Bc. Tatiana Plešová: Lavandula - Levanduľa
Levanduľa je moja veľmi obľúbená bylinka, ktorú už úspešne pestujem niekoľko rokov. Levanduľa je vždyzelený poloker, ktorý dorastá do výšky od 30 do 100 cm. Vytvára hustý "koberc", ktorý následne zakvitne fialovými kvetmi v júni až v auguste. Patrí medzi teplomilné rastliny, ktoré si vyžadujú slnečné stanovište. Nároky na pôdu: ľahká, dobre priepustná, vápenatá s dostatkom živín. Množenie: semenami, delením trsov alebo stonkovými odrezkami.
Odporúčanie: na zimu je vhodné Levanduľu zakryť čečinou alebo prípadne listami. Uchránite tak, rastlinu od zamrznutia.

Lavandula angustifolia Mill. ( Levanduľa úzkolistá)
Levanduľa úzkolistá je poloker. Táto rastlina sa vyznačuje špecifickou a príjemnou vôňou. Je domovom je západné Stredomorie. Predmetom zberu je vňať, ktorá sa používa na liečebné účely. Droga z tejto rastliny má horkú chuť. Vnútorne sa používa ako mierne sedatívum. Zvonka sa používa do kúpeľov a na obklady. Silica je súčasťou protireumatických liečiv. Levanduľa nachádza svoje uplatnenie najmä v kozmetickom priemysle. Okrem iného je to vynikajúca medonosná rastlina.
cz
Levandule slov Levanduľa (Lavandula)
Levandule slov Levanduľa (Lavandula)
cz
Levandule, slov Levanduľa (Lavandula)
Levandule, slov Levanduľa (Lavandula)
bresticova: Chcela by som sa spýtať - kde robím chybu, keď moja levanduľa kvitne veľmi slabo. Podľa obrázku zo záhradníctva by mala mať celý závoj kvetov, no tie moje majú kvietkov iba zopár. Je na slnečnom stanovišti, pôda vápenatá, ľahká, piesočnatá, trošku zlepšená kompostom. Ďakujem.
Bc. Tatiana Plešová: Dobrý deň,
podľa toho čo píšete sa o svoju Levanduľu staráte dobre. Možno je chyba v reze.  Podľa mňa od rezu veľa záleží. Radikálny rez beriem už pomaly ako jediné posledné riešenie na záchranu rastliny. Ja sa o svoju Levaduľu špeciálne nestarám. Ako hnojivo sa mi dobre osvedčilo NPK. Toto hnojivo je vhodné pre všetky rastliny. A to z toho dôvodu, že tieto 3 prvky potrebuje každá rastlina. Do pôdy pridávam aj čerstvý hnoj. Ak bývate na dedine tak nie je taký problém zohnať ho.  Levaduľu pestujem už roky. Kúpila som si ju ako malú sadenicu. Jediné čoho sa obávam je, aby nevymrzla. Tento rok som prišla o Yzop. Neviem, či som chybu nespravila v tom, že som ho na jar nepoliala alebo skrátka vymrzol. Teraz ma napadlo, že by ste mala zvoliť hnojivo, ktoré podporuje tvorbu kvetov. To by ešte podľa mňa mohlo pomôcť.
Prajem Vám veľa úspechov pri pestovaní.
Remus: Už jsem to tu jednou psal a nebudu to už opakovat: Všechno špatně! Levandule má specifické nároky, které její pěstování v Česku (i kdekoli jinde v mírném pásu), tady jsou: 1) Vláha - jak už mylně naznačuji, levandule je suchomilný stálezelený polokeřík. Moc vlhkosti ji škodí, hlavně v zimě kdy jí vyhnívají kořínky - na úkor toho potom málo kvete, pokud to teda přežije.

2) Drenáž - drenáž je pro levanduli v našich podmínkách pro zdravý rozvoj nutná (jedná se o vrstvu hrubších kamínků, ještě lépe keramzitu nebo hliněných pálených střepů - ty nejlépe odvádí spodní vlhkost a přivádí ke kořínkům kyslík - které vložíte do jámy před nasazením sazenice). Drenáž odvádí spodní vlkost, tedy kořínky nevyhnívají ani v zime.

3) Půda musí být propustná, lehce humoźní, zásadně ne však jílovitá či kyselá, nikdy nepřidávejte rašelinu nebo jíl. Naopak můžete vylehčit substrát pískem, štěrkem, nebo keramzitem - nejlépe všechno dohromady

4) Živiny - obecně vzato bylinky jako levandule - tedy aromatické, stálezelené, ze subtropického středomoří nepotřebují mnoho živin - naopak je vysloveně nesnáší. Proto nikdy nehnojte levanduli jakýmkoli průmyslově vyráběným či organickým hnojivem. Dusík, fosfor a draslík jim nemusíte v 99% případech nikdy dodávat, stačí jim to co najdou v půdě. Pokud chcete lehce přihnojit tak sáhněte po kravském hnoji nebo lépe po lignohumátu, ale obojí jen malinko!!! Hnojiva na květ nikdy nepoužívejte, protože obsahují velké množství dusíku, a ten nemají, jak jsem již řekl, rády.

5) Řez levandule vám bude vyholovat a nebude pěkná a nebude kvést, pokud ji však ostříháte získáte pěkný kompaktní keřík plný aromatických živin a se spoustou květů. Řežeme na jaře v březnu a po odkvětu na konci léta, nikdy neřežeme do tvrdého vyzrálého dřeva, to už nemá schopnost tolik obrážet.

6) Slunce - toho levandule potřebuje hodně, má ráda celodenní výslunní, nejlépe bez stínu a horký vzduch po celá den, jen tak bude krásně kvést a prospívat. Hodně štěstí, děvčata hmm
Editoval Remus (31.08. 2011 21:58:25)
Jan Kolman: Levanduli  ( 4 rostliny ) mám na plném slunci, ve velmi propustné zemině, bývalé navážce. Jedinou péčí je každoroční sestříhání letorostů až kestarému dřevu - bezproblémově obráží. Bez sestřihu by vznikaly nevzhledné keře a stále méně by kvetly. Čmeláci, včely a motýli ji mají ve velké oblibě.
V produkčních oblastech v jižní Francii ji přece také každoročně řežou, i když strojově a jen kvetoucí letorosty.
Editoval wochozsky (01.09. 2011 15:58:04)
Remus: Jen abych doplnil, to co jsem již zmínil. Levandule se obejde i bez drenáže, ale vzniká zde riziko vyhnívání kořenového balu, proto je drenáž vhodná. Levandule vydrží i v hlinito-jílovité půdě, pokud není celoročně zamokřená, zvláště v zimě. U levandule opravdu záleží na kvalitě jejího stanoviště, zvolíte-li teplé, slunné, suché a chráněné, tak bude pěkně prospívat i v méně vhodné půdě a za nevhodné péče. Tím i narážím na předcházející příspěvek pana wochozského. Provence a podobné provincie jižní Evropy jsou podmínkami nejpřiznivější pro levanduli, tudíž nepotřebuje větší péči než odstranění květních stvolů - podmínky v ČR jsou ale o poznání jiné, a proto je potřeba pro dobrý stav a pěkný vzhled levandule přispět i svou vlastní prací.
Ještě jsem se nezmínil o tom, že různé kultivary levandule lékařské jsou různě choulostivé. Sestřih starého dřeva je rizikový pouze u zanedbaných přerostlých keřů, které nebyly řadu let zastříhávané - tedy si vytvořily něco jako dřevnatý nadzemní kmínek, toto staré dřevo je téměř neschopné obrazit, ale i zázraky se dějí. Někdo doporučuje levanduli seříznout 5 cm nad zemí, prý zaručeně obrazí. Já mám jiné zkušenosti, a proto bych vám to nedoporučoval.

Přeju všem mnoho krásných voňavých levandulových keřů smile
Remus:

Ivasek ze statku napsal(a):

Vůbec mi nevykvetla...čím to může být? Ivka:(

Může být víc důvodů:

1) Máte moc úživnou půdu nebo kyselou
2) Moc jste levanduli pohnojila (hnojit by se neměla vůbec)
3) Neprovedla jste jarní či podzimní sestřih
4) Přes zimu jí vyhnily kořínky - máte moc těžkou půdu

řešení na:

1) tady vám obvykle nic nepomůže, leda ochudit půdu o minerály, či ji uplně nahradit směsí hlíny, kamení a písku, v případě kyselé půdy dodejte vápno
2) přestat s hnojením v blízkosti levandule
3) provést zpětný řez a podpořit zároveň kompaktnost
4) přesadit levanduli na místo s drenáží ze střepů z pálené hlíny (ideálně) a namíchat hlínu s pískem a štěrkem

*5) jakmile se levandule chytne, tak ji nikdy nezalévejte, když tak budete činit sice poroste, ale bude vytahovat, žloutnout a nebude kvést, přes zimu vymrzne.

Editoval Remus (17.09. 2011 10:11:49)
dali1: Levandule je na živiny nenáročná, hlavně se nesmí zbytečně moc zalévat  stejně jako ostatní bylinky. Svou přehnanou péčí- závlahou jsem už o pár druhů přišla.
facebook: Růžena Mikulova Levandulová semínka se koupí,tak by to určitě šlo. Já je jednou zkusila, ale nepovedlo se. Buď jsem udělala něco špatně, nebo nebyla semínka moc kvalitní,ale určitě to musí jít,když se prodávají.

Monika Hasenöhrlová Také mi semínka nevzešla a taky nevim,kde jsem udělala chybu

Dagmara Petrli levandule se vysévá sama, není v tom problém. Po dozrání semen vysít, založit do stínu a udržovat vlhké. Mě klíčí levandule všude po zahradě, nestihla jsem ji včas ostříhat.

Jaroslava Marková vysévám v zimě, abych se neflákala, v červenci možno přesazovat

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Vladimír Vytásek: Je docela  možné že semena levandule koupená v obchodě špatným skladováním ztratila klíčivost, Vysévám semena na podzim ihned po dozrání na rostlině  do volné půdy a na jaře mám plno mladých sazeniček. Pokud semena různých léčivek neseji z nějakých důvodů na podzim tak je skladuji v chladničce kde klíčivost vydrží déle až do jara .

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
nefertiti7: Levanduľa je krásna a moja obľúbená rastlina a preto nesmie chýbať ani na mojom záhone. Podelím sa s Vami o moje poznatky a rady. Vypestovala som si ju zo semienka. Do substrátu ( priepustného ) som vysiala na riedko semená, porosila, zakryla fóliou a čakala. Podarilo sa. Vyrástli mi malé rastlinky, ktoré som v štádiu 2 pravých listov presádzala do kvetináčikov. Nádherne zahustili a a už v ďalšom roku aj kvitli.  Mám ich v záhone , kde svieti celý deň slnko, pôdu máme piesočnatú, takže ideálne pre bylinky a suchomilné trvalky a skalničky. premokrenie nehrozí, keďže je tu piesok, po ol hodine nie je vidno, že pršalo. Nehnojím. Zalievam, keď je extrémne sucho. režem po odkvitnutí, nie do dreva, počas rastu robím nejaké kozmetické drobné úpravy. A na zimu prikrývam, nakoľko nemáme v zime veľa snehu ale mrazy riadne. Záhon mám upravený textíliou a kôrou.
cz
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
Levandule lékařská (Lavandula angustifolia)
Další informace v článcích o rostlinách
Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule lékařská Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule lékařská
Stálezelená bohatě větvená trvalka s hustými hrozny vonných, jasně modrých květů, které se objevují v létě. Listy jsou úzké, aromatické …
Lavandula angustifolia 'Nana Alba' - levandule lékařská (READERS DIGEST VÝBĚR) Lavandula angustifolia 'Nana Alba' - levandule lékařská
Existuje několik kompaktních kultivarů levandule lékařské, ale většina z nich včetně fialově kvetoucí odrůdy ‘Hidcote’ dorůstá alespoň 45 cm výšky. Odrůda ‘Nana Alba’ je obzvlášť hezká, s krátkými klásky bílých květů, které se objevují nad vonnými …
Lavandula angustifolia 'Blue Scent' - levandule úzkolistá Lavandula angustifolia 'Blue Scent' - levandule úzkolistá
Novější odrůda levandule s kompaktnějším růstem a stříbrnějším olistěním. Květy sytě modré, kvete od června do poloviny srpna …