Marvella: Dobrý den, (Černý jeřáb - Aronie) je buď ve formě stromku nebo keře. Já mám na zahradě keř umístěný na slunném místě a krásně prospívá. Nemá žádné vyjímečné nároky. Jediný "problém" je se sklizní plodů, protože někdy se mi stane, že vyčkávám až budou konečně zralé, tak akorát a pokud to prošvihnu, tak mi je ze dne na den sezobou ptáci. A že jich na keři (teď je vysoký cca 2,5 m) je docela hodně. Marcela
YOS: Garten, takhle si představuji přehled o rostlině. Na jedné fotografii květ, listy, plody. wink Zde je typický načervenalý řapík, lístky pilovité jen v horní třetině a sladké plody. Tato zajímavá mutace jeřabiny byla objevena u nás na Moravě a její původní název byl  Sorbus aucuparia subsp. Moravica. Ti botanici všechno přejmenovávají a nejlépe několikrát. Já osobně jsem tyto plody ještě nejedla. Dají se jíst přímo ze stromu, narozdíl od jeřabiny původní - jeřáb ptačí, jehož bobule jsou lehce jedovaté a musí se povařit.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marvella: Ano, já myslela jeřáb černý. Krásně vzrostlé stromy jeřábu černého, momentálně obalené hrozny plodů jsou ve Fratiškánské zahradě v Praze. Tam je zajímavé, že nejen je neozobají kompletně ptáčci, ale ani je nikdo nesbírá. V zimě jsou krásnou ozdobou na ojíněných či zasněžených stromech. Marcela
Jan Kolman: K tématu "Jedlé jeřabiny" přidávám snímky křížence mezi jeřábem obecným, Sorbus aucuparia a temnoplodcem černoplodým, Aronia melanocarpa. Tento kříženec byl vypěstován r.1876. Jmenuje se Sorbaronia x fallax, ( syn. Sorbus heterophylla ).  Mičurin toto křížení provedl podruhé a výpěstku dal název "Likernaja".
cz
Jeřáboplodec (Sorbaronia x fallax)
Jeřáboplodec (Sorbaronia x fallax)