janko39: Poznatek k přezimování této rostliny : Před lety jsem dostal semena,vypěstoval a rozdal spoustu semenáčků. První zimu přezimovaly bez problémů. Protože jsem chtěl vyzkoušet její údajné povzbuzující účinky.chtěl jsem ji nechat nejdříve narůst,rozdělit a část kořenů zužitkovat.
  Bohužel - druhou zimu nepřežila. Ne však proto,že by zmrzla,ale do jara ji sežrali nějací hlodavci,buď myši, hryzci,nebo zajíci.Zmizely celé podzemní části,nezůstal jediný kořínek.Proto případným pěstitelům doporučuji : venkovní přezimování ano,ale je nutná ochrana proti hlodavcům.
janko39: Určitým řešením by mohlo být zasazení hlízek Codonopsis do plastového květináče o průměru 10 - 13 cm,který má ve dně více otvorů.

Na dno bych dal drenáž z oblázků, nebo keramzitu o zrnění 8 - 10 mm, na to vrstvičku písku, jako drenáž. Pak do kvalitní propustné zeminy bych zasadil hlízky Codonopsis. Květináč bych nahoře zakryl drátěným pletivem z nekorodujícího materiálu ( měď, nerez, velikost ok síta cca 5 mm ).
  Kořínky rostliny by mezi oblázky a otvory ve dně květináče mohly volně pronikat, rašící výhony, které v době rašení jsou velmi tenké, by zase pronikaly skrz očka drátěné sítě.
  Prvním rokem by rostliny mohly růst na záhoně bez uvedené ochrany - ta by pak připadala v úvahu na podzim pro bezpečné přezimování.

Možná si někdo položí otázku, proč jsem své rostliny ( viz mou předchozí stať o Codonopsis ) nezabezpečil tímto způsobem už tenkrát ? Odpovídám : Tehdy jsem netušil, že hlodavcům tak chutnají a čeho jsou schopni.  Od té doby jsem se o ochraně a pěstování vzácnějších rostlin hodně poučil.
YOS:

janko39 napsal(a):

Určitým řešením by mohlo být zasazení hlízek Codonopsis do plastového květináče o průměru 10 - 13 cm,který má ve dně více otvorů.

Na dno bych dal drenáž z oblázků, nebo keramzitu o zrnění 8 - 10 mm, na to vrstvičku písku, jako drenáž. Pak do kvalitní propustné zeminy bych zasadil hlízky Codonopsis. Květináč bych nahoře zakryl drátěným pletivem z nekorodujícího materiálu ( měď, nerez, velikost ok síta cca 5 mm ).
  Kořínky rostliny by mezi oblázky a otvory ve dně květináče mohly volně pronikat, rašící výhony, které v době rašení jsou velmi tenké, by zase pronikaly skrz očka drátěné sítě.
  Prvním rokem by rostliny mohly růst na záhoně bez uvedené ochrany - ta by pak připadala v úvahu na podzim pro bezpečné přezimování.

Možná si někdo položí otázku, proč jsem své rostliny ( viz mou předchozí stať o Codonopsis ) nezabezpečil tímto způsobem už tenkrát ? Odpovídám : Tehdy jsem netušil, že hlodavcům tak chutnají a čeho jsou schopni.  Od té doby jsem se o ochraně a pěstování vzácnějších rostlin hodně poučil.

Není možné, že kořeny umrzly??? Je tato teplomilná rostlina opravdu tak otužilá???  Na internetu se různí a v žádné knize jsem ji nenašla.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vladimír Vytásek: Pazvonek Codonopsis pilosula  a spoustu jiných léčivek mi také požrali hraboší proto nyní dávám do země plastové kalfasi,prodávají se buď hranaté nebo kulaté do ktrých vrtačkou vyvrtám  centimetrové otvory co nejvíc dám drenáž a tyto nádoby zakopu do země a v nich pěstuji léčivky,které chutnají hrabošům. Je lépe kvůli rovnováze ,aby nedošlo k vyschnutí nebo přemokření volit nádoby větší,alespoň 60 litrové do kterých se dá zasadit i více rostlin. Pro YOS  kořeny určitě nevymrzly, než se na mou zahradu dostali hraboši tak jsem měl 6 let klid a kořeny přežili i holomrazy bez sněhu. Bydlím na severní Moravě.   Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Další informace v článcích o rostlinách
Codonopsis pilosula - pazvonek Dang šen (TIP ZC CS) Codonopsis pilosula - pazvonek Dang šen
Pazvonek Dangšen je vytrvalá liana dorůstající délky 2 – 3 metry. Má masivní kořen. Zabarvením a vůní připomíná známější ženšen. Není příliš náročná na stanoviště a v našich podmínkách bez problému přezimuje …
Zahradní centra CS | 27.11. 2008