Jakub Krulich: Dobrý den,
tento příspěvek zřejmě vložil nějaký obdivovatel netřesků - Sempervivum. Mnoho pěstitelů považuje tuto kouzelnou rostlinu za jakýsi plevel. Opak je pravdou...Málokdo zřejmě tuší,že existuje několik tisíc odrůd,které se liší tvarem růžice, vybarvením, jsou opředeny jakousi pavučinkou apod. Další zvláštnost spočívá v tom,že růžice mění barvu 4x do roka podle ročního období,přičemž jarní vybarvení je nejintenzivnější.
Nenáročnost a atraktivní vzhled tyto sukulentní trvalky předurčuje k většímu využití v našich zahradách. Zvláště vhodné jsou pro výsadbu do skalek,minizahrádek, kamenných koryt, střešních zahrad apod.
V uplynulých letech jsem navštívil několik zahraničních specializovaných pěstitelů,sběratelů a šlechtitelů netřesků. Podařilo se mi udělat jakýsi průřez sortimentem tohoto rodu a vybrat 250 nejatraktivnějších odrůd,jejichž fotografie budou v průběhu zimy umístěny na naše internetové stránky.
Doufám,že i to přispěje k větší oblibě těchto rostlin.

Zdraví         Jakub Krulich

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
gapok: já jsem si u Vás taky koupila asi 10 druhů a jsem nimi nadšená!!!! Děkuji
Další informace v článcích o rostlinách
Sempervivum hybridum 'Rubín' - netřesk Sempervivum hybridum 'Rubín' - netřesk
Nízká tučnolistá trvalka, kompaktní růžice, listy rubínově červené, květy na vzpřímené lodyze, barva lososová. Mimorádně nenáročná rostlina, slunce, sucho, propustná půda či drť …
Sempervivum 'Ashes of Roses' - netřesk Sempervivum 'Ashes of Roses' - netřesk
Velmi pěkné růžice střední velikosti, zelený střed, tmavě rudé listy na jejichž špičce je štětička bílých chloupků. Rarita pro milovníky detailů …
Sempervivum arachnoideum 'Jubilee' - netřesk Sempervivum arachnoideum 'Jubilee' - netřesk
Druh, který je lidově nazýván tzv. pavučinkový netřesk. Růžice jakoby opředené vlákny pavučiny jsou velmi efektní pokrýté ranní rosou a vynikají při plném oslunění. Netřesky prospívají v sušší, hlinito- písčité zemině. Jsou velmi vhodné do skalek …
Sempervivum arachnoideum - netřesk Sempervivum arachnoideum - netřesk
Dužnatá sukulentní rostlina tvoří otevřené růžice listů velikosti 5 až 8 cm, uprostřed pokryté plstnatou pavučinou a bochníkovitě nahloučené. V červnu a červenci jej také zdobí dužnaté stvoly nesoucí velké květy červenorůžové barvy. Růžice sice po …
HomeDeco SMP a.s. | 27.07. 2007
Sempervivum tectorum - netřesk střešní Sempervivum - netřesk
Netřesky jsou staré kulturní rostliny a na zahradách je bereme jako samozřejmost. V kultuře jsou již několik století či spíše tisíciletí. Pěstovaly se totiž jako léčivky a magické rostliny na střechách. Věřilo se, že chrání před úderem blesku. Takto se …
Sempervivum - netřesk (PROVOBIS) Sempervivum - netřesk
Nenáročná až skromná rostlina kvetoucí růžově, karmínově nebo rubínově zbarvenými květy hvězdovitě otevřenými na stonku, který se vypíná nad přízemní dužinatou listovou růžicí …
PRO VOBIS, s.r.o. | 15.09. 2009