Bc. Tatiana Plešová: Passiflora - múčenka
Jej domovom je Afrika, Ázia, Austrália a Amerika. Známych je viac ako 600 druhov. Niektoré druhy Múčenky sú zapísané v Červenom zozname. Takým druhom je napr. Passiflora citrina. Ich kvety sú výrazné a nádherné. Sú veľkým lákadlom pre hmyz. Svojimi kvetmi priťahujú aj kolibríky a netopiere. Aj napriek tropickému pôvodu je možné ich doma úspešne pestovať. Passiflora kvitne druhým rokom (moja skúsenosť). Kvety však nevydržia dlho. Kvitne približne jeden deň. V lete je možné Passifloru pestovať vonku v okrasnej nádobe. Na zimu je nutné preniesť ju dnu. Po prinesení dnu je vhodné rastlinu zostrihať.
cz
Passiflora - Mučenka, slov Múčenka (Passiflora)
Passiflora - Mučenka, slov Múčenka (Passiflora)
YOS: Krásně Vám vykvetla, škoda, že rychle odkvete. Dozrají vám plody? Když ano, tak jakou barvu mají? Oranžovou? Já mám mučenku, která mi vykvetla bíle, ale tato je zajímavější.

Všechno jde tak, jak má jít.
Bc. Tatiana Plešová: Dobrý deň,
túto Múčenku som si vypestovala zo semiačka. Plody nemala. Momentálne ju mám vysadenú priamo vonku medzi ostatnými rastlinami. Bola som sklamaná, že kvety vydržali tak krátko. Každopádne je to veľmi zaujímavá rastlina.
Prajem Vám veľa úspechov v pestovaní rastliniek.
Další informace v článcích o rostlinách
Passiflora Alata - mučenka obří Passiflora - mučenka
Mučenky jsou tropické liány, které u nás můžeme pěstovat v bytech, nebo v zimních zahradách. Mučenkám nejlépe vyhovuje těžká, jílovatá zemina ze zahrádky. V kupovaných substrátech mučenky dobře rostou, ale málo nakvétají. Přesazujte je každoročně do květináče …
Passiflora - mučenka Passiflora - mučenka
Pokud hledáte opravdu nezvyklé květy, poohlédněte se mezi mučenkami (Passiflora). Obrovský sortiment odrůd je jeden z důvodů, proč tyto popínavé rostliny dobývají nádobové zahrádky. Na opěrách vytvoří kvetoucí zástěnu nebo zakryjí nevzhlednou zeď. Některé …
Passiflora - mučenka Passiflora - mučenka
Mučenky jsou charakteristické popínavým růstem a nádhernými květy různých barev. Tyto exotické krásky mohou kvést po celé léto také na venkovních prostranstvích …
Passiflora 'Lady Margaret' - mučenka  (TIP ZC CS) Passiflora - mučenka
Tuto popínavou rostlinu zná asi každý. Pochází z tropických oblastí, proto má ráda velmi světlé, vzdušné stanoviště, v létě i venkovní, kde ale teplota přes zimu nesmí klesnout pod 8 oC. Tvorbu květů podporuje občasný zpětný řez a samozřejmě dobré zásobování …
Zahradní centra CS | 29.09. 2010