Marie Fárová: YOS, že je tohle plnokvětá varianta slunečnice topinambur, mi řekl zahradník, který se o tuto zahradu stará. Já jsem na netu o plnokvěté formě nic moc nenašla. Takže jak jsem koupila, tak prodávám. smile  Před chvilkou jsem tam zase byla, kvete tam i leycesterie krásná a jiné lahůdky.
Dívala jsem se teď na Helianthus decapetalus 'Soleil dOr' - máte pravdu, že je to hodně podobné ne-li stejné, až pana zahradníka uvidím, nastolím téma slunečnice topinambur znovu. smile
Editoval Marie Fárová (27.07. 2011 14:11:05)
YOS: Děvčata, moc Vám děkuji za reakce. Taky mám na zahradě topinambury, i když je už vůbec nesázím.  V zimě  jeho hlízy používám k vaření. Mě osobně chutnají syrové, připomínají mi kedlubnu. Bresticová máte nějaký vyzkoušený recept?

Všechno jde tak, jak má jít.
Pajinka: Ahojte, objevila jsem u pole porost topinamburů (aspoň myslím, podle fotek na internetu by to měl být on). Snažila jsem se vyhrabat hlízy, nic jsem u sebe neměla, tak jsem hrabala jen rukama a podařily se mi vylovit takové nedomrlé kousky podobné petrželi. Může se někdo kdo tomu rozumí prosím podívat na fotky tady
a říct mi jestli je to topinambur a jestli to jsou už ty hlízky nebo mám kopat hlouběji ? A vykopáním hlíz se rostlina vlastně zničí ? Na obrázku čajová lžička kvůli porovnání velikosti.
Díky moc
Vladimír Vytásek: Topinambury jsou u nás nepůvodní invazivní rostlinou, kterou původně vysadili myslivci pro zvěř a svým nekontrolovatelným šířením vytlačují místní vegetaci. S tím že se nějaká rostlinka zničí bych si Pájinko nedělal starosti, na místě kde hlízky vykopete se další rok objeví stejné nebo i větší množství nových  rostlin.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
YOS: Myslím si, že jsou to hlízy staré, naklíčené. Hlízy se dolují až rostlina uvadne, asi v listopadu. Do této doby nejsou hlízy vhodné k jídlu. Vloni jsem se snažila všechny hlízy vykopat, aby mi nezaplevelovaly celou zahrádku, ale vůbec se mi to nepovedlo. Když jsem v dubnu odjela a vrátila se po 3 měsících, měla jsem v zahradě prales z topinambur. Těžko se jich člověk zbavuje. Stačí aby zůstal malý kousek s jedním očkem v zemi a už to jede. Je pravda, že se lehce dá vytrhnou.

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Helianthus tuberosus - topinambur Helianthus tuberosus - topinambur, židovské brambory
Výška: 120 - 200 cm Květ: žlutý, VIII. - X. Pro zdraví i okrasu vhodný druh dříve hojně pěstovaný. Topinambury pochází z Ameriky a stejně jako brambory byly do Evropy dovezeny v 16. století. Jejich pěstování a konzumaci hlíz později zastínily brambory, ale v …
Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur
Hvězdnicovité; Výška: 100–250 cm; Období květu: říjen–listopad; Růstová forma: vytrvalá rostlina Výskyt: Domovem je Severní Amerika; jako kulturní plodina dovezena do Evropy, ve střední a východní Evropě zplaňuje …
Euromedia Group k.s. | 11.03. 2010
Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur (PROVOBIS) Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur
Kromě svých jasně žlutých květů kopretinového tvaru je tento druh slunečnice (Helianthus tuberosus) známý také svými podzemními hlízami – topinambury, které se konzumují za syrova nebo vařené a jsou považovány za předchůdce brambor (za třicetileté války …
PRO VOBIS, s.r.o. | 30.09. 2011
Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur
Topinambur: zelenina nejen pro diabetiky K pěstování topinamburů nepotřebujete mnoho: stačí kus slunného pozemku s běžnou zahradní zeminou. Najdete- li jim místo na zahradě, pamatujte na to, že topinambury jsou náchylné k bujení a potřebují místo. Proto jim postavte …
Helianthus tuberosus: Rostlina 23.8. 2010 /výška 60-70 cm/ Helianthus tuberosus - slunečnice topinambur
Topinambur, slunečnice hlíznatá (Heliantus tuberosus, jeruzalémské artyčoky či židovské brambory Vytrvalá slunečnice pocházející ze Severní Ameriky. Do Evropy byla dovezena v 17.století. Patří do čeledi hvězdnicovitých. Dorůstá do výšky 2–3 metrů, některé …