katkastill: Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda můžu levanduli pěstovat také v květináči na terase? Mám velký květináč, sesadila jsem tam 3 malé levandulky do zahradního substrátu a na dno dala písek jako drenáž. Slunce tam jde ale jen ráno a do večera je toto místo už ve stínu...  Co s levandulí pak na zimu? Děkuji za rady.
zviratkova: Levandule vyžaduje větší nádobu. Je sice mrazuvzdorná, ale jen tak by určitě nepřežila, pokud se nějak nezabalí, nepřikryje chvojím, tak by asi bylo lepší někam rostlinku přenést do světla a chladna kolem cca 5-8 stupňů. Potřebují drenáž a propustnoupísčitou půdu. Nejlépe slunné stanoviště.
Erich Seemann: Pri nedostatku slnka, rastlina nebude kvitnúť alebo len veľmi málo. Rastlinky budú slabé. Vyžaduje skôr chudobné pôdy, dobre piepustné až piesočnaté, žiadne hnojenie, vodu primerane, skôr suchý substrát. Je to síce veľmi odolná rastlina, čo sa týka mrazov ale je na ne tiež náchylná, čiže prikryť ju musíte, najmä vtedy ak sa pestuje v nádobe. Najlepšie ju vložiť ešte do ďalšieho veľkého črepníka, bedničky a okolo vystlať slamou alebo senom, textíliou, bublinkovou fóliou alebo polystyrénom.

Rostlinky.cz - pěstiteli oblíbený katalog zásilkové služby rostlin
Alena: Dobrý den všem, minulý týden jsem koupila v Lídlu levanduli a včera jsem zjistila, že mi nějak "uhnívá", dá se to nějak zachránit? Stonky vadnou a odcházejí. V obchodě jsem si toho nevšimla, ale je nejspíš hodně zalévaná, ne-li přelévaná. Na stonkách jsou takové bílé skvrnky, asi plíseň - viz.foto.
cz
Levandule zakoupená v Lídlu (Lavandula)
Levandule zakoupená v Lídlu (Lavandula)
bresticova: No nevyzerá to nádejne. Podľa môjho názoru je to pleseň, ktorá vznikla prepolievaním. Ak chytíte jednu stonku, je už určite tak odhnitá, že ju ľahko vytiahnete z pôdy. Keďže je pleseň tesne nad povrchom pôdy, ani zostrihanie by nepomohlo. Ja by som si kúpila novú rastlinku.
facebook: Jaroslava Marková V každém bývalém okresním městě je Státní rostlinolékařská správa, téměř vždy tam je funkce diagnostika, kde lze ze zákona zdarma získat podobné informace. Podle mne už rostlina spotřebovala živiny z tzv. přepravního substrátu, ve kterém jsou všechny rostliny v supermarketech prodávány. Občas jsou někde v koutě vidět stojany s kytkami, které nebyly včas prodány a v podstatě umřely hlady a pobytem v pološeru obchoďáku, je celkem přesně spočítána životnost rostlin a k tomu dávka hnojiva. Když jsou v mokru, dostaví se brzy plísně a dorazí je. Mým zákazníkům radím, když už si tam něco koupí, ať to ihned přesadí. Zdraví Mlýnec

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Alena: Děkuji, včera jsem ji hned přeadila do většího květináče s drenáží z kamínků vespod, postižená místa jsem jen očistila rukavicí, ale ráno jsem koukala že to tam je znovu. Poohlédnu se tedy po jiné rostlince, tuhle už nejspíš nezachráním... sad
Další informace v článcích o rostlinách
Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule lékařská Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule lékařská
Stálezelená bohatě větvená trvalka s hustými hrozny vonných, jasně modrých květů, které se objevují v létě. Listy jsou úzké, aromatické …
Lavandula angustifolia 'Nana Alba' - levandule lékařská (READERS DIGEST VÝBĚR) Lavandula angustifolia 'Nana Alba' - levandule lékařská
Existuje několik kompaktních kultivarů levandule lékařské, ale většina z nich včetně fialově kvetoucí odrůdy ‘Hidcote’ dorůstá alespoň 45 cm výšky. Odrůda ‘Nana Alba’ je obzvlášť hezká, s krátkými klásky bílých květů, které se objevují nad vonnými …
Lavandula angustifolia 'Blue Scent' - levandule úzkolistá Lavandula angustifolia 'Blue Scent' - levandule úzkolistá
Novější odrůda levandule s kompaktnějším růstem a stříbrnějším olistěním. Květy sytě modré, kvete od června do poloviny srpna …
Lavandula angustifolia 'Hidcote' - levandule lékařská Lavandula angustifolia 'Hidcote' - levandule lékařská
Kdo jednou navštíví francouzskou Provence v létě, jistě se mu nesmazatelně vryjí do paměti temně fialová pole plná levandulí. Tamní kolorit našince natolik nadchne, že se začne pídit po tom, zda si u nás může vytvořit něco podobného – i když v menším …
Lavandula angustifolia 'Aromatico' - levandule lékařská (CALENDAR-COLORS) Lavandula angustifolia 'Aromatico' - levandule lékařská
Velmi oblíbená a krásně vonící trvalka módního středomořského stylu. Odrůda Aromatico se vyznačuje pravidelným tvarem rostliny, velikými květy a vysokým obsahem vonných silic …
Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule (CALENDAR-COLORS) Lavandula angustifolia 'Hidcote Blue' - levandule
Oblíbená stálezelená bohatě větvená trvalka. Je velmi atraktivní svými tmavě modrými květy a stříbrě šedými listy …
Lavandula x intermedia 'Edelweiss' - levandule Lavandula x intermedia 'Edelweiss' - levandule
Výška: až 90cm Květ: bílý, VII. - IX. Vůně: silná, nasládlá a příjemná …