garten-a: Koupila jsem si u vás pane Krulichu několik zajímavých rostlin a všechny prospívají. Jen Gynostema nechce. Přesadila jsem ji do trochu většího květináče a zahradní zeminu hodně doplnila kompostem. Nyní omezila růst asi i kvůli méně světlu, mám ji na okně v místnosti, kde neklesne teplota pod 10°C, ale přes den tam i topím - chřadne. Mám vyměnit zeminu? Za jaký druh? Děkuji a těším se na radu.

Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi

Garten.cz
Jakub Krulich: Dobrý den, jsem rád,že jste spokojena a rostlinám se daří. Co se týká gynostemy: tato rostlina na zimu zastavuje růst,listy žloutnou,výhonky odumírají. Pokud je pěstována venku,tak je mrazuvzdorná do -15°C. V zimě prostě absolvuje vegetační klid,kdy odumírá nadzemní část a přezimují kořeny,ze kterých opět na jaře obroste. Takže nyní ji nepřesazujte(to učiňte na jaře,jakmile začne růst)a pouze opatrně zalévejte a ponechte ji v prostorech s nižší teplotou. Mnoho úspěchů přeje Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý večer pane Krulichu! Dnes jsem se na Vás dívala v Receptáři a zaujalo mě Vaše vyprávění o Gynostemmě. Prosím Vás, ráda bych věděla, zda tuto rostlinu lze pěstovat i v našich horských podmínkách, 700m.n.m. Mám zde různé rostlinky, některé zazimovávám (smrkové chvojí), některé to nepotřebují pro velkou vrstvu sněhu, která je každý rok přikryje. Moc bych to chtěla zkusit pěstovat, už kvůli jejím léčebným účinkům. myslím, že by hlavně pomohla mému manželovi s jeho zdravotními problémy.Zkuste poradit, zda se do toho pustit, či ne. Děkuji za odpověď. Jana N.

Jakub Krulich: Dobrý den, jak jsem se zmínil v reportáži,tak je gynostemma pro nás rostlinou novou a informací o ní je poskrovnu. Pochází z horských oblastí Číny a její mrazuvzdornost je uváděna mezi -15 až -20°C. Co s ní udělá letošní zima,kdy několik zkušebních rostlin bylo vystaveno mrazu -14°C,to se uvidí v následujících týdnech a budu o tom informovat zájemce o pěstování. Zatím mohu doporučit způsob přezimování,který absolvovaly matečné rostliny již po dvě zimy. Od jara do podzima pěstovat gynostemmu na zahradě ve větším květináči a na zimu jej umístit do chladného prostoru(2-5°C) a méně zalévat. Rostlina na podzim tzv.zatahuje(odumře nadzemní část)a přezimuje v kořenech. Pokud ji umístíte do vyšších teplot, tak roste dále nebo si dá velmi krátký odpočinek a brzy začne opět obrůstat. Samozřejmě budu rád,když mi pěstitelé z různých koutů ČR sdělí své zkušenosti s přezimováním,pokud vysadí rostlinu na zahradu do záhonu. S pozdravem Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,koupila jsem si od Vás před 3týdny gynostemmu,daří se ji a pěkně se rozrůstá,chtěla bych pouze vědět,kdy ji můžu přesadit mám ji stále v květináčcích od Vás a nebo ji mám tak nechat a přesedit až později. Má hodně pnoucích výhonků,zjistila jsem,že ji dělá dobře občasné mlžení vlažnou vodou roste jako divá. Děkuji za odpověď NS
dendy: Zakoupila jsem si rostlinu gynostema, přesadila ji v dubnu do samozavlažovacího květináče, přihnojila kravským gran. hnojem a dala na balkón na světlo, přírůstky jsou však malé, dlouhé stonky a malé lístky které se kroutí jako kdyby měli málo závlahy , ale tak tomu není, nevím co sní a jak pěstovat, aby byla košatá a lístky vělké a bohaté. Děkuji za odpověď
Další informace v článcích o rostlinách
Gynostemma pentaphyllum - gynostema pětilistá, jiaogulan Gynostemma pentaphyllum - gynostema pětilistá, jiaogulan
V poslední době velmi populární léčivá bylina. Je také nazývána Jižní Ženšen nebo rostlina dlouhověkosti, protože obsahuje látky velmi podobné léčivým látkám obsaženým v ženšenu …
Gynostemma pentaphyllum - ženšen pětilistý Gynostemma pentaphyllum - ženšen pětilistý
Pěstujeme ženšen pětilistý Ženšen pětilistý (Gynostemma pentaphyllum) nebo také jiaogulan je v tradiční čínské medicíně považován za přírodní prostředek proti stárnutí s jehož pomocí lze dosáhnout dlouhověkosti. Jeho příznivý vliv na lidské zdraví …
Osiva-semena.cz | 23.11. 2011