YOS: Vypadá to na nějakou plíseň. Zkušenosti nemám, jen dedukuji, že mu buď byla zima, nebo stojí v průvanu. Jsou napadeny jen 2 listy, které jsou mimo rohovou ochranu. Já bych napadené části odstřihla. Ale pozor na jedovaté, bílé mléko. Vemte si rukavice a dejte hlavu na stranu, aby Vám toto mléko nepotřísnilo obličej. Držím palce.

Všechno jde tak, jak má jít.
Jan Kolman: Mně to připadá jako popálení od slunce, i když samozřejmě nevím, jak blízko a jak dlouho byl u skla. Zatím bych nic neřezal - počkal bych, jak si s tím rostlina poradí. Pokud by to zbarvení do jara nepřešlo a z estetických důvodů jste pohled na takto zbarvenou kytku neustála, na seříznutí budete mít dost času na jaře.
julieee: Moc Vám děkuji, kaktus již další den zmodral nakolik, že bylo i pozdě něco uříznout sad Ještě jsem slyšela něco o protiplísnových přípravcích, ale nemám zkušenost a ještě se bojím to aplikovat doma, kde mám malé dítě.sad ?

Jinak na přímém slunci bohužel není, zkusila jsem ho dát do vedlejší teplejší místnosti, ale ani tam se nic nelepší.
YOS: Julieee, žádné jedy bych v bytě nepoužívala. Uřízněte vše co vypadá jinak jak má a uvidíte v únoru-březnu. Teď Vám stejně neporoste, protože vše se chystá k odpočinku, takže zaléváme méně. Zkontrolovala bych, zda není zarostlá odtoková díra v květináči. Píchněte ze spodu květináče tužku nebo něco podobného a uvidíte, zda ucítíte odpor. Možná budete potřebovat pomoc. Tlačte, až se vytvoří volný prostor, kudy bude odtékat přebytková voda. Samozřejmě nehnojit. Přeji, aby se uzdravil.
Došlo mi, že se musí řezná rána ošetřit nějakým popelem (i z cigaret), jinak by mohl vykrvácet.
Editoval YOS (15.10. 2011 19:46:32)

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Schlumbergera - vánoční kaktus Schlumbergera - vánoční kaktus
V srpnu a v září zaléváme vánoční kaktus (Schlumbergera) málo, aby se připravil na bohatou násadu květů. Nyní v době květu spotřebují rostliny hodně vody, stejně jako ostatní pokojové rostliny. Vrásčité články listů ukazují na nedostatek vody …
Schlumbergera - vánoční kaktus Schlumbergera - vánoční kaktus
Aby vánoční kaktus bohatě a dlouho kvetl… Vánoční kaktus (Schlumbergera) nasazuje obvykle už od podzimu velké množství květních poupat. Ačkoli označení „kaktus“ svádí k představě, že této v zimě kvetoucí rostlině vyhovuje sucho, schlumbergera potřebuje …