facebook: Roman Sikora Prosím poraďte mi co mám dělat. Na snímcích je nektarinka napadená nějakou chorobou,nevím jakou a jak se proti tomu bránit. Každý rok nádherně kvete tato nektarinka,ale vždy ihned v květu je napadena neznámou chorobou,lístky se scvrknou a opatnou spolu s květy.Do měsíce lístky vyraší znovu,ale plody už nejsou 3tí rok .Pro info hned první rok jsme sklízeli 11 nádherných a slaďoučkých nektarinek.

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
cz
Nektarinka - poškození chorobou
Nektarinka - poškození chorobou
bresticova: Nektarinku máte napadnutú kučeravosťou (kadeřavost). Napáda aj broskyne. Ochrana spočíva v postrekoch (meďnatými prípravkam i- v záhradníctve vám poradia), ale treba začať už pred pučaním skoro na jar a potom postrek treba opakovať.
YOS: Pane Romane. Nepíši Vám toto ráda, protože je mi líto každého stromu a každého, komu se něco nedaří. Můžete Vaši nektarinku stříkat 4x za rok sad,  ale nikdo Vám nezaručí, že si na nektarinkách pochutnáte.
Aby broskve a nektarinky byly zdravé, potřebuji několik důležitých podmínek. Teplo!!!  Celkem se jim daří na Jižní Moravě. Chráněné místo před severním větrem - nejlépe u zdi. Půda musí být vzdušná, výživná a bohatá na vápník. Také stromy v dolině snadno prochladnou a mohou onemocnět.
Můžete si vybrat. Buď strom vykopete a spálíte a za ušetřené peníze za postřiky si koupíte nektarinky v obchodě. Nebo, pokud můžete splnit podmínky na jiném místě,  zkusíte strom přesadit. Budete-li mít zájem o informace jak lze přesadit starší strom, napište. Toužíte-li po vlastnoručně vypěstovaném ovoci, vyberte takové, kterému se bude u Vás dařit. Rozhlédněte se kolem sebe, čemu se u Vás daří.

Všechno jde tak, jak má jít.
SSSylva: Jsem z Jižní Moravy a postupně jsme ze zahrady odstranili nejdrive broskvoně a poté i nektarinku. jelikož se nám na zahradě potulovaly malé děti, nechtěla jsem stříkat chemií po zahradě. Kučeravost se vrací, i když stromku orvete napadené lístky, stejně ji tam za chvíli máte.
nám na jeden rok pomohl česnek - český (poté proklatě pálivý yikes)) - osázet pod stromek. další rok jsme bohužel nesehnali "správnou" odrůdu česneku a navíc vítr poničil korunu nektarinky yikes( , takže jsme vykopli yikes(roll
Rose: Ochranu proti kadeřavosti listů způsobenou houbou Taphrina deformans lze provést v únoru před pučením  (před otevřením pupenů) - postřikem  měďnatými fungicidy  ( např. Kuprikol 50) nebo organickými fungicidy (Syllit...) 
Proti kadeřavosti pomáhá  také odvar : Na 10 l vody 150g sušené přesličkové nati. Opakovat  8x během  3-5 dnů za  slunného počasí .
Dále  postřik odstředěným mlékem, ředěným vodou v poměru 1:1.Postřik opakujeme.
Další informace v článcích o rostlinách
Prunus persica var. nucipersica 'BigTop' ® - nektarinka Prunus persica var. nucipersica 'BigTop' ® - nektarinka
Nektarinka BigTop® je žlutomasá odrůda s tmavě červenou, hladkou slupkou …