Ing. Miloš Krump: Bršlice kozí noha - Aegopodium podagraria
Velmi významná plevelná rostlina, zejména v zahradách, sadech, školkách, okrasných trávnících a parcích. Dlouho setrvává na stanovišti. Vyhovují ji stanoviště vlhká, polostinná, živinami bohatá a zvláště na dusík obohacená půda. Velice dobře se šíří do okolí a vytlačuje ostatní rostliny.

Jde o vytrvalou rostlinu, mělčeji kořenící. Vytváří tenké, dlouhé, plazivé podzemní oddenky. Lodyha je přímá, dutá, hranatě rýhovaná, dosahující výšky až 100 cm. Dolní listy jsou dlouze řapíkaté. Květenstvím je složený okolík. Květy jsou oboupohlavné, rostlina kvete od května do srpna. Rozmnožuje se jak generativně tak vegetativně oddenky. Kořenový systém tvoří hustou síť oddenků rozložených jak vertikálně tak i horizontálně v půdě. Do okolí mateřské rostliny se rozšiřuje zejména vodou, větrem, nářadím, nevyzrálým chlévským hnojem a kompostem.

Tento vytrvalý plevel je obtížně hubitelný, má velice rozsáhlý kořenový systém, z kterého vylmi dobře regeneruje. Z herbicidní ochrany jsou doporučovány systémové herbicidy.
Editoval krumpold (01.01. 2016 14:53:45)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)
cz
Estella: jj ta je prakticky nezničitelná. Dlouho jsme se jí snažili zbavit, ale bez valného výsledku. "Odstěhovala" se teprve po té co blesk sčísnul velikánskou jabloň. Asi tam pak na ní bylo malo vlhko a moc slunečno :-)
Ing. Miloš Krump: Ano pomůže Roundup, ale já mám teď nové zkušenosti s Dominátorem, cenove podobný Roundupu, ale účinná látka je silnější, nebo možné použití herbicidů na dvouděložné plevele (Lontrel, Starane nebo Bofix)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
YOS: Můžete zkusit listy seřezávat tak dlouho až se rostlina vyčerpá a odumře. Kde je možné zasadit brambory, tam se bršlici nedaří, protože brambory nesnáší. Lepší jak postřiky je místo zakrýt černou folií po dobu jednoho roku. Ke mně se dostala od sousedů asi 8m vzdálené buď tak daleko dosáhly kořeny nebo semeny. Objevila se u mne pod Tisem a já trhám mladé lístky do salátů, do polévek (i jako petržel), jako špenát atd., protože obsahuje hodně vitamínu C a pomáhá při dně a ischiasu. Pozor na záměnu s krabilicí zápašnou, která má stonky chlupaté.

Všechno jde tak, jak má jít.
Vladimír Vytásek: Proti bršlici by měla pomoc dle odborné literatury  rostlina  aksamitník incký  (Tagetes minuta) Největší z aksamitníku,která kromě ničení háďátek ničí svými výměšky z kořenů i bršlici. Zatím se mi však nepodařilo sehnat semena této rostliny abych to mohl vyzkoušet prakticky.

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Ludmila Unzeitigová: Bršlice kozí nohaAegopodium podagraria
cz
cz
cz
cz
cz
cz
cz