Kazi: Milí zahradničtí přátelé,
potřebovala bych poradit, co zasadit do zahrady: Chci soliter, keř nebo strom, měl by poskytnout trochu stínu a pěkného prvku. Místo je suché a slunečné (západ) a půda kvalitou nic moc, často tu fouká. Líbí se mi muchovník pro jeho květy a barvu listí. Mám ráda i katalpu - opět hlavně kvůli velkým listům.  prostor pro něj je spíš na menší zahradu (okrasná a kochací část) tak do max 5 m na šířku a max 6-8 m na výšku (raději menší).

Jaké jsou vaše zkušenosti nebo co byste případně doporučili? Hlavně ne jehličnany, ty nemám ráda:(

Díky všem
YOS: Já mám nápadů dost, ale je těžké trefit se do neznámých představ a očekávání. Např. nějaký druh svídy - Cornus, Weigela, růj vlasatá. Nádherný je buk červený, ale za hodně let dorůstá větších rozměrů. Nebo okrasné jablíčka Malus. Možná byste uvítala nějaký ovocný strom (hrušeň, jabloň) nebo ořech.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Buk červený, strom (Fagus sylvatica)
Buk červený, strom (Fagus sylvatica)
cz
Ibišek syrský, keř (Hibiscus syriacus)
Ibišek syrský, keř (Hibiscus syriacus)
cz
Okrasné jablko (Malus)
Okrasné jablko (Malus)
cz
Svída krvavá, keř, říjen (Cornus sanguinea)
Svída krvavá, keř, říjen (Cornus sanguinea)
cz
Vajgelie květnatá Variegata, keř, říjen (Weigela florida)
Vajgelie květnatá Variegata, keř, říjen (Weigela florida)
Marvella: Dobrý den, souhlasím s YOS, že nápadů je hodně, ale trefit se do vkusu, tak to už je složitější. Třeba ruj vlasatá je velmi dekorativní, ale roste poměrně hodně pomalu. Navíc je kultivarů co se týče barvy víc na výběr. YOS má na obrázku ruj přímo úžasnou! Buk červený (ale i ten klasický) je nádherný strom, ale dorůstá opravdu velikých rozměrů. Máme i červený javor, ale též je to strom velmi rozložitý a vzrostlý. Co se týče keřů, mám už hodně vzrostlé komule - budleji (když je nestříháte, stávájí se z nich mohutné keře, ale i při jarním ostříhání mám sezonní přírůstky i 2 metry). Červený kaštan (není moc náchylný na napadení klíněnkou) a též krásný vzrostlý strom....Marcela
bresticova: Myslím si, že by bolo dobré zájsť do nejakého záhradníckeho centra a poobzerať sa. Treba však aj zahradníka informovať o podmienkach. Ja by som ešte odporučila tamarišku (Tamarix). Keď sa nestrihá, dokáže narásť do slušných rozmerov. Je to vhodná drevina na veterné miesto. Dobrý vetrolam je aj orgován - šeřík. Aj jeden, aj druhý druh sú odolné, nenáročné na pôdu, nenapádajú ich škodce ani choroby.  Na výber je toho skutočne veľa.
YOS: Bresticová, Vaše rada je nad zlato, protože, i když si vymyslíte nějaký keř, tak ho nemusít sehnat.

Rose: Kazi, poohlédla bych se  po vhodných stromech  do malé zahrady.  Tyto stromy dosahují výšky do 6 m.  Uvažujete o jednom stromu či keři . Soliterní strom by  měl působit jako dominanta, a proto myslím, že záleží na jeho výběru. 

MUCHOVNÍK OVÁLNÝ– HLADKÝ - Amelanchier laevis, výška 6 m. Strom je půvabný i po opadu listů.
KATALPA TRUBAČOVITÁ - Catalpa bignonioides. Zvolila bych pouze její zakrslou formu ‘Nana‘. Má kulovitou korunu, nekvete, její ozdobou jsou krásné velké listy, výška  4-5 m, sázíme do propustné, humózní půdy na chráněném a slunném stanovišti. Po vysazení je nutno stromy dobře přikolíkovat alespoň na dva - tři roky.
RHUS TYPHINA - škumpa ocetná, vyš.až 4 m, pěstujeme na slunci; není náročná. Je však jedovatá.
MAGNOLIA STELLATA - magnólie hvězdovitá (šácholan hvězdovitý) Pomalu rostoucí keř, výš.až 4 m .
HRUŠEŇ VRBOLISTÁ - Pyrus salicifolia odrůda ‘Pendula‘, převislé větve ,  výška 4 - 6 m. Slunce, nenáročná na půdu. ( časopis Naše krásná zahrada březen 2011)
JABLOŇ MNOHOKVĚTÁ - Malus floribunda .  1) strom s krátkým kmenem a rozkladitou korunou, výška 5–9 m,    2) rozkladitý kulovitý keř,  výška 5 m.
AKÁT  - Robinia pseudoacacia "FRISIA", listy až zlaté, výška 5-8m, snáší sucho, větve jsou místy trnité, možno tvarovat řezem.

Inspiraci můžete hledat i na těchto stránkách:

Do malého prostoru bych nedala  stromy
- hodně trnité neb ostnité stromy (např. hloh, cesmína),
- z jejichž  květů kape lepkavý nektar  (např.lípa) atd.
Editoval Rose (08.10. 2011 19:55:11)
bala: Zdarvím všechny...
Muchovník mám zasazen druhým rokem, vždy mi kvete, plody ještě nečekám, protože po dvou letech je ještě brzy,  jen, na jaře se zazelená, vykvete ale později opadají jak květy, tak i listy a přes léto je bez listů / i když ho zalévám, jelikož máme dosti sucho / potom znovu nasadí pupeny...:-(((
tulipánek: Přemýšlíme o výsadbě stromku, který by měl mít funkci okrasnou a částečně přistinovat. Na ono stanoviště od rána cca do 12 hodin jde přímé slunce a není moc chráněné před větrem. Líbil by se nám stromek s kulovitou korunou na kmínku nebo i nějaký převislý. Poradíte prosím nějaký vhodný ?Jen potřebujeme, aby byl max tak 2,5 metrový.
YOS: Tulipánek, myslíte opravdu 2,5m vysoký??? Od přírody tak malý stromek snad ani neexistuje, jen nějaké zákrsky nebo kultivary nebo upravovat střiháním. Dříny, třešně - sakura, hrušně, jabloně. Další možnosti - odrůdy platanu, lípy nebo vrb, kterým se na jaře sestřihne celá koruna. Lze si vybrat i z keřů, které se dají tvarovat do stromků např. líska obecná. Viděla jsem pěkný stromek kultivar 'Indian Summer' - trubač křížený Campsis tagliabuana. Teď záleží co si přejete. Zda stálezelený nebo opadavý, kvetoucí na jaře nebo v létě, jedlé plody nebo pro ptáky. Jakou máte půdu, zda více suchou, těžkou atd.

Vladimír Vytásek: Výborná je převislá forma moruše bílé, když dozrává ovoce tak si tam člověk pod ní vleze a nevadí mu ani slunce ani déšť.  Je to stromek okrasný a užitečný. Navíc roste v každé půdě a netrpí žádnými škůdci.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
tulipánek: Ano uvažovali jsme o moruši, zmarličníku, převislé bříze, katalpě. Nakonec jsme vyjeli do zahradnictví a vybrali nízký stromek - Magnolia denudata. Asi se úplně nehodí na původně zamýšlené místo, ale neodolali jsme. Měla by kvést žlutě, tak snad se jí u nás bude dařit, už se těšíme na jaro.smile