janasv: Poslední zhruba měsíc mi začali odprostřed hnědnou cypřišky - jsou vysoké asi 3 metry a nikdy jsem s tím problémy neměla. Rozházela jsem okolo nich zbytek hořké soli a postříkala jsem je Kuprikolem (nic jiného proti houbovým chorobám jsem neměla po ruce). Můžete mi ještě někdo poradit, co bych mohla použít, abych je zachránila. Vím, že určit chorobu nebo škůdce bývá těžké, ale třeba se to někomu povede.
cz
Hnědnutí cypřišku
Hnědnutí cypřišku
cz
Hnědnutí cypřišku 2
Hnědnutí cypřišku 2
YOS: Ráda bych Vám poradila, ale mám obavy, že se mi to nepodaří. Stejným způsobem mi taky odešly vzrostlé tůje. Můžete důkladně prohlídnout větvičky a kmen, zda nenajdete buď černé kupky plísně nebo lepkavé stopy od mšice medovnice nebo pavučinky od svilušky. Pokud by zahnívaly od kořene, tak se dá vidět pod kůrou červenohnědé zbarvení.  Našim sousedům rezavělo jehličí od středu stromů a byl to 'propad'. Znamená to, že strom má nedostatek živin nebo vody a proto jehličí shazuje. Jakmile se upraví podmínky růstu, jehličí znovu naroste.

Všechno jde tak, jak má jít.
bresticova: Pri náhodnom a nerovnomernom hnednutí konárikov Vaše cyprušteky môžu byť napadnuté lykokazom borievkovým (Phloeosinus thujae). Zistíte to tak, že v konáriku nájdete vyžraté chodbičky. Postrek: Actara 25 WG, Karate Zeon 5CS v dvojtýždňových intervaloch. Ale ako sa pozerám na Vaše foto, tak to skôr vyzerá na fyziologické odumieranie. Konáriky usychajú rovnomerne z vnútornej strany. Nič s tým neurobíte, niektoré odrody sú na to náchylné a je to u nich normálne.
kofola: Mám stejný problém už druhý rok, loni po zimě jsem zjistil že všechny jsou uvnitř hnědé a některé větve
úplně uschly. Všechny suché větvičky jsem ostříhal, stromky během jara a léta pěkně obrostly , letos na jaře zase začaly větvičky žloutnout až úplně uschly. Bylo to ještě horší než loni. Všechno suché jsem zase ostříhal. Teď zase vypadají dobře - zdálky (uvnitř jsou pořád hnědé) a čekám co se bude dít dál. Nevím jestli to bylo od mrazu nebo je to nějaká nemoc, nic na nich není vidět. Hnojím je na jaře a v létě hořkou solí a pak podzimním hnojivem.
YOS: Kdyby se tak ozval nějaký odborník a něco nám poradil. Chtěla jsem do této problematiky proniknout, ale zdá se mi to velice složité. Setkala jsem se s nemocnými thujemi, kde nebyla ani známka po škůdci ani žádné plísňové výtrusy a přesto byl strom nemocný. Letos i v Holandsku se stále častěji setkávám se zelenými ploty, které jsou více jak z poloviny rezavé. Asi to bude nějaký větší problém. Myslím si, že  vzniká v přírodě nerovnováha. Stále častěji se vysazují koniféry-thuje s krásně zeleným trávníkem. Chybí kvetoucí stromy a keře, keře s bobulemi a kytičky. Když ty thuje jsou tak krásné i v zimě. hmm
Editoval YOS (10.08. 2011 14:30:12)

YOS: Hořká sůldoplňuje hořčík. Nedostatek hořčíku se pozná podle suchých špiček jehličí a u rostlinek (rajčata, kopřivy, růže) žloutnutí listů mezi žilkami, většinou na zásaditých půdách. Hořká sůl se sype kolem kořenů NA JAŘE. Na podzim se rozsypává draselná sůl (nebo trochu popele ze dřeva). Taky jsem vyčetla, že rezavění thůjí může zapřičinit i prudké sluníčko, po stříhání nebo nedej Bože plíseň.

Rose: Poškození  suchem
K hnědnutí  dochází  také  nedostatečnou půdní vlhkostí,  velkým výparem vody z rostliny na zhutnělé půdě.  Na vině může být i  vyschnutí půdy při velkém  použití rašeliny. Pokud jsou rostliny vysazeny na velmi slunném, suchém místě, udržujeme  půdní vlhkost mulčováním.