Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,
v létě jsme byli na dovolené v Řecku, kde jsem narazili na tento krásný keř. Snažili jsme se po návratu domů zjistit, o jaký keř se jedná, ale zatím bezvýsledně. V žádné encyklopedii jsme na něj dosud nenarazili. Poradíte nám?
216-ker.jpg

Moc Vám děkuji a jsem s pozdravem AJ

Příspěvek zaslán mailem na garten.cz
janko39: Dobrý den - napište mi,z které lokality v Řecku snímek pochází,přibližné datum vašeho pobytu+ jiné údaje,např. je-li to keř  rostoucí ve volné přírodě,nebo keř parkový a j.Protože do Řecka rád s manželkou jezdíme , snažím se vždy zajímavé rostliny vyfotografovat a následně určit.Většinou se mi to daří,ale musím si k tomu vypůjčit příslušnou literaturu.Také v tomto případě si budu muset uvedené knihy vypůjčit a nějakou dobu to potrvá,tak prosím trpělivost.
AJA: Dobrý den, na keř jsme narazili na ostrově Rhodos, konkrétně v Afandou. Byli jsme tam na přelomu srpna a září. Tento keř byl na zahradě u jednoho domu, takže předpokládám, že to bude parkový keř. Byl vysoký až 3 m. Pokud něco zjistíte, budu moc ráda. Díky moc. smile
YOS: Evi jste fakt dobrá. Keř znám, vyfotila jsem si ho ve Španělsku, ale já bych ho nepoznala. Až jsem četla od Vás název keře, zdálo se mi to neuvěřitelné. Tento smysl zřejmě nemám dosti vyvinutý big_smile. Pro porovnání posílám moji fotku.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Thevecie peruánská, žlutý oleandr (Thevetia peruviana)
Thevecie peruánská, žlutý oleandr (Thevetia peruviana)
cz
Žlutý oleandr - plod (Thevetia peruviana)
Žlutý oleandr - plod (Thevetia peruviana)
Eva N E: Ano,YOS,to je ono.Pridala jsem detail kvetu,ale je asi moc zblizka.Zkousela jsem zmensit fotku.To semeno je take spravne.Zkusila jste ho zasadit?Ja vse co prinesu zkousim i vypestovat.Tyhle semena mi vyklicily vsechny.U mne je ale ten problem,ze kazdy rok jezdim na nekolik mesicu do CR a nema mi to tady kdo zalivat.Tedy on by mel,ale nema ke kvetinam vztah,takze mi kazdy rok spousta kvetin zajde,ale aspon to mam kam davat wink Co muzu,vezmu domu mamince ,nebo svagrove.Tyhle jsem vezla loni,jsem zvedava,jestli pres zimu vydrzely.
YOS: Evi, jsme na tom úplně stejně. Já jsem 3 měsíce taky mimo moje zahrádky. Moje první cesta, když se vrátíme je, jít do zahrádky podívat se jak se o ni příroda postarala a co nevého pro mne přichystala. Vloni mi vyrostl 1,5m vysoký bodlák a mě se líbil. Měl krásnou siluetu i kvítka. Taky si beru z dovolených semínka nebo řízky a zkouším pěstovat. Pecku žlutého oleandru jsem si dovezla z Mexika. Pecka ležela na břehu, ale žádný keř jsem neviděla. Rostl na skále, kam nebylo ze spodu vidět. Pecka rychle vyklíčila a vyhodila dva kmínky. Nikde jsem nemohla zjistit jak se rostlinka jmenuje. Trápila jsem tuto rostlinku asi 3 roky. 1x vykvetla. V zimě byla vždy napadená oranžovými červci - moc teplo a nedostatek vzdušné vlhkosti.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Žlutý oleandr - vypěstovala ze semínka z Mexika (Thevetia peruviana)
Žlutý oleandr - vypěstovala ze semínka z Mexika (Thevetia peruviana)
cz
Žlutý olenadr - poupě (Thevetia peruviana)
Žlutý olenadr - poupě (Thevetia peruviana)