Ing. Miloš Krump: Plzák španělský (Arion lusitanicus)
Začátkem tohoto tisíciletí pronikl na naše území z jižní Evropy velký hnědooranžový invazní škůdce plzák španělský. Dosahuje délky až 10 cm. Žije skrytě většinou na zahradách, kde vyhledává vlhčí místa, například pod komposty, zalezá pod sudy s vodou apod.
Tento škůdce se rychle množí a může způsobit vážné poškození či zničení téměř všech okrasných a užitkových rostlin, poškozuje rovněž plody ovocných stromů a keřů.

Plzák španělský má pouze jednu generaci. Vajíčka jsou kladena od srpna do zámrzu. Uvádíse, že jedinec může naklást až 200 vajíček. Vajíčka klade každý jedinec (neboť plži jsou hermafroditi. Přezimují vajíčka nebo mladí jedinci. Njevyšší výskyt v přírodě můžeme pozorovat koncem jara a počátkem léta.

Poškození rostlin bývá vstupní branou pro následné infikování rostlin různými mikroorganismy a bývá doprovázeno stříbřitě lesklými stopami po zaschlém slizu. Při silném výskytu snižuje sliz i estetickou funkci zahrady.

Běžnými prostředky proti živočišným škůdcům plže nelze hubit. Plži mají málo přirozených nepřátel ropuchy, slepýše, užovky. Ptáci je sbírají velice omezeně, neboť jim vadí slizovité tělo. Na zahradách se snažíme omezit jejich výskyt používáním chemických látek - tzv. moluskocidů, které se aplikují na zahrady ve formě požerových nástrah. V některých je účinnou látkou nervový jed, který však může při pozření ohrozit i jiné skupiny živočichů, Nejlepší se jeví používat vodostálé granulované nástrahy, které vyvolávají silné slinění, takže tito plži hynou vyschnutím.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
cz
Granulovaná nástraha proti plžům
Granulovaná nástraha proti plžům
cz
Plzák španělský (Arion lusitanicus)
Plzák španělský (Arion lusitanicus)
bresticova: Ja som sa vždy snažila likvidovať tieto potvory zberom a následnou likvidáciou, o tých granuliach som ešte nepočula. Dajú sa kúpiť v bežnej záhradkárskej predajni? A aký je ich názov, prípadne výrobca?
Ing. Miloš Krump: Přípravky na slimáky: Ferramol , Vanish slug pellets

Popis přípravku Ferramol:
Proti slimákům na salátu, zelenině, okrasných rostlinách a jahodách. Účinnou látkou je sloučenina železa a fosforu, která se vyskytuje i ve volné přírodě, proto má Ferramol dvojí účinek (proti slimákům a doplňkové živiny pro rostliny).
Neškodí ježkům, domácím zvířatům, dešťovkám, včelám a jinému užitečnému hmyzu. Zbytky slimáků nejsou vidět, nedochází k vylučování hlenu, je extrémně odolný proti dešti a vlhkosti. Doporučené množství 5 g/m2 rovnoměrně rozsypat.
Ferramol je mimořádně účinný na druhy:
Plzák zahradní, Slimák největší, Slimáček polní, Plzák španělský.
Jedná se o velice atraktivní návnadu pro všechny druhy slimáků, kteří škodí v zahradách na zelenině, ovocných i okrasných rostlinách. Slimáci přestanou žrát rostliny a dychtivě přijímají granule Ferramol, které v nich nabobtanají. Slimáci se následně uchýlí do svých úkrytů, kde uhynou.

Přípravek Vanish slug pellets je také velice účinný, ale bohužel škodí domácím zvířatům.
Já osobně mám lepší zkušenosti s Vanish slug pellets, kdykoliv zapršelo granulky Ferramolu se mi hned rozpustily, zatímco tyto se vůbec nerozpustily. Záleží asi na každém z nás a asi i na ceně přípravku.

cz
Ferramol
Ferramol
cz
Vanish slug pellets
Vanish slug pellets
Marvella: Ještě si dovoluji podotknout, že záleží také na ploše, kterou před plzákem a slimákem potřebujete ochránit. V mém případě je to tak veliká plocha, že bych musela granule vozit na pytle, takže sbírám a sbírám. Letos jsem při každodenním večerním sběru po 200 ks přestávala počítat. A Vanish je problém právě kvůli zvířátkům. Díky slimákům jsem letos neměla skoro žádné jiiřiny, cca ze 140 ks mi jich vyrostlo asi 10. Teď při podzimním úklidu jsem jich většinu musela vyhodit, protože slimáci se "ubytovali" přímo v hlízách. Marcela
Ing. Miloš Krump: Já jsem aplikoval granule jen na místech kde jsem předpokládal, že se objevují,, většinou na plotovou zídku, poněvadž soused se o zahradu moc nestará a co se týče množství přípravku, které jsem spotřeboval, letošní léto bylo hodně deštivé, ale spotřeboval jsem asi 10 balenní Vanish slug pellets.  Ještě je mám v garážy prázdné obaly, ja  je totiž nevyhazuji, kupuji pak balení, které je v papírové krabičce a následně si tyto nádoby plním.