Estella: Prosím poraďte mi jaké květiny dát na severní okno v cihlovém bytě, které je ještě za " lodžii". Tak že je tam hodně málo světla, ale je to dětský pokoj a tak bych tam nějaké nižší kytičky, aby neubíraly světlo pokoji, moc chtěla. Ale zatím ať jsem tam dala jakou koliv, tak jsem jí po čase musela zase dát na jiné okno, protože tam vyloženě chřadla...
Předem moc děkuji.
Estella: Africké fialky mám asi 4 barvy, tam nekvetli a jedna dokonce chytla mšice, ač je na žádné jině rostlině nemám, po ošetření a přestěhování na západní okno se zase vzpamatovali a kvetou jako divé. Taky je budu muset vyfotit, až začnou kvést i ty mladé co jsem si vypěstovala z lupínků.
Bramboříky a primulky asi neumim pěstovat...Primulky vždy po odkvětu přesazuju na zahradu a tím je zachráním. Bramboříky už jsem utýrala dva, ale byli na tom východním okně kde je přes léto docela dost hyc ( i přes 28 stupňů celsia)
Ten kaktus vypadá úžasně, a navíc jsem ho vůbec neznala. Zkusím se po něm někde podíat.
Zatím moc děkuji
Marvella: Dobrý den, bramboříky potřebují spíš chladnější podmínky, pěstuji je mezi oknem a tam krásně prospívají. A co Tchýnin jazyk - Sansevieria, Tenura? Je plno kultivarů, některé jsou i nižší a ten roste opravdu snad všude. Nebo zamioculcas - též velmi odolná pokojovka, kterou můžete mít menší, ale časem když se jí daří, tak se také pěkně rozroste. Mám na oknech vždycky malé rostlinky a pak když moc vyrostou, přemístím je jinam. Co se týče kvetoucích kytiček, tak to je spíš pokus - omyl.Musíte to jednoduše zkoušet. Některé rostlinky někomu úžasně prospívají a v jiné domácnosti se jim nedaří a naopak. Když jsme bydleli na sídlišti, tak mi pokojovky každý záviděl, teď v domě se mi moc nedaří a tak již léta zkouším. Marcela
Editoval Marvella (12.10. 2011 10:33:33)
Estella: No právě proto jsem asi dva bramboříky umořila, protože náš byt je v létě spíš pec než chladný.
Není Tchýnin jazyk jedovatý? Chci kytičky do dětského pokoje. Děti jsou ještě hodně malé.
Zamioculcas mi přijde dost velký.
Jinak na kvetoucích netrvám. Jde mi o zeleň a o dobré klima v pokoji, ktré květiny vytvoří.
Moc děkuji za tipy.
Marvella: Estello, nevím zda je tchýnin jazyk jedovatý, ale děti mi na něj nikdy nechodily. Zamioculcas je i v malých rozměrech (je srovnatelný právě s tchýniným jazykem). Jeden menší mám a měří na výšku cca 25 cm. Určitě bych se podívala jak zmiňuje YOS po nějakých kapradinách. Šel by i nějaký malinký fíkus, u kterého ale také musíte počítat, že časem hodně vyroste. Marcela
Rose: Do dětského pokoje nepatří jedovaté rostliny, rostliny, které mají barevné plody (děti  by je mohly ochutnávat), rostliny, které obsahují látky, které dráždí při dotknutí pokožku( kontaktní alergeny) . Vyloučila bych tyto rostliny -  vánoční hvězda, klívie, brambořík, alokázie, diefenbachie, filodendron, anthurie, kristova (trnová) koruna, hyacint, lilek ozdobný, pálivá paprička

Pokojové rostliny vhodné na severní stranu, do polostínu, například:
KapradinyAdiantum raddianumNetík,   Pellaea rotundifolia (poléhavý růst do 30 cm),  Davallia canariensis[/si ]- Davalie, Polypodium aureum - OsladičPteris cretica  – křídelnicehasivka – kapradina s dělenými listy . 
Sukulenty a kaktusyRhipsalidopsis gaertneriVěšák - v. do 30 cm,  Rhipsalidopsis rosea.   Begonia Tiger Pawstygří tlapky, Pilea cadiereiPilea (atraktivní, do 25 cm), Pilea spruceana Norfolk (narůžovělé listy).  SpathiphyllumÁrónovitá  - kříženci…
Editoval Rose (14.10. 2011 23:14:47)