Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den, ráda bych vás požádala o radu ohledně pěstování bazalky v květináči doma. Četla jsem, že je to jednoletá bylina. Koupila jsem ji koncem léta a stále mi doma krásně roste, ale nevím, jestli ji mám nějak přihnojovat a jestli mohu běžnými hnojivy na pokojové rostliny a kdy po použití hnojiva mohu bazalku konzumovat. Ještě bych se chtěla zeptat, jak mám ošetřit koupenou hlínu s obsahem hnojiva, abych se zbavila případných škůdců.Před časem jste radil, ošetřit hlínu v troubě, ale nevím, na kolik stupňů a jak dlouho, abych nezničila potřebné živiny obsažené v hlíně a hnojivu. Děkuji a přeji hezký den. NB

Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
cz
Bazalka (Ocimum)
Bazalka (Ocimum)
Jakub Krulich: Dobrý den,nevím jakou bazalku jste zakoupila. Většina běžně prodávaných bazalek jsou skutečně jednoleté. Pokud jste zakoupila některý ze čtyř druhů,které nabízíme z našeho zahradnictví,tak ty lze pěstovat jako tzv.přenosné rostliny. Jsou to druhy: Ocimum kilimandscharicum,African Blue, Ocimum selloi Green Pepper a Ocimum gratissimum. Pokud máte jeden z uvedených druhů,tak se jedná o rostliny keřovitého vzrůstu(mohou dorůst až 1m výšky)s dřevnatou spodní částí. Pocházejí z Afriky,Indie a Brazílie. Mají různou chuť i vůni. V ČR je lze pěstovat ve větším květináči,od jara do podzimu na zahradě. Jejich předností je i to,že jejich vůně odpuzuje mouchy a komáry a zvláště odrůda African Blue je i okrasná velkým množstvím fialových květů. Na rozdíl od jejích letničkových sester ovšem vykvetení neznamená konec životního cyklu,ale roste dále.

Na podzim rostliny umístíme na světlé místo v bytě při teplotě 8-10°C a méně zaléváme.Takto přezimujeme tyto bazalky již několik roků . Možné je i přezimování v běžné pokojové teplotě. K přihnojování bylinek určených ke konzumaci, doporučuji používat přírodní hnojiva,např .granulovaný kravský hnůj. Co se týká dezinfekce zeminy: zakoupíte-li kvalitní substrát,tak by neměl obsahovat žádné škůdce. Z praxe ovšem vím,že některé substráty obsahují hlavně vajíčka smutnic. Na tyto drobné mušky podobající se tzv.octomilkám je z řad pěstitelů hodně dotazů. Starý a donedávna hojně používaný způsob zahradníků bylo propaření zeminy. Používal se zvláště tam,kde na čistotě zeminy záleželo nejvíce,tedy u výsevů. V malém to lze provést tak,že zeminu nasypete do menšího pytle(např.juta apod)a dáte jej do hrnce s pařákem(ani teď nevím,zda se to ještě prodává,v době mikrovlnek asi nikdo knedlíky na pařáku neohřívá,nevím smile ).Na dno hrnce samozřejmě nalejete vodu a v případě potřeby doplňujete,přiklopíte pokličkou.Propařujte půl hodiny a máte vaříno smile . Pokud do sebe zemina pojme příliš vody,tak ji rozložte v menší vrstvě a nechte nějaký den vyschnout.Jenom upozorňuji,že tuto činnost provází ne pro každého libý zápach. Mě to docela i vonělo,ale názory se různí...smile . Přeji mnoho úspěchů a zdravím Jakub Krulich
Editoval zahrad-krulichovi (20.11. 2008 16:01:09)

Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
vera koudelova: Zeminu do trouby raději ne,hrozně to potom v kuchyni smrdí.Lépe ji namočit do vařící vody v koupelně a potom nechat v pytli odtéct vodu. Jinak bazalka vydrží asi pět měsíců,poté jde do květu a vysít novou. Výborná na ryby a maso.
piskle: Letos jsme od známého dostali sazenice bazalky - nevím jaký druh, pěstovali jsme je v květináči na okně. Je to rostlinka, která miluje vodu. Z lístků manžel dělal výborné pesto na těstoviny. Najemno se nasekají listy bazalky (hrst), utře se česnek (nebo prolisuje), zalije se to olivovým olejem, osolí, pořádně se to rozmíchá a přidá se nastrouhaný parmazán. Když není parmazán, tak nevadí. Nebát se to osolit! Dobrou chuť. A pěstujeme si pak ze semínek další rostlinky, takže je pořád čerstvá.
nasekrasnazahrada: Keříčková bazalka
Přezimování vytrvalé bazalky (Ocimum kilimandscharicum) vyžaduje jemný cit k potřebám rostliny. Dopřejte jí vysokou vzdušnou vlhkost a maximum světla. Optimální teplotou pro přezimování je 15 až 20 °C. Čím je rostlina starší a dřevnatější, tím více péče je třeba jí věnovat. Především musíte dbát na to, aby nikdy nebyla v přílišném vlhku. Doporučuje se jednou ročně, a to v létě, zmladit rostliny nařízkováním.
Rada z rubriky Co je důležité v prosinci

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
Michalw: Dobrý den měl bych otázku mám koupenou bazalku domů na vaření a podobně nevím co je to za druh ale když jsem ji koupil měla pěkne velké listy a tedkom když jí mam doma tak listy už rostou  podstatně menší nevíte čím to může byt nebo jak se spravně o to starat aby to bylo okey? děkuju za každou radu
YOS: Michalw, stává se to často, že koupíte krásnou rostlinku, přinesete ji domů a začne chřadnout. Vypadá to, že zahradníci jsou kouzelníci a my doma neschopní pěstitelé. Čím to je? Kdo ví!!! Normální bazalka potřebuje 6 hodin slunce, jinak živoří. Zaštipováním zkošatí. Nepoužívat ve velké míře, protože obsahuje malé množství jedovatého, omamného a rakovinotvorného safrolu a methyleugenolu. Ten recept od Piskle na pesto je výborný, v létě vyzkouším. Věruško Koudelová, nevyplavíte touto koupelí z hlíny hodně živin?

Všechno jde tak, jak má jít.
jitula: Záleží také na tom, kde jste ji koupil. V zahradnictví by to bylo dobrý, ale většinou ze supermarketů stojí bylinky za prd. Ty tak donést, ostříhat do jídla a potom jsou někdy k nepoužití. Doporučovala bych ji nasadit do malinko většího květináče s novým substrátem. Dát na hodně světlé místo, ale ne na přímé sluníčko na parapet.
nasekrasnazahrada: Výsev bazalky
Bazalka je v letních měsících žádanou bylinkou. Vyplatí se proto vysévat ji tak, abyste měli stále k dispozici čerstvé listy. Každé 3–4 týdny vysejte do 10cm květináčů po 15 semenech, lehce je přitlačte a opatrně zalijte. Až do vzejití květináče stiňte a půdu udržujte vlhkou.
Rada z rubriky Co je důležité v červnu

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
garten: Bazalka (Ocimum) je rod rostlin z čeledi hluchavkovitých. Zahrnuje přibližně 60 druhů. Většina je rozšířena v Africe a Jižní Americe, několik druhů se však pěstuje po celém světě. Lidé využívají pro různé účely nejméně 7 druhů.
Citace z http://cs.wikipedia.org/wiki/Bazalka

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
cz
Bazalka (Ocimum)
Bazalka (Ocimum)
cz
Bazalka - květ (Ocimum)
Bazalka - květ (Ocimum)
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
Vladimír Vytásek: Myslím si že to bude přemokřením substrátu, stalo se mi to v minulosti u vytrvalé bazalky posvátné (Ocimum sanctum), která mi uhynula. Je dost těžké v zimě udržovat rovnováhu mezi teplem,světlem a vláhou. Doporučuji spíš než zalévat rosit a substrát kontrolovat např.špejlí jestli není mokrý.  Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Další informace v článcích o rostlinách
Bazalka pravá
Bazalka pravá, vonná (Ocimum basilicum) se k nám dostala v 16. století z Indie a Íránu. Dříve se u nás hodně pěstovala nejen jako léčivá a kořeninová rostlina, ale také jako okrasná rostlina do okenních truhlíků, kde byla kromě vůně vítána i její schopnost …
Vydavatelství ERA | 11.02. 2007
Aromatická bazalka Aromatická bazalka
Bylinka v roli okrasné rostliny Na seznamu oblíbených ’Magical Michael’ bylinek patří bazalce jedno z prvních míst. Kromě vůně a široké škály využití v kuchyni je příčinou její popularity i mnohotvárnost odrůd. Kromě typických „kuchyňských“ bazalek …
Ocimum selloi 'Green Pepper' - bazalka vytrvalá Ocimum selloi 'Green Pepper' - bazalka vytrvalá
Výška: 60 cm Květ: růžový Velmi populární druh poslední doby zejména v Americe s výraznou vůní a chutí připomínající zelený pepř nebo feferonky. Je používán k přípravě pokrmů také v Brazílii a Mexiku. Vhodná k přípravě salsy, polévek atd …