Leknínová: Naočkovala jsem si v srpnu 2007 na podnož z mandloně - broskvoň Red Haven a letos měla první kvítek. Na podzim jsem ji přesadila na nové místo. Tatínek se zlobil, že jsem měla počkat do jara. Chtěl, abych stromeček vyryla a založila ho - resp. nahrnula na něj zeminu. Neudělala jsem to. Můžete mi poradit jak je to správně?
janko39: Tatínek měl pravdu - peckoviny, zejména broskvoně a meruňky, je nejlepší sázet,nebo přesazovat na jaře. Pokud jste to ještě neudělala, urychleně ji založte,tak,jak píšete a na jaře zasaďte. Na to,že se jedná o Váš vlastní výpěstek,se k ní chováte dost "macešsky".
Leknínová: Ba naopak, chtěla jsem jí dobře. Broskvoně, co jsem sadila na jaře, odešly, a mandloně odešly již dvě. Ve všech případech jsem tyto peckoviny sadila na jaře, vyrašily lístky, přečkaly léto a koncem léta zavadnuly. Proto zkouším vysazovat na podzim. A tatínek mě vyplísnil. Ale je rád, že jsem to nevzdala a zasadila nové pecky mandlí. Už se těším jak na jaře vyraší. S pozdravem Leknínová *
pepxx: Když se broskev pro  výsadbu vyorá na podzim,při podzimní výsadbě už netvoří žádné kořínky a většinou uschne.Musí se pořádně založit.Jinak uschne i při výsadbě na jaře.Ideální je vyorat na jaře a s výsadbou moc dlouho neotálet. Při vyorání,tzv.prostokořený stromek,přijde o většinu kořínků.Podivejte se v zahradnictví,kolik stromku zbývá kořínků.Něco jiného je stromek v kontejneru,kterému při opatrném vyndání kořeny nepoškodíte.Pokud si stromek doma opatrně vyryjete s velkým kořenovýn balem,máte prakticky kontejnerovaný.
nasekrasnazahrada: Aby broskvoně zůstaly zdravé
K ošetření broskvoní proti kadeřavosti je povoleno několik fungicidů, avšak úspěch ošetření závisí na vhodně zvoleném termínu aplikace. Teoreticky je možné ošetřovat kdykoliv od opadu listů na podzim až do doby, kdy začínají rašit vrcholové (terminální) pupeny. Vhodné je jednou ošetřit před příchodem zimy (Campion 50 WP) a v době rašení terminálních pupenů (1-2x) některým z povolených přípravků (Campion 50 WP, Delan 700 WG, Dithane DG, Sulka nebo Syllit 65 aj.). Pozdější ošetření už je neúčinné.
Rada z rubriky Co je důležité v únoru

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
Další informace v článcích o rostlinách
Prunus persica 'Catherina' (NJC 83) - broskvoň Prunus persica 'Catherina' (NJC 83) - broskvoň
Vyšlechtěna na univerzitě v New Jersey. Jedná se o žlutomasý cling- tvrdku, broskev vhodnou i pro konzervárenské použití. Plodnost je spolehlivá, pravidelná a vysoká, vyžaduje probírku. Odolnost k jarním mrazům je vysoká, vyrovná se polokulturním vihohradnickým …
Prunus persica 'Pink Peachy' - broskvoň Prunus persica 'Pink Peachy' - broskvoň
Vítaným zpestřením mezi ovocnými a zároveň okrasnými dřevinami jsou zakrslé broskvoně. Nabízí totiž několik atributů najednou: krásu květů, elegantní olistění, malý vzrůst a v neposlední řadě i jedlé plody na podzim. Odrůda Pink Peachy nese množství …
Prunus persica 'Red Peachy' - broskvoň Prunus persica 'Red Peachy' - broskvoň
Odrůda Red Peachy nese množství sytě červených květů v dubnu. Drobné větvičky korunky této zakrslé broskvoně jsou doslova obsypány typicky broskvovými květy standardní velikosti. Listy jsou podlouhlé, přišpičatělé, středně zelené a mírně lesklé. Jejich …
Prunus persica 'SpringCrest' - broskvoň Prunus persica 'SpringCrest' - broskvoň
Broskvoň SpringCrest jsme vyzkoušeli na naší zahradě, tedy ve výšce 520 metrů nad mořem a roste spolehlivě i po mrazech -27°C. Kvete středně bohatě a je produktivní. Plody jsou žlutomasé, velmi šťavnaté, středně velké a na dospělých rostlinách velké, oranžově …
Prunus persica 'Redhaven' - broskvoň Prunus persica 'Redhaven' - broskvoň
Standardní odrůda sortimentu, zraje 5.-8. srpna. Růst je bujný, tvoří rozložité koruny. Odolnost na mrazy je vyšší. Plodnost je spolehlivá, vysoká, pravidelná, vyžaduje probírku …
Prunus persica 'Krasava' - broskvoň Prunus persica 'Krasava' - broskvoň
Byla vyšlechtěna na ŠS Valtice výběrem z volného opylení odrůdy Elberta dr. Jašíkem. Roste středně, plodí velmi dobře a pravidelně. Odolnost k jarním a zimním mrazům je vyšší …
Prunus persica 'Harko' - broskvoň Prunus persica 'Harko' - broskvoň
Vyšlechtěna v Harrow v Kanadě. Žlutomasá nektarinka. Roste středně, tvoří kulovitě vznosné koruny. Je velice odolná k jarním a zimním mrazům, i pro vyšší polohy …
Prunus persica 'Nigra' - broskvoň Prunus persica 'Nigra' - broskvoň
Vítaným zpestřením mezi ovocnými a zároveň okrasnými dřevinami jsou zakrslé broskvoně. Nabízí totiž několik atributů najednou: krásu květů, elegantní olistění, malý vzrůst a v neposlední řadě i jedlé plody na podzim …