Garten.cz (Zahrada-cs.com): Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je nejznámější a nejrozšířenější zástupce rodu kopřiva. Ve střední Evropě je v současné době vnímána jako expandující druh. Je ale také široce využívána jakožto léčivá bylina či jako důležitá část potravy kachňat či housat při malochovu této drůbeže. V České republice se kromě ní běžně vyskytuje ještě její menší a méně nápadná příbuzná kopřiva žahavka.

Kopřiva se nejčastěji podává ve formě odvaru nebo nálevu (1 čajová lžička drogy na šálek vody, podává se 3x denně). Za mírně toxické jsou považovány jen čerstvé rostliny, které způsobují na pokožce pálení a puchýřky. Sušením nebo varem se však toxické látky ničí a kopřivu lze pak podávat i dlouhodobě a bez jakýchkoliv kontraindikací.
Citace z http://cs.wikipedia.org/wiki/Kopřiva_dvoudomá
cz
Kopřiva dvoudomá - listy na čaj (Urtica dioica)
cz
Marvella: Dobrý den, tak já kopřivový odvar používám párkrát do roka na oplach umytých vlasů. Nálev z kopřiv jsem pila kdysi, protože mi ale nechutná a nepozorovala jsem jakékoliv účinky, tak to již nepraktikuji. A co se týče kopřiv čerstvých, tak ty dávám do velikonoční nádivky, tu se bez nich neumím ani představit. Marcela
YOS: Marcelko, v knize Zahradničíme s měsícem, kterou jsem zde vyhrála jsem se dočetla, že kopřiva je velice vhodná pro lidi ve znamení STŘELEC, na vyčištění kreve. Mají si dát malé množství čisté šťávy. Brr..., taky mi nechutná. Není divu,  jsem ve znamení Lev.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vladimír Vytásek: Kopřiva je vynikající léčivka,ale málo kdo ji správně sbírá, má se sbírat za slunečného počasí odpoledne na místech kde jí není mnoho. Při ranním sběru na místech kde je přemnožená obsahuje dusičnany,které mohou škodit organismu.  Vláďa

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
jituška: XENOTOCA-Vláďa,to budete velice sečtělý, podle všech příspěvků,vítám Vás tady, na těchto vynikajících stránkách.  Kopřivu používám občas,jako na oplachování vlasů,nebo pro přihnojování rostlin,zároveň tato zálivka slouží,jako prevence proti mšicím. YOS, já jsem naštěstí ryba, tak bych to jako Marcelka nemusela ani zkoušet...
YOS: Kopřiva je opravdu výborná léčivka. Proč si myslíte, že roste téměř všude a že patří mezi nejrozšířenější plevel zároveň s pampeliškou? Protože ji všichni potřebujeme, i dobytek, který pak baštíme. Já jsem letos na podzim vytrhla několik kořenů, omyla, usušila a rozdrtila v hmoždíři. V hmoždíři se těžko drtí, lépe je nechat nakrájené na kousky a z kousků pak vařit odvar nebo přidávat několik kousků  do vařených jídel asi 10min před ukončením varu. Nebudu vyjmenovávat na co všechno se používá, protože by mi stránka nestačila. Pomůže téměř všude. U mužů kořen kopřivy zpomaluje růst prostaty.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Kopřiva dvoudomá, kořen 1 (Urtica dioica)
Kopřiva dvoudomá, kořen 1 (Urtica dioica)
cz
Kopřiva dvoudomá, prášek z kořene 1 (Urtica dioica)
Kopřiva dvoudomá, prášek z kořene 1 (Urtica dioica)