hunter10: Dobrý den,
v blízkosti našeho domu roste strom, který vydává opravdu silný zápach, zajímalo by mě o jaký strom se jedná.

Strom se vzhledem blíží spíše jakési palmě a v našich podmínkách působí exoticky, je relativně nízký košatý, má tmavě zelené listy a žlutobílé trsovité visící květy, z dálky připomínající spíše banány, hlavní je silný těžko popsatelný zápach který se šíří celým okolím.  Máte tušení co by to mohlo být?
YOS: Souhlasím plně s paní Marvellou. Na foto je možné se podívat tady ve fotofórum - kaštanovník.
Editoval YOS (29.06. 2011 21:00:40)

Všechno jde tak, jak má jít.
hunter10: Podle fotek z googlu by se o tenhle strom opravdu jednat mohlo, ten zápach byl ale opravdu silný, nepříjemný, nasládlý. Přikládám ještě jednu fotku stejného stromu z města, který se zajímavě větví už cca 30cm nad zemí. Strom v blízkosti mého domu zase připomíná palmu, vysoký rozdvojený štíhlý holý kmen s listy a květy až úplně nahoře.

.jpg/
Marie Fárová: Hunter10, i já si myslím, že se jedná o kaštanovník setý (jedlý). Překvapuje mě, že podle Vás páchne. Přikládám fotku kaštanovníku setého, který byl tento týden obalený květy a opravdu jsem žádný zápach necítila, jen velký hukot včel.
cz
Kaštanovník setý (Castanea sativa)
Kaštanovník setý (Castanea sativa)
cz
Kaštanovník setý (Castanea sativa) - květ
Kaštanovník setý (Castanea sativa) - květ
hunter10: Nepáchne jen podle mě, ale podle všech co měli tu čest přiblížit se. Navíc nachází se na dvou místech ve městě a zápach se objevuje v okolí obou, takže i možnost, že by páchlo něco jiného je značně potlačena. To čím je to způsobeno už ale nejspíš zůstane nevyřešeno.

Díky za Vaše reakce, původně mi šlo o to zda se nejedná o nějaký jedovatý strom, což se tedy jak se zdá nejedná, protože přítelkyně měla zdravotní potíže, u kterých jsem si myslel, že jsou způsobeny právě tímto stromem. To už je ale jiný dlouhý příběh.

Takže ještě jednou díky
Další informace v článcích o rostlinách
Castanea sativa - kaštanovník setý (TIP ZC CS) Castanea sativa - kaštanovník setý
Za vůní pečených kaštanů V tuto podzimní dobu často přichází řeč na kaštany. Mluví se o těch koňských i o těch jedlých. Ale hned na začátek by bylo záhodno říci, že z pohledu čistě botanického nemají tyto plody mezi sebou příliš společného, snad …
Zahradní centra CS | 20.10. 2011