mi uschly. Nejspíš suchý panelákový vzduch jim nesvědčí. Proto bych potřebovala poradit nejaké trvalky, které by i zimu přečkaly. Nebaví mě každým rokem kupovat nový trvalky a hlavně to leze do peněz sad. Děkuji za radu
jitula: Asi bych se vykašlala na trvalky a raději bych si vysadila letničky, třeba afrikány, měsíček. Zkusila bych i některý zakrslý druh slunečnic do truhlíku. Všechny tyto květiny se dají koupit jako semínka. nejsou náročné, krásně a brzy vyklíčí, potom se z nich dají posbírat semínka a už je nemusíte kupovat. Rostliny z balkonu vyhodíte a nemusíte se přes zimu o nic starat, pokud třeba ani nemáte možnost je kde přechovávat, zvlášť pokud na to nejsou podmínky. I když ty muškáty by mě lákaly. Myslím ty staré odrůdy, ne převislé, ale vzpřímené pelargonie zonale, které se dají přes zimu udržet za okny.
jitula: Ještě jsem si vzpoměla, že by byla hezká bylinková zahrádka, protože spousta bylinek by jižní stranu snedla. Samozřejmě by to vyžadovalo bohatou zálivku. Třeba šalvěj, máta, meduňka, rozmarýn. Vůbec špatné nejsou i převislé balkonové jahody nebo třeba balkonová rajčata. Ale asi jste spíše chtěla okrasné věci než užitkové.
Gabka: Děkuji za nápady, mám 2 balkóny na jížní straně a na jednom rajčata pěstuji s bylinkami na druhém vždy nějaké pěkně kvetoucí rostliny..zkusim ještě letos nějakou trvalku a když se nepodaří zkusím ty letničky.
Jinak je sladuji v pokoji "všehochuti" teplota cca 18stupňu, jížní strana a většinou je nechávám na zemi, poněvažď parapet mám plný fialek. Na chodbu paneláku nic nemúžem dávat a stejně bych se o ně bála, nemáme moc vstřícné sousedy sad
Marvella: Dobrý den Gabko, do truhlíků na jižní stranu se toho dá osadit spoustu. Nejméně náročné jsou opravdu muškáty. Pokud jste schopná zajistit pravidelnou zálivku, pak bych volila letničky, protože v dnešní době je obrovský výběr. Troufám si říct, že osadit každý rok pár truhlíků se dá zvládnout i finančně. Na zimu vše vyhodíte, do truhlíků můžete zapíchat větvičky z jehličí, doplňuji to různými trávami, větvičkami s uschlým listím, větvičky jeřabin a vypadá to opravdu dobře. Marcela