Marvella: Dobrý večer, tak to jsem zvědavá, jestli Vám někdo poradí. Byla jsem vždycky přesvědčená, že šafrán se pěstuje hlavně v Asii a hlavně v daleko teplejším klimatu než u nás. V Čechách se snad dá pěstovat úspěšně jen ve skleníku? Marcela
YOS: Paní Marvela má úúúúplnou pravdu, protože tento krokus snáší mráz jen do -10°C a to jen v suchém prostředí. V Holandsku se pěstuje ve sklenících ve větších květináčích s jedním krokusem.  Na podzim vyrostou nejprve čárkovité listy a pak vykvetou modrofialové květy. Potřebuje v létě hodně tepla-sluníčka a v zimě zimu maximálně však do -10°C, chráněné místo, dobře propustnou, (50% dobré hlíny a 50% jemnější stavební sutě)více suchou, vápenitou půdu. Na jaře a na podzim pohnojit dobře vyzrálým hnojem. Na jaře a v létě odpočívá a nesmí mít mokré a studené kořeny. Sklizeň: na podzim, po zaschnutí rosy se rozkvetlý květ odstřihne a doma v bezvětří se otrhávají sytě červené blizny. Pozor, nezaměnit s jedovatým Ocúnem jesenním, který na podzim nejprve vykvete a pak teprve vyrostou mnohem větší a delší listy.
Editoval YOS (21.06. 2011 23:12:10)

Všechno jde tak, jak má jít.
skalka: Koupila jsem si jednu cibulku Crokus sativus asi před 15 lety, zasadila na plošince pod skalkou, kde pěstuji i další skalkové cibuloviny. Kvete každým rokem. Za ta léta se nijak nerozmnožil ( je triploidní, množí se pouze dceřinými hlízkami)-- letos mi kvetly 4 cibulky, takže na nějakou sklizeň šafránu není ani pomyšlení, ale když kvete je to nádhera. Půda je hodně drenážovaná, propustná,na jaře hnojím tak jako všechny cibuloviny cereritem. Umístění je na jižní straně na plném slunci celý den. V naší lokalitě bývá mráz i  20 pod nulou, takže vydrží i víc, ale přikrývám  všechny cibuloviny na zimu chvojím. Nezalévám vůbec, stačí přírodní srážky. Zvláště přes léto, kdy jsou cibulky zatažené vyžadují sucho.
cz
Šafrán setý (Crocus sativus)
Šafrán setý (Crocus sativus)
YOS: Vážená paní Skalko, Vaše krokusy jsou opravdu krásné a z Vaší fotografie je jasně vidět, že je to skutečně pravý šafrán. Pěstujete je v kamenité hlíně. Kameny dlouho drží teplo a hůře promrzají. A zimní ochrana chvojí je pak dostačující. Gratuluji.  Jsem ráda, že se ozval někdo s vlastními zkušenostmi. Zkušenosti jsou totiž  lepší jak dobrá kniha. Moc děkuji za tuto informaci.

YOS: Nedalo mi to a hledala jsem po internetu, protože Crocus sativus- Šafrán setý semínka tvoří. Našla jsem, že Vás krokus je Crocus cartwrightianus- Šafrán Cartwrightův (synonym Crocus officinalis). Ten Váš je planá, zmutovaná původní forma (změna v chromozomech - triploidní)  Šafránu setého. Tento zmutovaný krokus se dokáže přizpůsobit počasí. Podle mne je to tak napůl. Díky Vaší péči přežívá i 20°C mrazy.

Jan Kolman: Nemám zkušenosti s Crocus sativus, ale mám jiný, na podzim kvetoucí, Crocus speciosus. Podobně jako paní "skalka" je mám vysazeny na plném slunci, v propustné půdě. Nijak je nepřikrývám, ani zvlášť nezalévám, hnojím jen zjara Cereritem. Kvetou v září bez listů, které raší až na jaře. Velmi bohatě se množí dceřinnými hlízkami - zjara to vypadá jako trávník. Některý rok vytvoří i semena. Pro bohatší kvetení ale doporučuji aspoň 1x za 2 roky záhon v létě probrat, vybrat největší květuschopné hlízky a ty v srpnu zasadit. Drobné hlízky rozdat nebo vyhodit - bývá jich veliké množství.
cz
Crocus speciosus
Crocus speciosus
skalka:

YOS napsal(a):

Nedalo mi to a hledala jsem po internetu, protože Crocus sativus- Šafrán setý semínka tvoří. Našla jsem, že Vás krokus je Crocus cartwrightianus- Šafrán Cartwrightův (synonym Crocus officinalis). Ten Váš je planá, zmutovaná původní forma (změna v chromozomech - triploidní)  Šafránu setého. Tento zmutovaný krokus se dokáže přizpůsobit počasí. Podle mne je to tak napůl. Díky Vaší péči přežívá i 20°C mrazy.

Paní "YOS" mi nasadila brouka do hlavy, že bych se spletla?
Mám hodně literatury a tak mi to nedalo  a prošla jsem ji. I odborníci na cibuloviny uvádí, že crocus sativus netvoří semena, množí se pouze vegetativně. I když jeho český název šafrán setý může mýlit. A zapoměla jsem ještě na jeden znak - tento crocus krásně voní !
V jedné starší knize jsem našla zmínku o jedné z četných variet a sice C.sativus var. cartwrigthianus.

A tak stále doufám, že mám ten pravý C.sativus, třeba některou z jeho variet. Vykazuje  znaky, které to potvrzují: nikdy jsem nenašla semínka, voní a neochotně kvete. Přesněji by dokázal určit asi jen botanik.smile

skalka:

wochozsky napsal(a):

Nemám zkušenosti s Crocus sativus, ale mám jiný, na podzim kvetoucí, Crocus speciosus. Podobně jako paní "skalka" je mám vysazeny na plném slunci, v propustné půdě. Nijak je nepřikrývám, ani zvlášť nezalévám, hnojím jen zjara Cereritem. Kvetou v září bez listů, které raší až na jaře. Velmi bohatě se množí dceřinnými hlízkami - zjara to vypadá jako trávník. Některý rok vytvoří i semena. Pro bohatší kvetení ale doporučuji aspoň 1x za 2 roky záhon v létě probrat, vybrat největší květuschopné hlízky a ty v srpnu zasadit. Drobné hlízky rozdat nebo vyhodit - bývá jich veliké množství.

Plně potvrzuji, crocus speciosus je velmi plevelivý. Z počátku jsem měla radost jak se mi krásně množí a kvete, až jsem ho neuhlídala a hlízky se dostaly až ke kořenům lýkovce a mám s tím nyní problém. Ráda bych je vydloubla, ale bojím se, abych při tom nepřišla o lýkovec ...

cz
Crocus speciosus
Crocus speciosus
YOS: Musím Skalce dát za pravdu, že má opravdu Šafrán pravý a že je sterilní a nevytváří semínka. Už mám osobní zkušenost, protože manžel koupil ve Francii za 50 € cibulky Crocus sativus přímo od pěstitele. Koncem července je zasadil na Jižní Moravě v Čejkovicích u Znojma, kde jsou horká a suchá léta, ale mrazy jsou vyšší jak 20°C. Koncem října vykvetly.  Stále vylézají další a další. Já sbírám červené pestíky a suším. Na zimu je manžel nechce vytahovat ze země, chce zkusit zda vydrží. Určitě je přikryjeme slámou. Jsem hodně zvědavá, zda českou zimu přežijí. Květy krásně lehce voní.

cz
Šafrán setý, květy (Crocus sativus)
Šafrán setý, květy (Crocus sativus)
cz
Šafrán setý, sběr pestíků (Crocus sativus)
Šafrán setý, sběr pestíků (Crocus sativus)
Vladimír Vytásek: Myslím Danuško že vydrží, měl jsem šafrán setý z Markvartic a zimu vydržel v Litovli na Severní Moravě tak určitě vydrží na jihu i v Čejkovicích. Dle literatury se vyskytuje zplanělý i v okolí Velkých Losin v Jeseníkách.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.