Estella: Dobrý den,
potřebovala bych poradit s mojí lípou, sázela jsem jí na jaře 2010 už první léto byly listy nějáké pokroucené, ale říkala jsem si že je to tím,že je nově zasazená. Letos už bych se chtěla zeptat na váš názor. Listy se začali kroutit už začátkem léta a takhle teď vypadá. Vrcholové listy už vůbec nemá a ostatní jsou něčím napadené. Prosím poraďte jak se o ní postarat a čím a kdy jí ošetřit. Všem předem moc děkuji, nerada bych o ní přišla.
cz
Lípa - napadený stromek (Tilia)
Lípa - napadený stromek (Tilia)
cz
Lípa - poškozené listy (Tilia)
Lípa - poškozené listy (Tilia)
Estella: YOS - Já myslela, že  lípy vlhkou půdu celkem tolerují, když se často vysazují na hráze rybníků. "Zvířátka" po ní určitě žádná nelezla. U nás pře léto dost pršelo, tak jsem měla podezření spíš na nějakou houbovou chorobu.

wochozky - Nedostatkem důsíku určitě netrpí. Spíš přebytkem. Ještě před 4 roky se tam dost intenzivně pásli koně.
Jan Kolman: Netvrdil jsem, že je chorobný stav lípy způsoben nedostatkem dusíku.To, že na místě, kde je vysazena Vaše lípa, se před 4 roky pásli koně, ještě neznamená, že je tam dusík teď - dusík se celkem rychle splavuje do spodních vrstev, nebo je působením denitrifikačních bakterií přeměněn a ve fomě čpavku nebo kysličníků dusíku vyloučen do ovzduší.
Pro letošní vegetaci už dusík nemá význam, i kdyby tam byl -  dusíkatými hnojivy se ostatně nemá hnojit po začátku července, aby dobře vyzrávaly hlavně konce letorostů. K tomu naopak napomáhá draslík.
Redukce korunky by mohla pomoci omezit výpar vody a  vytvořit náhradní pupeny pro příští rok, přihnojení dusíkatým hnojivem na jaře,spolu se zálivkou, nastartovat růst.
Nikdo Vás ale k přijetí rad nenutí.
Editoval wochozsky (05.10. 2011 15:46:21)
Estella: YOS - Pole jsou relativně daleko (cca vic jak 100m) chemikálie ale vyloučit nemůžu. Lípa je cca 5m od sousedova plotu, ale od jeho domu je severním směrem, tak že by mu vadit neměla kromě listí v daleké budoucnosti. Mohu se zkusit nenápadně optat, do teď jsme ale měli se sousedem dobré vztahy. Ale já mám v povaze myslet si o lidech to nejlepší ...

wochozky - nechtěla jsem se vás svou odpovědí nijak dotknout. Ale pozemek byl součástí malého výběhu u stáje kde se koně dost intenzivně pohybovali. A já vždy považovala hnůj za dlouhodobý zdroj dusíku, asi nesprávně. I když asi máte pravdu v tom, že řezat se mi moc nechce, pupeny i na koncích větviček jsou vitální.

Jsem vděčná za všechny rady, a kdybch si mylela, že všechno vím, rozhodně bych se zde nedotazoval. Ještě jednou děuji.
YOS: Už to asi mám. Zkuste si zadat do google Eotetranychus tiliarum. Je to sviluška, která není na listech skoro vidět. Začne řádit až začne teplo a to by odpovídalo. Dospěláci přezimují v kůře kolem dolní části kmene stromů nebo kůlů v blízkém okolí. Taky ve vrchní části půdy pod listím. Na jaře nalepte na kmen stromu lepící pásky k tomuto účelu, které se dají koupit v zahradnictví. Existuje prý nějaký organický olej, ale ten já neznám. Možná nám někdo poradí čím lze dolní část kmene natřít, aby ty potvůrky nemohli vylést do koruny stromu.

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Tilia cordata 'Winter orange' - lípa srdčitá Tilia cordata 'Winter Orange' - lípa srdčitá
Když se řekne lípa, většinou se nám vybaví velikánský strom na osluněné návsi českého a slovenského venkova nebo v širokém městském stromořadí. Navíc je to náš národní strom, který nabízí hojnost květů, které jsou pro člověka léčivé a pro včely …
Tilia x euchlora - lípa zelená Tilia x euchlora - lípa zelená
Jméno: lípa zelená, l. krymská Synonyma: T. europaea var. dasystyla, T. europaea ´Euchlora´ Čeleď: Tiliaceae Domovina/původ: Krym, kříženec T. cordata x T. dasystyla. Vzrůst: Velký strom s vysoko zaoblenou, kulovitou až vejčitou korunou širokou 15 až 20 m a převisajícími …
Tilia platyphyllos 'Zelzate' - lípa velkolistá Tilia platyphyllos 'Zelzate' - lípa velkolistá
Pomalu rostoucí odrůda lípy s kompaktní kulovitou korunou. Květy světle žluté, silně vonné. Lípa vhodná pro výsadbu alejí a do menších zahradních a parkových úprav …
Tilia cordata 'Greenspire' - lípa srdčitá Tilia cordata 'Greenspire' - lípa srdčitá
Pomaleji rostoucí odrůda lípy s úzce vejčitou, hustou korunou. Vhodná pro výsadbu stromořadí v méně prostorných ulicích. Květy světle žluté, silně až omamně vonné …
Tilia americana - lípa americká Tilia americana - lípa americká
T. americana L. (syn.: T. canadensis Michx., T. latifolia Salisb.), l. americká; stromy do 40 m vysoké, letorosty zelené a lysé; listy široce vejčité až téměř okrouhlé, 6–20 cm, náhle zašpičatělé, báze srdčitá až uťatá, hrubě pilovité, na rubu světlejší …
Computer Press, a.s. | 24.09. 2007
Tilia cordata - lípa malolistá Tilia cordata - lípa malolistá
Jméno: lípa malolistá, l. zimní Synonyma: T. parviflora, T. ulmifolia Čeleď: Tiliaceae Domovina/původ: Evropa. Vzrůst: Statný strom s široce rozložitými větvemi a nepravidelným, hustým zavětvením, až 25 m vysoký. Listy opadavé, asymetricky srdčité, ostře zoubkované …
Zilia platyphyllos - lípa velkolistá Tilia platyphyllos - lípa velkolistá
Jméno: lípa velkolistá, l. letní Synonyma: T. europaea, T. grandifolia Čeleď: Tiliaceae Domovina/původ: Střední a jižní Evropa. Vzrůst: Statný strom s řídce rozložitou, široce kuželovitou, až 25 m vysokou korunou. Listy opadavé, okrouhle srdčité a zašpičatělé …