Vendakv: Na procházce,mě zaujal keř(strom) s plody velikosti větší jak ringle,vlastně celá mez byla lemována stromky, ovšem na některých ty plody byly už modré. Vypadaly chutně,typovala jsem to na trnku,ale nejsem si jistá.pro jistotu jsem si něco nafotila:)
cz
Myrobalán (Prunus cerasifera)
cz
cz
Marie Fárová: No jéje, jsou dobré, sladké. Dělávala jsem z nich i kompot.
Možná mě někdo opraví, je někdy těžké poznat od sebe špendlík a mirabelku a myrobalán - podle mě je špendlík trochu podlouhlejší. Podotýkám, že ty červené jdou od pecky.
Editoval Marie Fárová (12.08. 2011 21:31:15)
cz
Špendlíky (Prunus)
Špendlíky (Prunus)
cz
Špendlíky (Prunus)
Špendlíky (Prunus)
cz
Špendlíky (Prunus)
Špendlíky (Prunus)
YOS: Maruško, zase jste se trefila do černého. Myslím si, že jsou to 2 nejznámější odrůdy Prunus domestica. 'Althanova renklóda', která má červené plody a 'Zelená renklóda'žlutozelené plody. Nevím co přesně znamená renklóda, ale podle mne asi ryngle. Uložila jsem  O P Ě T  Vaše fotografie k těm mým. U nás na Moravě jmenujeme špendlíky, podobné těmto dvěma odrůdám, ale jsou menší, více vodnaté a nejdou od pecky.
Editoval YOS (13.08. 2011 15:12:10)

Všechno jde tak, jak má jít.
Marie Fárová: YOS, dnes si dovolím trochu oponovat. Althanovu renklódu mám spojenou se svým mládím, musela být vysazena ještě před válkou mým dědou. Byly to krásné veliké (někdy i jako pingpongový míček) fialovo-karmínové ojíněné plody jedinečné chuti. Později jsme ji neúspěšně sháněli. Několikrát ji teď nabízeli na Hobby a na Zemi živitelce, uvažujeme ji dát na chalupu.
Renklóda - slivoň - ryngle - pod tím si představuji všechny možné slívy, ryngle, ale ta Althanova mi ze všech chutnala nejvíc.
Jan Kolman: "Althanova renkloda" má poměrně velké plody, asi jako meruňka a jsou červeno-modré, dužnina jde od pecky, jsou velmi chutné a šťavnaté. Renkloda = lidově ryngle. Podobně velké plody mají i zelené renklody, jak píše pí. YOS.
To, co je na obrázcích, budou nejspíš myrobalány, Prunus cerasifera, lidově "špendlíky" - je to dost neurovnaná skupina slív. Některé mají červené plody, některé žluté, některé jdou od pecky, některé ne. Používaly se jako podnož pro švestky a renklody, ale mají nepříjemnou vlastnost, že tvoří spoustu odnoží z kmenu a z kořenů, takže pokud se nepodaří tyto výhony včas odstranit, mohou naštěpovanou ušlechtilou odrůdu zcela udusit. V některých krajích se těmto drobným slívám říká "karlátka"
  Mirabelky mají žluto-oranžové plody, někdy s načervenalým líčkem, o průměru asi 2,5 - 3cm, zrají v červenci až srpnu a také jdou od pecky. Chuť mají podobnou rynglím.
Marie Fárová: Wochozsky, díky za reakci. Dlouho jsem hledala rozdíly mezi špendlíky, mirabelkami a myrobalánem. Nejdřív jsem se taky klonila k tomu, že červené plody jsou myrobalán, ale dočetla jsem se, že u něho nejde dužnina od pecky a z vlastní zkušenosti vím, že tady jde. Takže nechávám označení těchto plodů zatím otevřené.
YOS: Jsem ráda, že se to trochu vyjasnilo. Já se pokouším se v tom vyznat, ale málo platný, potřebovala bych nějakého zkušeného pana učitele. Pane Wochozský, můžete mi Vy, prosím objasnit jaký je rozdíl mezi mirabelkou, myrobalány a špendlíkama? Myrobalány jsou mirabelky? Mate mne ten špendlík. Špendlíky byly žluté pravé švestky, které jsou myslím už vyhynulé díky šárce. Děkuji Vám za lekci. wink  Nyní už vím, že moje babička měla na zahradě  Althanovu renklódu  - tmavou velkou rynglu (před 50 lety). Maruško, ta byla opravdu velice dobrá. Od té doby jsem ji nikde neviděla.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marie Fárová: YOS, dovolím si sem zkopírovat zajímavý článek z netu:
"Myrobalán, mirabelka, nebo špendlík?
Ačkoli byly tyto stromy dříve velmi rozšířené, v poslední době je můžeme vidět jen zřídkakdy. Původních pár starých špendlíků ještě najdeme na Moravě. V Čechách byl tento strom napaden šarkou (virové onemocnění), takže se zde vyskytují jen stromy nově zasazené. Pokud uvidíte u cesty nebo v parku strom podobný špendlíku, jedná se ve většině případů o myrobalán (Prunus cerasifera). Plody tohoto stromu, který ale nepochází z rodu slivoní, jsou oproti špendlíku kulaté, dozrávají dříve – kolem poloviny srpna, a nejsou zdaleka tak chutné. Barvu mají nazelenalou, žlutou i červenou. Ovoce mirabelky (Prunus domestica syriaca) je velmi chutné, drobné, ale většinou větší než plody myrobalánu, má kulatý tvar a zlatožlutou barvu, kterou doplňuje ze strany, jež byla vystavena slunci, karmínové tečkování. Slupku je možné jednoduše sloupnout. Mirabelka se v našich zahradách vyskytuje oproti špendlíku častěji, protože u nás množený kultivar 'Nancyská' je odolný vůči šarce."

Co je na těch mých fotkách - to kdybych byla schopna určit. Řekla bych teď, že myrobalán, ale jdou od pecky. smile
facebook: Zamazal Luděk mirabelka, jinak lidově špendlík!

Michael Jaroslav Krejčí Hezký český název souhlasí, latina - Prunus cerasifera

Milan Nepraš Novák Špendlíky čili mirabelky, žluté či červené jsou při silnicích alespoň kolem našeho města. A jsou jich mraky !!!
Editoval facebook (15.08. 2011 10:45:04)

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Další informace v článcích o rostlinách
Prunus cerasifera Nigra - myrobalán Prunus cerasifera - myrobalán (pro živé ploty)
Myrobalán třešňový je vyhledáván milovníky barevných zahrad. Svými sytě černočervenými listy vytvoří neopakovatelné pozadí např. pro sochy v zahradě, různá loubí či zákoutí. Ale stejně tak je využíván pro dlouhé, rovné ploty …
Prunus cerasifera 'Nigra' - myrobalán temně červenolistý Prunus cerasifera 'Nigra' - myrobalán, temně červenolistý
Synonyma: P. myrobalana, P. myrobalanus Čeleď: Rosaceae Domovina/původ: Forma vzniklá v kultuře. Vzrůst: Stromovitý, bujně vystoupavě rostoucí keř s protáhle kulovitou korunou. Výška 5 až 7 m. Opadavé listy černozelené, eliptické, 5 až 8 cm dlouhé …
Prunus cerasifera 'Nigra' - myrobalán třešňový Prunus cerasifera 'Nigra' - myrobalán třešňový
Opadavý, středně bujný strom, výška 4,0 až 5,5 m. Květ světle růžový, list na jaře vínově červený, později tmavě červený až fialový. Barevně výrazný strom, používaný především jako solitéra nebo předsadba velkých stromů s důrazem na vytvoření …