nasekrasnazahrada: Zimoviště hmyzu
Suché stonky a plody trvalek slouží jako potrava ptákům a zimoviště hmyzu. Pokud vám suché rostliny na zahradě vadí, uschlé části rostlin ostřihejte a uskladněte je v celku až do jara v nějakém málo navštěvovaném koutu zahrady.
Rada z rubriky Co je důležité v prosinci

Redakce časopisu Naše Krásná zahrada
Ukázky starších článků najdete na http://www.garten.cz/u/cz/nasekrasnazahrada/
Eva N E: Asi protože včera bylo až 26 st,vyrojilo se spousta zástupců živočišné říše.Už dost dlouho jsem neviděla tolik všelijaké havěti. Kam se člověk podíval, viděl stonožky. Strongylosoma stigmatosum - Stíněnka hnědočervená vlastně není stonožka, patří mezi mnohonožky - plochule. Nejspíš je nyní čas jejich páření. Byly všude.
Také bylo vidět mnoho brouků z řádu nosatcovitých , Lixus pulverulentus. Jenom tento jeden druh. Sarančata a různé druhy pestřenek. Bylo se opravdu nač dívat. A hlavně pěkně na sluníčku. smile Dnes už se ochladilo a prší sad
cz
Nosatcovití (Lixus purverules)
Nosatcovití (Lixus purverules)
cz
Stíněnka hnědočervená (Strongylosoma stigmatosum)
Stíněnka hnědočervená (Strongylosoma stigmatosum)
Ing. Miloš Krump:

Eva NE: Dobrý večer. Mohl byste mi někdo poradit,co je to na obrázku?

Já si myslím že jde pravděpodobně o druh slimáka Testacella

Editoval krumpold (21.12. 2011 20:05:42)

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
Eva N E: Děkuji krumpold,doplním název.
Vidím,že se vyznáte. Mohl byste mi poradit,co je toto? Řekla bych, že nějaká rybenka - Zygentoma. Nic přesnějšího jsem nenašla. Škoda, že sem už nechodí YOS. Ta by nám poradila ,má známé na pravých místech wink
Editoval Eva N E (22.12. 2011 08:53:21)
cz
Rybenka
Rybenka
Ing. Miloš Krump: Ahoj Evo, ano je to veliká škoda, že jsem YOS nechodí, ale třeba se sem zase vrátí. Co se týče tvého dotazu ohledně té rybenky, tak se domnívám, že by mohlo jít o Rybenku skleníkovou (Thermobia domestica). Ale ještě to není jisté, vznesl sem tento dotaz na jednoho známého odborníka, tak uvidíme.

Chceme-li pro přírodu něco udělat, musíme ji nejdříve dobře poznat.
Použitá literatura je k dispozici u autora příspěvků.
Eva N E: Krumpold,děkuji,na tu rybenku skleníkovou už jsem se dívala dřív, ale nezdálo se mi, že by to byla ona. Když máte toho známého odborníka, mohla bych sem občas něco dát,že byste mi pomohli s určením  wink  ?
Eva N E: Tak to je fajn.Můžete mi ještě říct,nač je ten Váš známý odborník? Hmyz jako takový,nebo např. na brouky, na motýly, na sarančata, blanokřídlí...... Mám tady od všeho něco. Možná jsou to známí živočichové, ale mně to dá spoustu hledání . Např. v Biolib je jeden brouk nebo moucha a má spoustu podob.Jak se v tom má laik vyznat,když neví,po jakých detailech se dívat? A všichni ti střevlíci nebo mouchy vypadají pomalu stejně. Takže bych byla za pomoc vděčná,na druhou stranu se nechci ztrapnit,že bych sem dala něco,co je všeobecně známé. Nevím ještě, jestli moje fotografie nějak využiji, ale v každém případě bych chtěla mít jejich popisy správně.
Ascam: Dobrý den - po dlouhé době smile.
Dovolte, abych všem popřála krásné svátky a hodně štěstí do nového roku a přidám nějakou ptačí fotku. Je to focené přes stará dvojitá okna, tak omluvte kvalitu.
cz
Brhlík lesní (Sitta europaea)
cz
cz
Krásné svátky
Krásné svátky
cz
Sojka obecná (Garrulus glandarius)
Sojka obecná (Garrulus glandarius)
cz
Strakapoud velký (Dendrocopos major)
Strakapoud velký (Dendrocopos major)
cz
Sýkora koňadra (Parus major)
cz
cz
cz
Sýkora lužní (Poecile montanus)
cz
cz
cz
Sýkora modřinka (Cyanistes caeruleus)
cz
cz
cz
cz
Sýkora parukářka (Lophophanes cristatus)
Sýkora parukářka (Lophophanes cristatus)
cz
Zvonek zelený (Carduelis chloris)
cz
cz
Žluna zelená (Picus viridis)
Žluna zelená (Picus viridis)
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
Eva N E: Krásní ptáčkové.Tady jsou ptáci hrozně plaší.Obyčejným fotoaparátem je takřka nemožné je zachytit.Takže dnes několik pavouků.Byla bych ráda,kdybyste mi mohli pomoci s určenim. Myslím,že se jedná o snovačky. Č. 1 +2 by mohli být samec a samice jednoho druhu.
Přidávám ještě jednu asi stínku.Je jich tady pod kameny spousty.
Editoval Eva N E (28.12. 2011 13:08:37)
cz
Snovačka č 1
Snovačka č 1
cz
Snovačka č 2
Snovačka č 2
cz
Snovačka č 3
Snovačka č 3
cz
Snovačka č 4
Snovačka č 4
cz
Stínka asi
Stínka asi
Eva N E: Dnes sem dám pro změnu nějaké stonožky z dnešní výpravy + něco,co jsem nikde nenašla.Krumpold,byl byste tak dobrý.............
1 -nejspíš nějaká zemivka,jen mě mate,že vypadá,jako by měla puchýře.Není to voda.V Biolib žádná stonožka puchýře nemá.
2- Lithobius forficatus - stonožka škvorová
to černé nevím.Myslela jsem nějaký mravkolev,ale to asi nebude.Bylo to velké asi 2,5 cm,pak jsem našla ještě jednoho stejného brouka,ten měl ale asi jen 1cm.Na svinku to taky nevypadá, trochu to připomíná švába nebo rousce ale má to kusadla jak hrom + ještě něco.Opravdu nevím

Garten,mohu sem dát ještě nějaké brouky,ploštice,sarančata...?  Nerada bych to tady zaplavila brouky,když je to web hlavně o rostlinách.Jen bych potřebovala pomoct s jejich určením sad  Myslela jsem,když ted' u vás padá sníh ,na zahrádkách není žádná práce......  Ale ne každého takováhle všelijaká havětˇ zajímá. Tak bych se nerada vnucovala.
Editoval Eva N E (03.01. 2012 16:54:47)
cz
Stonožka škvorová (Lithobius forficatus)
Stonožka škvorová (Lithobius forficatus)
cz
Střevlík - larva (Carabus)
Střevlík - larva (Carabus)
cz
Střevlík,larva - břišní strana (Carabus)
Střevlík,larva - břišní strana (Carabus)
cz
Zemivka (Kategorie Geophilomorpha)
Zemivka (Kategorie Geophilomorpha)
Další informace v článcích o rostlinách
Zima - zahrada krásná i v zimě Zima - zahrada krásná i v zimě
Noční sníh promění zahradu v romantickou krajinu jako z pohádky. Tmavé větve muchovníku působí před bílou kulisou jako jemné skulptury a na zimostrázových koulích leží nadýchané sněhové čepice …