Ing. Miloš Krump: Muj pěstitelský začátek v pěstování lilií

Klíčení semen lilií
Semena lilií klíčí dvěma různými způsoby a to pod zemí (hypogeicky), nebo nad zemí (epigeicky). Hypogeické klíčení vypadá jako opožděné, poněvadž se nejprve formuluje kořínek s drobnou cibulkou na konci a teprve potom nadzemní část. Při epigeickém klíčení semen se vyvíjí nadzemní část již v prvním roce po výsevu. Semena klíčící hypogeicky by se měla vysévat na konci léta či na podzim a epigeicky klíčící druhy na jaře. Hypogeicky klíčí například Lilium phylippinense.

Výsadba lilií
Výsadbu lilií lze provádět jak na jaře tak na podzim. Na jaře vysazuji koupené nové odrůdy lilií.
Do volné půdy je vysazuji asi 10 až 15 cm hluboko, ovšem záleží na velikosti cibule. Obecně se udává, že hloubka výsadby by měla odpovídat dva a půl násobku délky cibule. Jako drenáž využívám říční písek, který přidávám pod každou cibuli.
Do nádob je vysazuji asi 8 až 10 cm hluboko, na dno nádoby dávám asi 1, 5 až 2 cm hrubého písku, jako substrát využívám svou kompostovou zeminu.
Editoval krumpold (04.02. 2014 20:54:28)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Lilie - směs (Lilium)
Lilie - směs (Lilium)
cz
Lilie - směs (Lilium)
Lilie - směs (Lilium)
cz
Lilie - směs (Lilium)
Lilie - směs (Lilium)
cz
Lilie - směs (Lilium)
Lilie - směs (Lilium)
cz
Lilie - směs (Lilium)
Lilie - směs (Lilium)
cz
Lilie - směs (Lilium x sp)
cz
Ing. Miloš Krump: Záplava květů lilií - zeleninové záhony se proměnily v záhony lilií
Editoval krumpold (06.09. 2011 11:43:24)

cz
Lilie (Lilium x sp)
Lilie (Lilium x sp)
cz
Lilie (Lilium x sp)
Lilie (Lilium x sp)
cz
Lilie (Lilium x sp)
Lilie (Lilium x sp)
cz
Lilie - Mé novinky pro rok 2009 (Lilium x sp)
Lilie - Mé novinky pro rok 2009 (Lilium x sp)
cz
Lilie - novinky za rok 2008 (Lilium x sp)
Lilie - novinky za rok 2008 (Lilium x sp)
cz
Lilie - voňavé orientpety (Lilium x sp)
Lilie - voňavé orientpety (Lilium x sp)
cz
Lilie - záhonky v plné květu (Lilium x sp)
Lilie - záhonky v plné květu (Lilium x sp)
cz
Lilie - žlutý orientpet Yelloween (Lilium x sp)
Lilie - žlutý orientpet Yelloween (Lilium x sp)
Ing. Miloš Krump: Novinky pro roky 2010 a 2011 (omlouvám se ale co se týče roku 2010 mám méně fotek, poněvadž v době květu lilií jsem byl na zahraniční dovolené)

cz
Lilie (Lilium x sp)
Lilie (Lilium x sp)
cz
Lilie (Lilium x sp)
Lilie (Lilium x sp)
cz
Lilie - v pozadí novinky za ročník 2010 a 2011 (Lilium x sp)
Lilie - v pozadí novinky za ročník 2010 a 2011 (Lilium x sp)
bala: Tak to je překrásná podívaná......:-))))))
Ing. Miloš Krump: Marie Farova - letos jsem sázel asi 50 kusu, lilie nechávám přes zimu venku,  pouze orientální a orientpety pres zimu vyndavám a uskladňuji je ve sklepě, co se týče samotného přesazování tak to provádím 1x za 3 roky kdy lilie přesazuji do nové půdy.

jituška: Krumpold, já zírám a nemůžu se pořád vynadívat na tu Vaši nádheru, měla by Vás navštívit redakce NAŠE KRASNÁ ZAHRADA a nafotit tu Vaši nádheru a sepsát s Vámi článek, určitě by potěšily nespočet čtenářů.....
Ing. Miloš Krump: To by asi mohli, ale až zase příští rok i když na podzim je take co vidět, je to skutečně tak a co se týče Naší krasné zahrady, neodebírám jej ale kupuji každý měsíc, ještě sem se nedostal k předplatnému, ale k velikému mému zájmu teď momentálně nestíhám číst odborný tisk (odebírám Zahrádkáře, a odborný tisk o životním prostředí asi 4 časopisy nevím jestli je mohu jmenovat)

Letos jsem si nařízkoval asi 300  chryzantém tak ted se budu těšit na podzimní barevnou paletu květů.

jituška: Krumpold i já se už nemohu dočkat těch chryzantém,mám je také velice ráda,ale bohužel jsem při stěhování loni na podzim přišla,protože jsem je včas nedala do země.Stěhování nábytku mě nedalo takovou práci,jako honem dát alespoň trosku dohromady zpustlou zahradu a zasázet vše,co jsem měla na bývalé pronajaté zahrádce.