YOS: Marvella, krásně Vám to kvete. Vy nejste troškař, když už tak už. smile Koukám, kolik máte denivek a žádné prožrané listy od slimáků. Proč nám neporadíte jak to děláte, že se Vašich denivek slimáci vyhýbají? big_smile

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Ascam, určitě květy voní, ale jsou tak vysoko, že se k Vám ta vůně nedostane. sad  Jestliže to nevoní, tak to nemůže být Střemcha. Topol černý vypadá na fotografii podobně, ale bílé chuchvalce jsou až koncem května a nejsou to tak tenké kmínky. Na Vaší fotografii jdou ta bílá hroznovitá květenství rozpoznat, i když jsou tááák vysoko.
Editoval YOS (23.04. 2011 00:32:22)

Ascam: Kvete to i dole - jen díky tomu jsem to mohla mobilem vyfotit. Je co celkově vysoké cca 3m a opravdu to nevoní. Ale není to topol - nedělá to po odkvětu chmýří.
Editoval Ascam (23.04. 2011 01:15:47)
YOS: Ascam, jak to nevoní a květy nejsou v dlouhém, řídkém hroznu, tak to nebude Střemcha. Možná by to mohla být lesní jabloň - Malus sylvestris. Nevíte jaké má tento 'keř' plody?  Na Vašem obrázku je vidět spodní část listu plstnaté ochlupacení, takže já typuji jabloň. Možná to dáme spolu dohromady. Zdravím a přeji poklidný a veselý víkend a Velikonoce.

Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
YOS: Teď něco na zasmání. Ráno mi manžel říkal, že viděl keř, který má dvojí květy. Bílé a červené. Tak toto mě dost zajímalo. Vzala jsem foťák a šla  keř vyfotit. Co Vy na to? Přesto všechno musím manžela pochválit, že mne upozornil na 'raritu'. (ve středu kdoulovce vyrostla větev třešně, která roste nedaleko)

cz
Kdoulovec (Chaenomeles)
Kdoulovec (Chaenomeles)
cz
Kdoulovec duben (Chaenomeles)
Kdoulovec duben (Chaenomeles)
Ascam: Nevím. Co jsem našla, tak by měl být list lesklý, což není - je matný, v počátcích lehce ochlupený, posléze bez chloupků, ale ne takový ten pevný list - spíš takový měkčí, jako například u ptačího zobu. Plod zkouknu důkladně až to uzraje - nejsou nijak výrazné, tak jsem je nikdy moc neregistrovala. Máme alespoň záhadu na delší dobu big_smile
Ascam: Super! Děkuji - to bude asi ono. Juknu na bobulky až dozraje smile
Jinak jsem zas něco vyfotila - a zas nevím, jak se keřík (tedy asi třímetrový keř na šířku a na výšku cca metr, metr a půl) jmenuje. K tomu přihodím jabloně a bouřku smile
Editoval Ascam (26.04. 2011 15:55:05)
cz
bouřka
bouřka
cz
Jabloň domácí Panenské české - květ (Malus domestica)
Jabloň domácí Panenské české - květ (Malus domestica)
cz
Letní jabloň - květy (Malus)
Letní jabloň - květy (Malus)
cz
Zákula japonská (Kerria japonica)
Zákula japonská (Kerria japonica)
Jan Kolman:

YOS napsal(a):

Mám tady jednu raritu. Tento úkaz se objevil v roce 1986 - když vybuchla jaderná elektrárna v Černobylu. Tento rok byly opět nalezeny. V Holandsku tyto srůsty přičítají záření. Tento rok zřejmě z důvodu, co se stalo v Japonsku. Já jsem taky jednu našla a posílám na ukázku. Rostliny, které nás obklopují, nám nejen krášlí okolí, ale taky ochraňují. Pampeliška je asi na toto záření nejcitlivější. Polapá záření a tím pádem dýcháme čistý vzduch. Buďme ji za toto vděčni.

Zmineny ukaz byl popsan jiz po druhe svetove valce,davno pred Cernobylem.Nazyva se fasciace,cesky svazčitost, vznika u rostlin na zaklade nejake stresove situace. U smetanky ( Taraxacum ) se vyskytuje nejcasteji, ale byl zaznamenan i u jinych rostlin, napr. u náprstníku.
Několik českých firem nabizi dokonce druh vrby s plochymi,na konci rozsirenymi vetevkami a s huste nahloucenymi listy.Takto deformovaná vrba roste v jedne zahrade,kolem ktere chodivam. Na pohled je to sice zajimave, ale jinak nic moc.
Dnes se mi podařilo tuto vrbu vyfotit a určit - je to vrba sachalinská,Salix sachalinensis ( syn.Salix udensis ), cv."Sekka". Snímky výše zmíněných firem jsou poměrně líbivé, ale neukáží, jak keř bude vypadat, až povyroste.

Editoval wochozsky (28.04. 2011 15:19:45)
cz
Fasciace na Salix sachalinensis
Fasciace na Salix sachalinensis
cz
Fasciace-další detail
Fasciace-další detail
cz
Fasciace-detail 1
Fasciace-detail 1
cz
Fasciace-detail 3
Fasciace-detail 3