Eva N E: Chtěla bych se s váma podělit o své zkušenosti s pěstováním Monstery.A také se zeptat,co si myslíte,že bylo příčinou,že přišla o listy.
Přinesla jsem si malou rostlinku a měla jsem ji asi 6 let.Moc jsem ji nehnojila,obyčejně jen na jaře a přes léto jsem byla ráda,když mi ji někdo zalil,protože jsem tady nebyla.Přesto udělala každý rok pravidelně 3 velikánské listy.Přes zimu ale pravidelně o nějaký list přišla.Začal od krajů hnědnout,tak jsem ho ustřihla.Také jsem každý rok uřezávala  vzdušné kořeny - ne všechny,protože se táhly jako hadi kolem místnosti,asponˇ 5m dlouhé a víc jak prst tlusté.Ani jsem ji nepřesazovala,protože měla už dost velký květináč.Každý druhý rok jsem ji vyklepala,byly tam už jen kořeny,pomalu žádná hlína,odstranila nějaké kořeny,přidala hlínu a rostla krásně dál.Na jaře 2010 v březnu jsem si koupila veliký květináč,a že jí přilepším.Tak jsem ji vyklepala,kořeny nechala všechny,ty v květináči,ty dlouhé jsem ořezala jako každý rok a ty co zbyly jsem zastrkala k ní do hlíny,aby se měla dobře.A už jsem ji nechala venku na balkoně,protože bylo hezky.Jenže asi za 3 neděle jí najednou začaly žloutnout listy.Všechny.Nezbylo mi nic jiného,nežli je všechny ostříhat.Nechala jsem jen poslední list,i když i on měl hnědé okraje.To bylo v dubnu 2010.A celé léto nedělala vůbec nic.Jen kmínek se jakoby scvrkl.Tak jsem ji nechala i přes zimu venku,bývá v noci kolem -5st,a že ji vyhodím až na jaře.Jenže potom mi jí přišlo líto,pořát ještě měla ten jeden list,tak jsem ji uřízla,že si z ní vezmu asponˇ konika,jestli vyroste,když ten kmínek je scvrklý,ale ještě zelený.Rozřezala jsem ho na 4 kusy a zasadila.3 na ležato a 1 nastojato.Moc jsem nepočítala,že se chytí.Ale jaké bylo mé překvapení,když asi za měsíc,ta část,která měla ten poslední list,vyhnala list nový.Už děravý.A když jsem odjížděla v červenci do ČR,druhá část začínala také pučet.Po mém návratu koncem srpna jsem se nestačila divit.Všechny 3 kousky,které byly zasazeny naležato,měly 3 listy,první všechny děravé,druhé 2 první 2 listy plné a třetí už také děravý.Ten čtvrtý kousek neudělal vůbec nic.Tak jsem ho vyndala,a jen tak,než ho vyhodím,jsem ho dala do prázdného kelímku,také naležato.A on začal též růst.Tedˇ už má ten první 4 listy.Ale nemají skoro žádnou hlínu.Co myslíte,měla bych je ještě tedˇ přesadit,nebo to raději nechat na jaro?A proč začala ta stará rostlina usychat?Bylo to přesazenim,nebo nastydla?Kdo mi poradí?
cz
Monstera (Monstera deliciosa)
Monstera (Monstera deliciosa)
cz
Monstera - čtvrtý kmínek,14 dní po vyrašení (Monstera deliciosa)
Monstera - čtvrtý kmínek,14 dní po vyrašení (Monstera deliciosa)
cz
Monstera - detail kmínků (Monstera deliciosa)
Monstera - detail kmínků (Monstera deliciosa)
cz
Monstera - nové rostliny z kmínku,od zasazení na jaře 4 a 3 listy
Monstera - nové rostliny z kmínku,od zasazení na jaře 4 a 3 listy
cz
Monstera - třetí kmínek (Monstera deliciosa)
Monstera - třetí kmínek (Monstera deliciosa)
cz
Monstera - usychání listů (Monstera deliciosa)
Monstera - usychání listů (Monstera deliciosa)
cz
Monstera - zbytek rostliny (Monstera deliciosa)
Monstera - zbytek rostliny (Monstera deliciosa)
bresticova: Monstera je rastlina, ktorá toho znesie ozaj veľa. Nie je náročná na svetlo a ani na teplo - často sa pestuje na chodbách, ale tých -5 bolo ozaj málo. Okraje listov usychajú vtedy, keď je suchý vzduch. Kmienok bol scvrknutý preto, lebo po presadení asi prišlo k vážnemu poškodeniu koreňov a rastlina žila iba z vody z kmienka, neprijímala vodu koreňmi. Listy následne zožltli a uschli. Vzdušné korene by sa nemali orezávať, rastlinu to oslabuje. Tie nádherné nové rastlinky, ktoré sa Vám podarilo dopestovať by som teraz nepresádzala, odložila by som to na jar.