Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, můžete mi poradit, jak zachránit jestřábník oranžový. Dočetla jsem se , že je ohrožený. Roste v zahradě, ale rozrostla se nad ním vrba. je ve stínu a v těžké jílovité půdě. Vždycky si vyrostl někde v trávě, ale teď jako by ho ubývalo. Jak, kam a kdy rostliny přesadit. Děkuji za odpověď.  AK

Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Jakub Krulich: Dobrý den,jsem rád,že jsou lidé,kteří se zajímají o záchranu mizejících druhů flory i fauny. Bohužel častěji jsou slyšet zprávy o tom,jak byla někde vyrabována lokalita vzácných exemplářů rostlin nebo se ničí biotop,který je domovem pro některé živočichy.K Vašemu dotazu: jestřábník oranžový roste na spíše na horských loukách nebo pastvinách.Vyhovuje mu spíše sušší hlinito-písčitá zemina a slunečné stanoviště. Máte-li tedy takové místo na zahradě,tak jej tam můžete na jaře přesadit.Rostlinu obrejte rýčem nebo lopatkou a s kořenovým balem ji přesaďte na nové místo. Přeji mnoho úspěchů a zdravím Jakub Krulich
4851-hieracium-aurantiacum.jpg
Hieracium aurantiacum - jestřábník oranžový

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Leknínová: Dobrý den, jestřábník oranžový se mi rozplevelil na skalce a nevěděla jsem co s tím. Teď už vím, přesadím jej do trávy na slunečné stanoviště. S pozdravem Leknínová