houba: Dobrý den všem,
jsem na tomto fóru přihlášená více jak tři roky a kdysi jsem se nemohla dočkat,až příjdu domů a podívám se na nové příspěvky. Poslední dobou otevřu stránku a když vidím každý den ty samé lidi, kteří píšou příspěvky ,nejsem si jistá,jestli si toto fórum nepletou s Facebookem a nechce se mi to ani číst.Jsou tu ale lidé, např. Poměnka, jituška, krumpold, Josef atd.,co posílají obrázky a zkušenosti ze svých zahrádek a píší o tom,co se dá u nás pěstovat,jak se jim daří či nedaří. Cením si každé rady a zkušenosti, kterou zahrádkáři napíšou, odbornou literaturu si přečtu sama.
jituška: Houbo,tak to jsem ráda,že mě neřadíte mezi ty,co si toto diskusní fórum pletou s facebookem.Neustále se snažím vylepšovat zahradu,bojuji s plevelem a některým hmyzem,tak jsem vděčná za každou dobrou radu nad zlato, což se mě hodí i při navrhování zahrad a rady dávám zas a zas dál....Je tady neskutečně mnoho rad,ale i odborných věcí,za což jsem NESKUTEČNĚ vděčná,že mě toto GARTEN umožńuje.
Jan Kolman: Oznamuji, že toto je můj poslední, ale opravdu poslední vstup na toto forum. Pravděpodobně si někteří oddechnou.

Poslední poznámka k foru : Forum Garten.cz původně fungovalo jako poradna. kam směřovaly dotazy ohledně rostlin, plevelů, škůdců, i s obrázky. Časem se ale změnilo v jarmark, kam kdekdo umisťoval své "zboží" = snímky rostlin, zahrad a p. Mnohým se dostalo pochvaly a ocenění ( někdy i právem ), ale celkově to bylo, podle mého názoru, spíše ke škodě věci. Vedlo to k záplavě snímků, v nichž bylo obtížné se orientovat, natož pak pochválit. Ze svého osobního hlediska však oceňuji např. snímky paní Fárové a paní EvyNE.
Jsem přesvědčen, že vůbec nevadí, když někdo umístí snímek rosliny, u níž si není jist. To není žádná ostuda, neboť nikdo z nás není vševěd. K tomu toto forum je, aby ti, kdož vědí, určili nebo poradili. Je ovšem nutné, aby ten, kdo určuje a radí, si byl zcela jist a nabízel přesně ověřené informace. V současnosti to není problém, neboť existuje spousta webových stránek, kde je možno si neznámou rostlinu najít. Je však špatně, když se zde octnou špatné ,nebo zkomolené názvy rostlin, jako tomu bylo nedávno.
Nikdo mi nevymluví, že i zde na foru umístěný ČESKÝ název zvonku Campanula poscharskyana  - zvonek Poscharkův, je špatný a že má správně znít : zvonek Poscharskyho. Zřejmě si někteří z vás řeknou, že je to bazírování na maličkostech. Bohužel tato špatná pojmenování se šíří dál, jak to můžeme mnohdy vidět v nabídkách inzerentů. Moje poznámky vyvolaly bouři a proto končím. Eventuální komentáře prosím pouze na můj mail, aby se toto forum neznečišťovalo.
Závěrem předkládám několik webových stránek, na nichž si můžete některé rostliny najít, určit, nebo se aspoň pokochat krásnými snímky. Značka || je pouze k oddělení jednotlivých názvů.
|| || || || || || || || www hort.net/gallery || || || || || || www. pereny.cz || .

Přeji všem hezké dny a ať nám kytky kvetou !
Garten.cz (Zahrada-cs.com): wochozsky - prosíme o přehodnocení Vašeho rozhodnutí nadále do fóra nepřispívat. Vašich příspěvků si velmi považujeme viz  např.    a vzniklá situace nás velmi mrzí.

Server je sice zaměřen na zahradní architekturu a okrasné rostliny, ale naším cílem není normalizace názvů rostlin. Řada rostlin ani český název nemá. Např. Zahradnický slovník naučný celý český název  pro Campanula poscharskyana raději neuvádí. V knize Zahradní rostliny - 500 nejkrásnějších druhů je uveden název zvonek balkánský. Jinde zase existuje několik názvů. Např.  Liriodendron tulipifera má následující názvy liliovník, lyriovník, liriovník a lyrovník viz http://www.zahrada-cs.com/forum/vt/cz/8 … panokvety/ , Zahradnický slovník naučný uvádí dokonce tulipánovník ... V českých botanických názvech je někdy neuvěřitelný "binec". Vážíme si uživatelů, kteří si dají tu práci, že se pokusí určit rostlinu a její název. To, že správný název někdy nenajdou není jejich chyba, ale botaniků, kteří do dnešního dne nedokázali udělat v českých názvech pořádek a neexistence internetové aplikace, která by správné názvy nabídla. Většina webů o rostlinách jen kopíruje názvy od konkurence. Velký podíl na tomto stavu mají i české zahradnické firmy, které většinou až na výjimky, uvádějí také nesprávné nebo lidové názvy.   

Jsme vděčni za každého uživatele v diskusním fóru, který dokáže poznat rostliny a podělí se s ostatními o své  zkušenosti a rady. Bez těchto uživatelů bychom museli fórum časem ukončit. Dnešní technika umožňuje nafotit gigabajty fotografií, ale většinu z nich  nikdy nikdo neuvidí. Pokusili jsme se lidem nabídnout možnost obrázky publikovat a také je pojmenovat. Toto fórum mělo vyplnit mezeru mezi textovým diskusním fórem a databankou obrázků jako je např. Rajče.net. Cílem bylo umožnit obrázky rostlin snadno prohledávat. Ne všichni uživatelé tento záměr správně pochopili. Čas ukáže zda nebyla naše snaha zbytečná.
Ing. Miloš Krump: Etika v diskusním fóru
Zřejmě se zase někdo ozve. Uvedu příklad zástupce Taxodium distichum náleží do čeledi Taxodiaceae nebo Cupressaceae?
Je v tom docela problém, já využívám aktuální seznam zástupců a čeledí z podkladů od profesorů z katedry botaniky a fyziologie na ČZU.
Pokud by v tom měl někdo problém, může klidně na tomto webu dopisovat chybějící texty.

pozn. Biolib není také tak spolehlivý.......

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
Jan Kolman: Pane Krumpolde, Váš dotaz mne zaujal. Prošel jsem svou literaturu i několik webových stránek a musím říci, že výsledek je víceméně nerozhodný. Zřejmě v tom i profesionální botanikové buď nemají jasno nebo se o tom nemohou dohodnout.

Zde je výčet, podle abecedy :

Biolib.cz - čeleď cypřišovité - Cupressaceae
Botany.cz, autorka článku Gabriela Leugnerová :  uvádí obě čeledi
Jehličnaté stromy a keře našich zahrad a parků, autor RNDr Albert Pilát, 1964 : čeleď tisovcovité - Taxodiaceae, podčeleď Taxodioidae
Květena ČSR, autor RNDr Josef Dostál, 1958 : čeleď tisovcovité - Taxodiaceae
Rozmnožování okrasných stromů a keřů, autor Vilém Walter, 2011 : tisovcovité - Taxodiaceae
Wikipedia.org : čeleď cypřišovité - Cupressaceae

Ač se nepovažuji za autoritu, řadil bych tisovec také spíše mezi tisovcovité. Je opadavý, kdežto cypřišovité jehličnany jsou stálezelené.
Editoval wochozsky (03.12. 2014 19:47:05)
Marie Fárová: Není to jen tisovec, kde určení čeledí není jednoznačné. Někdy mám problém určit, co je správné.
Protože konečně došlo na to, že mi bude přeinstalován PC z Windows XP na novější verzi, byla jsem nucena všechny fotky v něm uložené zálohovat na externí disk. Protože ani ten teď u sebe nemám, na nějaký čas mám s fotkami utrum. wink Nevím, jak se s Windows 8 srovnám, doufám, že mi půjde se alespoň na toto fórum přihlásit. smile