facebook: Vendula Kvapilíková Dobrý den,prosím o radu. Letos poprve (po několika užitečných radách s hnojením a pod.) moji terasu zdobí nádherný "kopec" převislých surfinek. Bohužel má radost dlouho netrvala, nedávno se na listech objevil bílý povlak a rostlina je najednou jakoby začala uvadat.Myslíte,že by mohlo jít o plíseň a mohu svou pýchu ještě nějak zachránit nebo je to začátek konce? Mockrát díky za radu.

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
YOS: Někde jsem vyčetla, že pomůže 10% mléka, né více a 90% vody. Touto směsí listy postříkat. Takto ředěné mléko zabíjí výtrusy a tím zamezí rozmnožování. Letos je i v Holandsku hodně rostlin touto bílou plísní napadeno. Všimla jsem si, že jeden keř Mahonie byl celý bílý a 10m od něj keř zdravý. Jak je rostlinka moc a moc mokrá, přehnojená (moc dusíku) nebo málo čerstvého vzduchu kolem sebe, tak je choulostivější. Plísni hodně napomáhá střídání teplot.  Držím vše co můžu, aby se Vaši miláčci zpamatovaly.
Editoval YOS (04.08. 2011 00:50:58)

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Mám taky na růžích pravé padlíBílý povlak, později černé skvrny a pak..... !? Postříkala jsem je včera vodou s mlékem. Zdá se mi to dnes lepší, ale přesto jsem  stejný postřik zopakovala, podle rady Jitušky (1štamprdle mléka, trochu vody a 5 minut práce). Kdyby to zabralo, byl by to laciný vynález, co říkáte děvčata a chlapci?

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Pravé padlí na růžích (Sphaerotheca pannosa)
Pravé padlí na růžích (Sphaerotheca pannosa)
cz
Pravé padlí na růžích - na listech (Sphaerotheca pannosa)
Pravé padlí na růžích - na listech (Sphaerotheca pannosa)
cz
Pravé padlí na růžích - srpen (Sphaerotheca pannosa)
Pravé padlí na růžích - srpen (Sphaerotheca pannosa)
cz
Pravé padlí na růžích začátkem srpna (Sphaerotheca pannosa)
Pravé padlí na růžích začátkem srpna (Sphaerotheca pannosa)
Marie Fárová: YOS, kdyby to fungovalol (určitě někdy budu mít příležitost vyzkoušet, ale čím později tím lépe), máte metál od spousty zahrádkářů. Před lety jsem otálela s postřikem a surfinie jak píše Vendula uvadaly a odešly. Ne doslova, protože jsem je uřezala a ony rychle znovu obrazily a ještě v létě nádherně kvetly, i když neudělaly už pořádný převis. Jsem zastáncem metody - zkusit všechno, ale u padlí se nedá moc vyčkávat, tam je rychlý zásah spolehlivý zásah.smile
jitula: Určitě se jedná o padlí. Při letošním počasí se mu obzvlášť daří. Také je máme na cuketách, plamenkách nebo na sporýších. Surfinie jsou na padlí obzvlášť náchylné. Nevím, zda je máte pod střechou nabo na ně prší, protože to nemají oparvdu rády. Zvlášť když potom začne po dešti svítit prudké sluníčko a je vysoká vlhkost. Surfinie jistě pěstujete jako letničky, je jich sice škoda, asi bych některé listy zkusila odstranit, ale jinak bych žádný drahý preparát nekupovala. Postřik se spíše má aplikovat ještě před tím jako prevence.
Vendakv: Zdravím všechny:) a děkuji za spoustu rad. Doma nebylo nic jiného k dispozici,tak jsme to riskla a postříkala kuprikolem. Terasu s truhlíkama mám na východní straně a pod střechou,toto bych čekala spíš u okurků,ale nikde jinde na zahradě ani ve skleníku plíseň nemám,dokonce ani na vinné révě a to je co říct,letos jsem ani nic preventivně nestříkala,protože máme malé děti a spoustu mých výpěstků zbaští jen tak.
Ještě by mě lákalo vyzkoušet to s tím mlékem,jelikož se stav zatím nezhoršil ani nezlepšil...Otrhala jsem všechny uschlé listy a ty hodně napadené a je vidět,že se tvoří nové malé lístečky.Chtělo by to asi taky trochu víc sluníčka;)
cz
Surfinie - bílý povlak na listech, detail listů (Surfinia)
Surfinie - bílý povlak na listech, detail listů (Surfinia)
cz
Zvenku by zatím člověk nepoznal,že kytičky marodí (Surfinia)
Zvenku by zatím člověk nepoznal,že kytičky marodí (Surfinia)
Vendakv: Ani jsem se zde nezmínila,jak jsem to vzdala asi před 3.týdny s tou plísní. Surfinky jsem ostříhala.A dnes se chci podělit o malý zázrak. Znovu obrůstají a už dokonce i kvetou. Je mi jasné, že tak mohutně už nenarostou, ale jsem ráda,že se z nich ještě mohu potěšit, že jsem je nemusela vyhodit smile
cz
Surfinie (Surfinia)
Surfinie (Surfinia)
Marie Fárová: Surfinie mám už hodně let, ale takové potíže s padlím jsem ještě neměla. To nejhorší jsem snad zažehnala, vyrážejí nové výhony, ale tak pěkné jako jiné roky je zdaleka nemám. Vymstilo se mi, že jsem na ně na jaře neměla čas, byly zbytečně dlouho ve skleníku, stalo se, že i nezalité a ony si to pamatují. sad
cz
Surfinie (Surfinia)
Surfinie (Surfinia)
Ing. Miloš Krump: U mě je to důvod proč již petunie a surfinie nepěstuji, přijde větší děšť, vítr nebo i krupobití a je po nich. Klasické pelargonie  (Pelargonium zonale) vydrží víc.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
Marvella: Paní Marie, to je mi líto. Já letos neodolala a do některých truhlíků jsem pořídila petunie, ale tím prudkým deštěm opravdu trpí a nedělají takovou parádu na kterou jsem zvyklá. Ty Vaše vždycky obdivuji, máte je nádherné!U nás kroupy naštěstí zatím nebyly a já doufám, že to tak vydrží. Marcela
Další informace v článcích o rostlinách
Surfinie Surfinia - surfinie
Surfínie jsou bohatě se větvící a kvetoucí příbuzné petúnií. Na rozdíl od klasických petúnií vyžadují mírně kyselou zeminu a u některých tkzv. samočistících druhů není třeba vyštípávat odumřelé květy, což by v jejich nepřeberném množství bylo …