Marvella: Dobrý den, tak to Vám neporadím. Jen snad, že když nasadí na květy, tak by se kaktus neměl přemisťovat jinam. Ale mám takovou zkušenost, že některé mi kvetou jak o život a některé dělají s poupaty to samé. Jsou na stejném místě, starám se o všechny stejně....Marcela
bala: Vánoční kaktus mám již několik let, asi patnáct, málo ho přesazuji, ale kvete o život, vždy na jaře po zmrlých jej vynesu ven, pomalu zvykám na sluníčko a pak jej dám na přímé slunce...někde jsem četla, že na přímém sluníčku být nemá, ale já ho tam mám každoročně ...asi v půli září jej dám do pokoje, kde není více jak 18 stupňů a za chvíli nasadí poupata a kvete skoro dva měsíce...zalévám pouze dešťovou vodou a dokonce ho ani nijak nehnojím, jen občas mu dopřeji hnojivo...stalo se mi i to, že jsem jej musela přemístit na jiné místo i s poupaty a ta neopadala....nevěnuji mu nijakou zvláštní péči, tak jako mnohým jiným mým pokojovkám.....
YOS: Jsou 2 druhy kaktusů s placatými lístky, pospojované jako plný řetěz. Vánoční kaktus Schlumbergera má na listech řídké zuby. Kvete od vánoc do února. Velikonoční kaktus Rhipsalidopsis - velikonoční kaktus kvete od února do května a na okrajích listů nemá zuby, ale obloučky. Podle toho co píše Marvella si myslím, že hodně záleží na druhu a odkud rostlinka pochází. Viděla jsem v malilinkatém květináčku jednu malilinkatou větvičku vánočního kaktusu s několika květy. Nechápala jsem. Oba tyto kaktusy mají stejné požadavky, hlavně hodně světla. Po odkvětu - v době odpočinku je  potrápit, vůůůbec nezalévat až jsou listy trochu svrasklé. Kaktus si myslí, tak to je můj konec a nasadí na hodně květů. (jeden z přírodních zákonů) Vy je ještě nevidíte, ale už to má kaktus naprogramované. Když přes léto dostane trochu teploučka a papáníčka, tak se v zimě ukáže. Já jsem ten můj po odkvětu tak ostříhala, že jsem se obávala toho nejhoršího. Ne, ne, roste stále jako o závod.
Editoval YOS (07.02. 2012 18:36:24)

Všechno jde tak, jak má jít.
Claudia: Mám doma tyhle kaktusy tři (identifikací podle zoubků si troufám hádat, že dva jsou velikonoční a jeden vánoční) již několik let, ale nikdy se mi nepovedlo je přesvědčit, aby vykvetly. Princip "vyhladovění" už jsem taky zkoušela. Nevěděla jsem, že se tyhle kaktusy stříhají. Mám je zkusit "trochu upravit", i když nejsou po odkvětu?
didi: Mám vánoční kaktusy, které --všechny letním venku-- a do místnosti přenáším téměř s prvními mrazíky. U dvou se mi nepovedlo, aby vykvetly. Jsou asi metr od jižního okna,  a mají teplotu nad 20°. Třetí  mám též metr od jižního  okna, v chladné místnosti a kvete jak o život. Dva nové mám na parapetu na jižním  okně a kvetou pouze květy směrem k oknu, polovina rostliny směřující do místnosti nasadí poupata, která zaschnou a opadají. Z toho usuzuji, že potřebují kromě letnění a měsíční pauzy po přenesení do místnosti chladno  a hodně světla.
cz
Vánoční kaktus
Vánoční kaktus
cz
Vánoční kaktus
Vánoční kaktus
cz
Vánoční kaktus
Vánoční kaktus
Marvella: Dobrý den, též vánoční kaktusy letním. Pěstuji je na parapetu okna umístěného na západ. Jakmile začne prudší sluníčko, kaktusy přemisťuji ještě před letněním pryč, aby se nespálily listy. V bytě máme poměrně dost teplo a kvetou též krásně. Ale i já mám zkušenost, že mi jedna půlka kvete a druhá třeba vůbec nebo poupata opadají. Proč to tak je, tak na to jsem ještě nepřišla. Ale někdy mi připadne, že kaktus je sesazený z více různých rostlin a proto ten rozdíl v kvetení. Marcela
mária: Marcelko, prosím Ťa, aké krásky ešte pestuješ?Aj ja mám vianočné kaktusy,biely, červený a cyklámenový. Ale sú ešte malinké.Ale ten Tvoj na fotke je krásny.Ja som včera ešte zbadala na jednom nový púčik.6eby ešte raz začal kvitnúť. Majú vo zvyku ešte rozkvitnúť na Veľkú noc. Mária.
PS: ako sa tu vkladajú fotky. Dnes som sa len náhodou preklikala k tejto stránke.
cz
Vianočné kaktusy (Schlumbergera)
Vianočné kaktusy (Schlumbergera)
Claudia: Měla jsem kaktusy trochu dál od okna, tak jsem je přiblížila, co to šlo. Na okně samotném už bohužel nemám  místo (kytek moc, oken málo). Dopřeju jim letos taky letní pobyt, snad jim to dodá trochu elánu a konečně vykvetou.
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
Marvella: Dobrý den Mária, jsem spíš přes zahradu, ale doma mám zamioculcas, africké fialky, orchideje, tchýnin jazyk, draceny, yuccu, fíkusy, sporýše, kaktusy, voskovky ,palmy a i různé kytičky o kterých ani nevím jak se jmenují. Bohužel se u mě pokojovým rostlinám moc nedaří. Marcela
mária: Dobrý Marcelo. Ako čítam máš toho doma dosť. Ja mám tiež orchideje, ale napadli mi ich červce a musela som väčšinu zlikvidovať.Malo to len jednu výhodu, že sa môžu už lepšie otvárať okná.(čomu sa potešil najmä manž.)Ja samozrejme som z toho smutná. Ešte na tých čo mi ostali (phaly) oberám tie "nezbedy".
Další informace v článcích o rostlinách
Schlumbergera - vánoční kaktus Schlumbergera - vánoční kaktus
V srpnu a v září zaléváme vánoční kaktus (Schlumbergera) málo, aby se připravil na bohatou násadu květů. Nyní v době květu spotřebují rostliny hodně vody, stejně jako ostatní pokojové rostliny. Vrásčité články listů ukazují na nedostatek vody …
Schlumbergera - vánoční kaktus Schlumbergera - vánoční kaktus
Aby vánoční kaktus bohatě a dlouho kvetl… Vánoční kaktus (Schlumbergera) nasazuje obvykle už od podzimu velké množství květních poupat. Ačkoli označení „kaktus“ svádí k představě, že této v zimě kvetoucí rostlině vyhovuje sucho, schlumbergera potřebuje …